در‌صحن https://www.darsahn.org Mon, 13 Apr 2020 12:05:25 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 90691722 وزیر جهاد کشاورزی - از فرودین ۹۹ پروفایل کاظم خاوازی https://www.darsahn.org/1399/01/25/cabinet-profile-kazem-khavazi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=cabinet-profile-kazem-khavazi Mon, 13 Apr 2020 11:50:13 +0000 https://www.darsahn.org/?p=10009 با استعفای محمود حجتی در۲۶ آذر ۱۳۹۸ از وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز از سوی رئیس‌جمهور به عنوان سرپرست این وزارت‌خانه منصوب شد. حسن روحانی ...

The post <span class='abovetitle'>وزیر جهاد کشاورزی - از فرودین ۹۹ </span><br />پروفایل کاظم خاوازی appeared first on در‌صحن.

]]>

با استعفای محمود حجتی در۲۶ آذر ۱۳۹۸ از وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز از سوی رئیس‌جمهور به عنوان سرپرست این وزارت‌خانه منصوب شد. حسن روحانی پس از دو ماه در ۴ اسفند ۱۳۹۸ تصمیم گرفت تا کاظم خاوازی را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند. اما با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مجلس شورای اسلامی عملا امکان بررسی صلاحیت او را از سوی مجلس منتفی گرفت. 

در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ زمانی که مهلت سرپرستی کشاورز طبق قانون اساسی (۳ ماه) رو به پایان بود و پس از تعطیلی مجلس، حسینعلی امیری معاون پارلمانی حسن روحانی از موافقت رهبر جمهوری اسلامی با ادامه سرپرستی کشاورز تا زمان کسب رای اعتماد وزیر جدید جهاد کشاورزی خبر داد. این اولین بار نبود که آیت الله خامنه‌ای، با صدور حکم حکومتی مجوز ادامه فعالیت سرپرست یک وزارتخانه را صادر می‌کرد. سرانجام کاظم خاوازی روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ با رای نمایندگان مجلس دهم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی انتخاب و راهی دولت حسن روحانی شد.

نام کاظم محل تحصیل نامشخص
نام خانوادگی خاوازی سمت فعلی وزیر جهاد کشاورزی
نام پدر نامشخص سمت قبلی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
تاریخ تولد ۱۳۴۷ سابقه حزبی سابقه حزبی ندارد
محل تولد خراسان جنوبی سابقه مجلس ندارد
تحصیلات دکترای کشاورزی سابقه وزارت فقط در همین دوره

کاظم خاوازی کیست؟

کاظم خاوازی از چهره های علمی حوزه کشاورزی است. او بیش از آنکه یک مدیر اجرایی باشد، یک چهره علمی و دانشگاهی است. او استاد تمام دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس است.

او دکترای خود را در رشته کشاورزی از دانشگاه تربیت مدرس اخذ و همان‌جا مشغول تدریس شده است. خبرگزاری رسمی دولت؛ ایرنا با انتشار لیستی از فعالیت های پژوهشی به نام خاوازی، مدعی چاپ بیش از۱۵۰ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی  معتبر داخلی و خارجی و چاپ بیش از ۱۲۰ مقاله در همایش‌های علمی معتبر داخلی و خارجی از سوی او شده است. ادعایی که در صحن علنی مجلس توسط محمود صادقی نماینده تهران زیر سوال رفت. محمود صادقی که در مخالفت با وزارت خاوازی صحبت می کرد، این ادعا را غیرممکن و اغراق آمیز خواند. او گفت: من یک چهره دانشگاهی هستم و نمی دانم چطور استاد جوانی چون خاوازی توانسته در مدت کوتاه ۱۵۰ مقاله علمی منتشر کند.

خاوازی در سال ۱۳۷۴ مدرک فوق لیسانس خود را در رشته خاک‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرده است. او لیسانس خود را نیز در همین رشته در سال ۱۳۷۰ از دانشگاه شیراز دریافت کرده بود.

