روزنامه ابتکار- فریبا نباتی: بیش از سه ماه از غروب روز دوشنبه خیابان پاسداران تهران می گذرد اما هنوز«منوچهر»،«پرهام» و «هستی» چشم به راه مانده اند، چشم به راه زنی 47 ساله که عصر 17 آبان ماه با غرش آسمان پایتخت و ترکیدن بغض ابرها برای همیشه ناپدید شد.

آقای شهردار از آن خانم که مفقود شده چه خبر؟
شهردار تهران، 9 روز پیش و 3 هفته بعد از وقوع فاجعه پلاسکو، در جلسه علنی شورای شهر تهران  رو در روی اعضای شورا  قرار گرفت تا پاسخگوی انتقادات و گلایه‌های بهشت‌نشین‌ها باشد. این جلسه اگرچه به حادثه پلاسکو اختصاص داشت اما آنجا که شهردار به کاهش تجمع آب سطح شهر از 1700 به 150 مورد اشاره کرد واکنش یکی از اعضای شورای شهر را در پی داشت. واکنشی که بار دیگر خبر عجیب ناپدید شدن زنی در کانال آب خیابان پاسداران را در یادها زنده کرد. زنی به نام مریم که عصر روز دوشنبه 17 آبان ماه امسال مقابل چشمان پسر 9 ساله اش داخل کانال آب افتاد و هرگز پیدا نشد.
«خواهش می کنم مسائل را این طور توجیه نکنید، همین حرف ها را زدید که به اینجا رسیده ایم. آقای شهردار گفتند 1700 نقطه تجمع آب در سطح شهر داشتیم که به 150 مورد رسیده است، این جمله باعث شد یاد خانمی بیفتم که یک ماه پیش در جوی آب افتاد و مفقود شد. آقای شهردار از آن خانم که مفقود شده چه خبر؟»
اگرچه رحمت الله حافظی عضو شورای شهر تهران در این جلسه سوال بی پاسخ مفقود شدن مریم را بار دیگر و بعد از گذشت بیش از سه ماه مطرح کرد اما این سوال از سوی شهردار تهران بدون پاسخ ماند و در هیاهوی اخبار و دیگر واکنش های اعضای شورا درباره حادثه پلاسکو گم و فراموش شد.
هر چند این عضو شورای شهر در سوال خود، حادثه ناپدید شدن مریم را به یک ماه گذشته محدود می کند اما بیش از سه ماه از حادثه خیابان پاسداران می گذرد. موضوعی که با وجود رها شدن از سوی مسئولان برای خانواده اش همچنان ادامه دارد و فراموش نشده است.
پیام یکی از بستگان این زن در تماس با روزنامه «ابتکار» می‌گوید:« با گذشت سه ماه هنوز نشانه ای از مریم پیدا نشده، هیچ کس پاسخگوی پیگیری های ما نیست و خانواده مریم و بستگانش به حال خود رها شده اند . ما نمی دانیم چه باید بکنیم و کسی هم نیست که راهنماییمان کند.» او می گوید پس از این همه پیگیری تنها یک جمله درباره مریم شنیده و آن هم در گفته های 9روز پیش عضو شورای شهر خطاب به شهردار تهران بوده است.