خاوازی عضو هیات تحریریه مجله پژوهش‌های خاک و موسس و سردبیر نشریه علمی پژوهشی زیست شناسی خاک و مدیر مسئول چندین نشریه علمی و ترویجی بوده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در دفاع از وزارت خاوازی در صحن علنی مجلس او را اینگونه معرفی کرد: «آقای دکتر خاوازی یک نیرو خودساخته، توانا که در روستا در خانواده متدین بزرگ شده است، وی همچنین همه سطوح کار را طی کرده، از کارشناسی شروع کرده و به مدیرکلی رسیده است. یکی از بزرگترین کارهای وی، آموزش و ترویج را در بخش کشاورزی است که به دست وی انجام شده است. یکی از اقداماتی که آقای دکتر خاوازی طی ماه های اخیر در دستور کار قرار داد، پیشنهاد افزایش قیمت خرید گندم از ۲۲۰۰ تومان تعیین شده در شهریورماه به ۲۵۰۰ تومان بود که علیرغم محدودیت های بودجه ای با موافقت دولت روبه رو شد.» معارفه ای که نشان می دهد خاوازی جز کار علمی کارنامه چندانی برای عرضه در حوزه مدیریت کلان ندارد.

سوابق اجرایی

خاوازی یک پژوهشگر در حوزه خاک و آب است و به عنوان پژوهشگر نمونه وزارت جهاد کشاورزی نیز انتخاب شده است. او در چند موسسات تحقیقاتی حوزه کشاورزی سابقه مدیریتی دارد ولی در سطح کلان تاکنون فعالیت مدیریتی نداشته و می توان گفت از جمله وزرای دولت روحانی است که بدون سابقه مدیریتی کلان به سمت وزارت دست یافته است. اهم سوابق اجرایی او به این شرح است:

  • رئیس سازمان تحقیقات، آموزش وترویج کشاورزی 
  • معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی،  
  • رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور،  
  • معاون تحقیقاتی موسسه تحقیقات خاک و آب،  
  • معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات خاک و آب،  
  • رئیس بخش تحقیقات بیولوژی خاک
  • رئیس ایستگاه تحقیقات خاک و آب کرج 
  • بنیانگذار بخش تحقیقات بیولوژی خاک در موسسه تحقیقات خاک و آب کشور
  • نماینده سازمان در شورای عالی آموزش و پرورش در کمیته نظارتی طرح سربازان سازندگی در ستاد کل نیرو‌های مسلح

سوابق خانوادگی

کاظم خاوازی متاهل و دارای دو فرزند است اما این تنها اطلاعاتی است که تا این لحظه از او و خانواده‌اش در دست است.

The post <span class='abovetitle'>وزیر جهاد کشاورزی - از فرودین ۹۹ </span><br />پروفایل کاظم خاوازی appeared first on در‌صحن.

]]>
10009
بیوگرافی کوتاه زندگینامه سیدمحمود هاشمی شاهرودی https://www.darsahn.org/1399/01/09/short-bio-seyyed-mahmoud-hashemi-shahroudi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=short-bio-seyyed-mahmoud-hashemi-shahroudi Sat, 28 Mar 2020 13:18:54 +0000 https://www.darsahn.org/?p=9704 هاشمی شاهرودی که سال‌های پیش از انقلاب ۵۷ را در نجف گذرانده بود در سال ۱۳۵۳ با حمله حکومت وقت عراق به حوزه علمیه نجف ...

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه سیدمحمود هاشمی شاهرودی appeared first on در‌صحن.

]]>

هاشمی شاهرودی که سال‌های پیش از انقلاب ۵۷ را در نجف گذرانده بود در سال ۱۳۵۳ با حمله حکومت وقت عراق به حوزه علمیه نجف دستگیر و زندانی، اما پس از مدتی با وساطت مراجع آزاد می‌شود.  سید محمود هاشمی شاهرودی پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ به ایران آمده و رابط روح‌الله خمینی و سید محمدباقر صدر می‌شود. او پیام‌ مراجع تقلید ساکن شهر نجف را به روح‌الله خمینی می‌رساند. او همچنین تشکیلات جامعه روحانیت مبارز و مجلس اعلای عراق را به راه انداخت و مدتی آن را مدیریت و سازمان‌دهی کرده‌است.

در سال ۱۳۶۱ و همزمان با اوج گرفتن جنگ میان ایران و عراق، با محوریت نیروهای وابسته به ایران، مجلسی تحت عنوان مجلس اعلای عراق در تهران آغاز به کار کرد. محمود هاشمی شاهرودی به مدت ۳۰ ماه ریاست این مجلس را برعهده داشت و پس از آن سید محمد باقر حکیم ریاست این مجلس را بر عهده گرفت. هدف موسسان این مجلس چیزی نبود جز ایفای نقش در آینده عراق پس از صدام

شاهرودی در اسفند ۱۳۷۳ در طی حکمی از سوی آیت الله خامنه‌ای به جای آقای محمدی‌ گیلانی به عضویت شورای نگهبان درآمد تا اینکه در تیر ۱۳۷۸ به عنوان رییس قوه قضاییه منصوب شد تا شیخ محمد یزدی به جای ایشان به عضویت شورای نگهبان درآید. او پس از پایان خدمت در قوه قضاییه مجددا در مرداد ۱۳۸۸ به جای صادق لاریجانی به عضویت شورای نگهبان درآمد و تا پایان عمر در این سمت ماند. 

شاهرودی گرچه اختلافاتی با احمد جنتی و نحوه رد صلاحیت ها داشته اما شاید بتوان او را یکی از معماران ساختار نوین شورای نگهبان دانست، ساختاری که کم کم برای اداره‌اش به بودجه‌های هنگفت نیاز بود.

از هاشمی شاهرودی در سال‌های پایانی عمر به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی برای رهبری آینده جمهوری اسلامی نام برده می‌شد. او در آخرین ماه‌های زندگی‌اش غایب همیشگی جلسات شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. 

سوابق: عضو مجلس خبرگان رهبری، عضو موسس جامعه روحانیت مبارز عراق، موسس و رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، رییس دایره المعارف فقه اسلامی، رئیس قوه قضائیه و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از هاشمی رفسنجانی و رئیس هیات حل اختلاف قوا منصوب شده از سوی رهبر ایران.

نام سید محمود محل تحصیل حوزه علمیه نجف
نام خانوادگی هاشمی شاهرودی نوع عضویت فقیه
نام پدر سید علی سال ورود ۱۳۷۳
تاریخ تولد ۱۳۲۷ سن ورود ۴۶ سال
تاریخ فوت ۱۳۹۷ مدت حضور ۱۴ سال
محل تولد کربلا- کشور عراق دوره سوم/چهارم/پنجم/ششم/هفتم
تحصیلات اجتهاد سمت بدون سمت

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-seyyed-mahmoud-hashemi-shahroudi

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه سیدمحمود هاشمی شاهرودی appeared first on در‌صحن.

]]>
9704
بیوگرافی کوتاه زندگینامه محمد یزدی https://www.darsahn.org/1399/01/08/short-bio-mohammad-yazdi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=short-bio-mohammad-yazdi Fri, 27 Mar 2020 13:33:09 +0000 https://www.darsahn.org/?p=9708 پدر و پدر بزرگ اش هر دو از علمای شناخته شده اصفهان بودند. سواد خواندن و نوشتن را نزد پدر آموخت و به مکتب خانه ...

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه محمد یزدی appeared first on در‌صحن.