گزارش نهایی حادثه پاسداران از سوی مسئولان فراموش شده است
پیگیری های خبرنگار ابتکار در خصوص سرنوشت مریم از سازمان های مربوطه راه به جایی نمی برد. هیچ کس نمی داند بعد از حادثه چه بر سر مریم آمده و همه دانسته ها درباره سرنوشت مریم با گذشت بیش از سه ماه به همان اطلاعاتی می‌رسد که روزهای اول حادثه وجود داشت. نه تنها هیچ گزارش نهایی در این باره منتشر نشده بلکه به خانواده او هم چیزی گفته نشده است.
25 آبان ماه و 9 روز پس از حادثه، حافظی عضو شورای شهر تهران سرنوشت مریم را منوط به گزارش نهایی حادثه دانست و به سایت فرارو گفت: «گزارش کمیته ایمنی و بحران در این باره هنوز ارسال نشده است ولی این گزارش تا چند روز آینده فرستاده خواهد شد.» او با بیان اینکه مبنای هر تصمیم و اظهارنظری گزارش‌های کارشناسی است تاکید کرد تا زمانی که گزارش ایمنی کامل نشود نمی‌تواند در باره حادثه اظهار نظری داشته باشد.
گزارشی که این عضو شورای شهر از آن گفت و قرار بود همان روزهای اول حادثه کامل شود تا سرنوشت مریم و مقصران حادثه مشخص شود به حال خود رها شده است.
معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر و کسی که مسئول ارائه این گزارش بوده است در خصوص نتیجه گزارش به «ابتکار» می گوید:« ارائه گزارش منوط به گزارش نهایی سازمان آتش نشانی است. اگر چه این سازمان عملیات جستجو را برای کمیته شرح داده اند اما تا زمانی که این سازمان پایان قطعی عملیات را برای ما اعلام نکند و گزارش ندهد کمیته ایمنی و بحران نمی تواند در این خصوص گزارش نهایی ارائه بدهد.»
تماس با سازمان آتش نشانی در خصوص سرنوشت مریم نیز بی پاسخ می ماند. جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی در گفت و گو با «ابتکار» در خصوص گزارشی که رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران منتظر است تا از آتش نشانی برای آنها ارسال شود بیان می کند: «درخواست ارسال این گزارش باید از سوی شورای شهر اعلام شود تا آتش نشانی آن را به شورای شهر ارائه دهد. من در جریان چنین گزارشی نیستم اگر اعضا درخواست دهند گزارش برایشان ارسال می شود.»
او در خصوص آخرین نتیجه جستجوها برای یافتن مریم تصریح می کند:« تمام تلاشمان را کردیم هر روز چند ایستگاه آتش نشانی برای جستجوی این خانم تلاش می کردند اما درگیر حادثه پلاسکو شدیم و مجبور شدیم همه نیروهای سازمان را در اختیار این حادثه قرار دهیم.» او در پاسخ به این سوال که پس سرنوشت مریم چه می شود؟ می گوید:« همکارانمان هر روز درگیر این کار تکراری بودند ما همه تلاشمان را کرده ایم، نمی توان بیشتر از این پیگیر این ماجرا بود.»

چه اتفاقی برای مریم افتاد؟
عصر دوشنبه 17 آبان ماه، تهران شاهد بارندگی شدید و تگرگ بود. آب در کانال ها و جوی ها به راه افتاده و سیلاب عبور و مرور رهگذران را با سختی مواجه کرده بود. حوالی غروب مریم به دنبال فرزندانش می رود تا آنها را از کلاس زبان به خانه برگرداند. پرهام و هستی-بچه‌های مریم- دست مادرشان را گرفته بودند و به سمت خودروی منوچهر-پدرشان- که پنج متر دورتر توقف کرده بود می‌دویدند که سر کوچه، کیف یکی از بچه‌ها زمین می‌افتد. وقتی مریم برای برداشتن کیف می‌رود سیلاب امان نمی دهد، در کانال آب بدون حفاظ سقوط می‌کند و آب او را با خود می‌برد.
همه این اتفاق ها مقابل چشمان پرهام پسر 9 ساله مریم اتفاق می افتد. تلاش ها برای نجات مریم و یا یافتن نشانه ای از او تاکنون و با گذشت بیش از سه ماه به نتیجه نرسیده است.

وقت از دست رفت
منوچهر-همسر مریم- درباره پیگیری های پس از حادثه به «ابتکار» می گوید: «همان دقایق اولیه حادثه با آتش نشانی تماس گرفتیم اما تجهیزات مناسبی نداشتند و نتوانستند او را پیدا کنند. گفتند شاید اصلا چنین اتفاقی نیفتاده. برای صحت گفته هایمان باید دوربین بانک روبه روی محل حادثه چک می‌شد با موبایل مریم تماس می گرفتیم و روشن بود برای نقطه یابی موبایلش و دوربین بانک باید مجوز می گرفتیم تهیه این مجوزها تا صبح فردای حادثه طول کشید و همین باعث شد زمان از دست برود.»
یکی از بستگان مریم نیز در توضیح بیشتر می گوید: «ساعات اولیه حادثه هیچ سرعت عملی در عملیات نجات نبود. آتش نشانان تنها با یک چراغ قوه کانال آب را نگاه می کردند و می‌گفتند چیزی نمی بینند. با هزینه خودمان کارگری آوردیم تا مسیر آب را بگردد و مریم را پیدا کند اما به نتیجه نرسیدیم. نمی‌دانستیم باید کجا برویم و چه کاری کنیم بلد نبودیم کسی هم راهنمائیمان نکرد خودمان هر کاری که فکر می کردیم انجام می دادیم.
به شهرداری مراجعه کردیم تا شهردار را ببینیم اما گفتند شهردار حضور ندارد و برای ساماندهی پیاده روی اربعین به کربلا رفته، به شورای شهر رفتیم با سازمان مدیریت بحران و سازمان آتش نشانی تماس گرفتند قرار شد همان روز جلسه کمیته ویژه با حضور این سازمان ها، نیروی انتظامی، شهرداری و شورای شهر تشکیل شود اما جلسه به فردا موکول شد. در این جلسه مدیرعملیات سازمان پیشگیری و مدیریت بحران به ما گفت درحادثه سونامی ژاپن 100 نفر گم شده و هنوز پیدا نشده‌اند این مشکلی که برای شما پیش آمده طبیعی ست!»
او ادامه می دهد:« در این جلسه قرار شد منطقه محل حادثه را دوباره بگردند. محل حادثه در خیابان پاسداران تا انتهای منطقه 3 را گشتند اما بقیه مسیر را رها کردند وقتی اعتراض کردیم که در جلسه کمیته ویژه قرار شده همه مسیر کانال آب دوباره پیگیری شود یکی از مدیران سازمان مدیریت بحران در پاسخ به ما گفت جلسه کمیته ویژه برای تسکین آلام بازماندگان تشکیل شده بود، بقیه مسیر برای منطقه دیگری ست و باید از آن طریق اقدام کنید. هر روز یک بخشی از مسیر را می گشتند و این کار زمان زیادی برد.»
آنطور که این عضو خانواده مریم می گوید از آذرماه دیگر هیچ کسی دنبال پیدا کردن نشانه ای از زن گمشده نبوده و سوالات خانواده تنها یک پاسخ داشته است، همان پاسخی که روز اول گفته اند:« مریم پیدا نمی شود.»
او می افزاید:«مجبور شدیم از شهرداری به خاطر ایمن نبودن کانال شکایت کنیم تا شاید کسی پاسخی به ما بدهد اما هنوز به نتیجه نرسیده ایم.»
سوال از سازمان ها برای یافتن نشانه ای از مریم راه به جایی نمی برد تا آنجا که خانواده او با رسانه ها تماس می گیرند و بارها داستان آن روز نحس را تعریف می کنند تا شاید پیگیری‌های رسانه‌ای نشانه‌ای از مریم برایشان پیدا کند.

سقوط 2 مرد در کانال آب تهران و ناپدید شدن دو پسر جوان در سیلاب رودخانه کن
هر چند سخنگوی سازمان آتش نشانی و معصومه آباد اظهارات خانواده مریم را رد می کنند و می گویند همه تلاششان را برای یافتن او انجام داده اند اما سرنوشت مریم همچنان در هاله ای از ابهام مانده است.
سرنوشت مریم مانند گزارش کمیته ایمنی و بحران و مثل داستان ایمنی و بحران این شهر شده، شهری که بیش از 12 میلیون ایرانی ساکن آن در بحران های کوچک و بزرگ به حال خود رها شده اند.
همسر مریم می گوید:« وقتی پیگیر پرونده همسرم بودم متوجه شدم قبل از آن، حوادث مشابه دیگری برای چند شهروند اتفاق افتاده اما هیچ اقدامی برای پیشگیری صورت نگرفته، این مسیر آنقدر خطرناک است که حتی نیروهای آتش نشانی هم نتوانستند کاری کنند چون جان خودشان هم به خطر می افتاد. خواسته ما این است که یکبار دیگر مسیر کانال را بگردند.
ما به دنبال این نیستیم تا سیاه نمایی کنیم. همسر من بعد از این مدت قطعا زنده نیست و شاید حتی جسدی هم از او نمانده باشد اما می خواهیم یک پاسخ مشخص به ما بدهند و راهکاری برای حوادث مشابه پیدا کنند. می خواهیم این حادثه بهانه ای شود تا یک بارندگی ساده منجر به حوادث عجیب در پایتخت نشود. نمی شود یک نفر وسط این شهر و مقابل چشمان همه در کانال آب بیفتد و نه تجهیزات درستی باشد برای نجات و نه جسدی از او پیدا شود، آخر سر هم بگویند حادثه طبیعی بود.»
10 سال پیش از ناپدید شدن مریم حادثه ای مشابه برای پدر و پسری در کانال آب تهران رخ داده است اما در تمام این مدت هیچ برنامه ریزی برای پیشگیری از حوادث مشابه صورت نگرفته موضوعی که معصومه آباد در گفت و گو با خبرنگار ما نیز به آن اذعان می کند. او به حادثه مشابه سیلاب رودخانه کن که در آن دو پسر جوان ناپدید شدند نیز اشاره می کند و می افزاید:« اگر همان 10سال پیش که آن اتفاق برای آن پدر و پسر افتاد و یا در حادثه سال گذشته رودخانه کن که چند نفر کشته و دو نفر ناپدید شدند برای مسدود کردن مسیر مسیل ها و نهر ها برنامه ریزی می شد امروز شاهد تکرار حوادث نبودیم.»
البته رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر یک نوید هم برای شهر تهران دارد، او از طرحی می گوید که برای ایمن سازی کانال ها و نهرها پیشنهاد داده اند و می گوید به زودی تصویب خواهد شد.