]]>

پدر و پدر بزرگ اش هر دو از علمای شناخته شده اصفهان بودند. سواد خواندن و نوشتن را نزد پدر آموخت و به مکتب خانه رفت تا علوم قدیم را فرا گیرد. پس از چند سال فراگیری علوم حوزوی در مدرسه کاسه گران اصفهان به مدرسه علمیه ملاعبدالله اصفهان رفت تا لمعه و برخی دروس سطح حوزه را بخواند. یزدی نیز همچون بسیاری از طلاب مدارس علمیه سراسر کشور،‌ برای ادامه تحصیل به قم رفت تا نزد علمای این شهر،‌ تحصیل علوم حوزوی را ادامه دهد. او نزد آیت الله بروجردی و آیت الله خمینی شاگردی کرد و از آیت الله خمینی اجازه اجتهاد گرفت. با پیروزی انقلاب و بازگشت آیت الله خمینی به قم، محمد یزدی مسئولیت دفتر رهبر ایران را در این شهر عهده دار شد. مسئولیتی که آغاز ورود او به قدرت در نظام جمهوری اسلامی بود. محمد یزدی سپس ریاست دادگاه انقلاب قم را عهده دار و به امر قضاوت مشغول شد. او عضو مجلس خبرگان قانون اساسی نیز بود. یزدی در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه قم، اعلام کاندیداتوری کرد و به مجلس راه یافت.

 او در انتخابات مجلس دوم از تهران راهی مجلس شد. او در این دو دوره بر کرسی نایب رئیسی مجلس تکیه زده بود. یزدی اما در دوره سوم مجلس که به پیروزی جریان چپ ختم شد از ورود به مجلس شورای اسلامی بازماند تا اینکه در سال ۱۳۶۷ با استعفای آیت الله صافی گلپایگانی از عضویت در شورای نگهبان، با حکم آیت الله خمینی، صاحب یکی از کرسی‌های فقها در شورای نگهبان شد. 

یک سال بعد در سال ۱۳۶۸ زمانی که آیت الله خامنه ای به رهبری رسیده بود، از طرف وی به ریاست قوه قضائیه منصوب شد. انتصاب‌اش به ریاست قوه قضاییه برای بسیاری غیر منتظره بود چرا که پس از ناکامی در انتخابات مجلس سوم، اگرچه عضو شورای نگهبان بود ولی تا حد زیادی به حاشیه رانده شده بود.

ریاست محمد یزدی بر قوه قضائیه در مجموع ده سال طول کشید. مدیریتی که البته از سوی آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس بعدی قوه قضائیه زیر سوال رفت و قوه قضاییه تحت مدیریت آیت الله یزدی را به «ویرانه» تشبیه کرد. محمد یزدی در سال ۱۳۷۸ پس از واگذاری ریاست قوه قضائیه به هاشمی شاهرودی، به شورای نگهبان بازگشت. او از آن تاریخ به بعد همواره عضو فقهای شورای نگهبان بوده و هست.

سوابق: عضویت در فقهای شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان قانون اساسی، عضو شورای بازنگری قانون اساسی، ریاست شورای عالی حوزه علمیه قم، مجلس خبرگان پنجم، قوه قضائیه، دادگاه انقلاب اسلامى قم، دفتر آیت الله خمینی در قم و نایب رئیسی مجلس شورای اسلامی در دوره اول و دوم و نایب رئیسی و قائم مقام اجرایی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

نام محمد محل تحصیل حوزه علمیه قم
نام خانوادگی یزدی نوع عضویت فقیه
نام پدر علی سال ورود ۱۳۶۷
تاریخ تولد ۱۳۱۰ سن ورود ۵۷ سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور ۲۱ سال
محل تولد اصفهان-اصفهان دوره دوم/چهارم/پنجم/ششم/هفتم
تحصیلات اجتهاد سمت بدون سمت

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-mohammad-yazdi

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه محمد یزدی appeared first on در‌صحن.

]]>
9708
بیوگرافی کوتاه زندگینامه مهدی هادوی https://www.darsahn.org/1399/01/08/short-bio-mehdi-hadavi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=short-bio-mehdi-hadavi Fri, 27 Mar 2020 12:57:37 +0000 https://www.darsahn.org/?p=9696 مهدی هادوی از قضات و وکلای دادگستری بود که در سال ۱۳۴۲ ریاست دادگستری شهر قم را بر عهده داشت و علیرغم فشار حکومت پهلوی ...

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه مهدی هادوی appeared first on در‌صحن.

]]>

مهدی هادوی از قضات و وکلای دادگستری بود که در سال ۱۳۴۲ ریاست دادگستری شهر قم را بر عهده داشت و علیرغم فشار حکومت پهلوی حاضر نشد حکم تبعید آیت الله خمینی را امضا کند و به همین دلیل معزول و به تهران منتقل شد. پس از انقلاب ۵۷ و به دلیل اطمینان آیت الله خمینی به او، به عنوان نخستین دادستان انقلاب منصوب شد. 

هادوی این انتصاب را این‌گونه توصیف کرده است: «من تنها دادستان کل انقلاب ایران هستم که علیرغم میل باطنی خود به این سمت منصوب شدم. هادوی تنها غیرروحانی است که از سوی آقای خمینی حکم قضائی دریافت کرده است. که البته این حکم بیشتر از ۶ ماه تاریخ مصرف نداشت.

روح الله خمینی در ۲۳ اردیبهشت ۵۸ در حکمی به مهدی هادوی نوشته است:

«آقای دادستان دادگاه انقلاب اسلامی‏

در غیر از دو مورد زیر:‏

۱ـ کسی که ثابت شود آدم کشته است؛‏

‏‏۲ـ کسی که فرمان کشتار عمومی داده است و یا مرتکب شکنجه ای شده که منجر به مرگ‏‎ ‎‏شده باشد، هیچ دادگاهی حق ندارد حکم اعدام صادر کند و نباید اشخاص در غیر از دو‏‎ ‎‏مورد مذکور اعدام شوند. تخلف از این امر جرم است و موجب ثبوت قصاص.‏»

هرچند او تنها چهار ماه عهده دار این سمت بود و خیلی زود استعفاء داد اما آنچه مشخص است در ماه‌ها و سال‌های بعد صدها و بلکه هزاران نفر در ایران بدون در نظر گرفتن هیچ کدام از این دو مورد اعدام شده‌اند. هادوی مدتی نیز «رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات» بوده است. 

صادق خلخالی مدعی شده بود پیش از اعدام هویدا، هادوی دادستان کل انقلاب را به بیرون از زندان هدایت می‌کند تا مزاحم اقداماتش نشود. بعدتر همین اعدام یکی از دلایل استعفای هادوی از سمت دادستانی کل انقلاب شد. 

هادوی پس از تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی و در زمان مدیریت عبدالله جاسبی بخش وسیعی از املاک موروثی خود را به این دانشگاه هبه کرد (بخشید) که این موضوع بعدها محل اختلافی بین دانشگاه آزاد و او شد. به گفته امین (فرزند مهدی) هادوی «ماموران برای آنکه خانواده‌ی هادوی را از زمین شخصی خودشان بیرون کنند از هر قدرتی استفاده می‌کردند. به گفته‌ی فرزند مهدی هادوی آنها از بالای کوه روی سر فرزندان هادوی خاک می‌ریختند که باعث دفن یک باغ شده است.» بعدها تصاویری از درگیری میان افراد ناشناس و خانواده هادوی منتشر شد که واکنش‌های بسیاری به همراه داشت. در این تصاویر شخصی با چاقو در حال بریدن مو‌های یکی از زنان خانواده هادوی دیده می‌شود. در پی این درگیری آنها نهایتا مجبور به ترک محل شدند.

در اعتراضات پس از انتخابات ۱۳۸۸فرزند او، محمدامین هادوی و نوه‌اش دستگیر شدند که در نهایت امر فرزند او به ۶ سال حبس محکوم که بعد از پایان دوره حبس در سال ۱۳۹۵ آزاد شد. هادوی در زمان حبس فرزندش در سال ۱۳۸۹ طی نامه‌ای به رفتارهای انجام شده با فرزندش محمدامین هادوی به شدت اعتراض کرد. در پی محکومیت محمدامین هادوی به حبس، ابراهیم یزدی و سیدمحمد خاتمی با حضور در خانه و دیدار با مهدی هادوی از او دلجویی کردند.

سوابق: دادستان کل انقلاب و رئیس دادگاه انتظامی قضات

نام مهدی محل تحصیل دانشگاه تهران
نام خانوادگی هادوی نوع عضویت حقوقدان
نام پدر اطلاعی یافت نشد سال ورود ۱۳۵۹
تاریخ تولد ۱۳۰۵ سن ورود ۵۴ سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور ۳ سال
محل تولد تهران-تهران دوره اول
تحصیلات دانشکده حقوق و علوم سیاسی سمت بدون سمت

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-mehdi-hadavi

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه مهدی هادوی appeared first on در‌صحن.

]]>
9696
بیوگرافی کوتاه زندگینامه محسن هادوی https://www.darsahn.org/1399/01/08/short-bio-mohsen-hadavi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=short-bio-mohsen-hadavi Fri, 27 Mar 2020 11:08:41 +0000 https://www.darsahn.org/?p=9693 محسن هادوی دارای دکترای حقوق و عضو هیئت مدیره کانون وکلا بود که در زمان انقلاب از سوی شورای عالی قضائی به عنوان کاندیدای عضویت ...

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه محسن هادوی appeared first on در‌صحن.

]]>

محسن هادوی دارای دکترای حقوق و عضو هیئت مدیره کانون وکلا بود که در زمان انقلاب از سوی شورای عالی قضائی به عنوان کاندیدای عضویت در شورای نگهبان به اولین دوره مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شود و پس از کسب رای اعتماد اولین دوره مجلس شورای اسلامی تا سال ۱۳۶۲ به عنوان عضو شورای نگهبان و قائم مقام دبیر شورا فعالیت می‌کند. او در زمان عضویت در شورا ۵۱ ساله بود. 

محسن هادوی به همراه مهدی هادوی دو برادر بودند که هم‌زمان به عضویت حقوق‌دانان شورای نگهبان در آمدند.

اطلاع بیشتری از زندگی و سوابق محسن هادوی پیدا نشد. 

سوابق: وکیل دادگستری و عضو هیات مدیره کانون وکلا و قائم مقام دبیر شورای نگهبان.

نام محسن محل تحصیل دانشگاه تهران
نام خانوادگی هادوی نوع عضویت حقوقدان
نام پدر اطلاعی یافت نشد سال ورود ۱۳۵۹
تاریخ تولد ۱۳۰۷ سن ورود ۵۲ سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور ۳ سال
محل تولد تهران-تهران دوره اول
تحصیلات دکترای حقوق قضایی سمت قائم مقام

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-mohsen-hadavi

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه محسن هادوی appeared first on در‌صحن.

]]>
9693
بیوگرافی کوتاه زندگینامه هادی طحان نظیف https://www.darsahn.org/1399/01/08/short-bio-hadi-tahan-nazif/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=short-bio-hadi-tahan-nazif Fri, 27 Mar 2020 10:51:20 +0000 https://www.darsahn.org/?p=9689 هادی طحان نظیف که در سال‌های آغازین جنگ ایران و عراق در شهر جنگ زده دزفول به دنیا آمده حالا به رده اول حکومت راه ...

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه هادی طحان نظیف appeared first on در‌صحن.

]]>

هادی طحان نظیف که در سال‌های آغازین جنگ ایران و عراق در شهر جنگ زده دزفول به دنیا آمده حالا به رده اول حکومت راه یافته است. از دوره نوجوانی او اطلاعی دردست نیست. هادی طحان نظیف در دانشگاه امام صادق به مدیریت آیت الله مهدوی کنی رئیس اسبق مجلس خبرگان،‌ در رشته حقوق قضایی مشغول به تحصیل می‌شود. او تحصیلات خود را تا پایان مقطع فوق لیسانس در این دانشگاه ادامه می‌دهد و سپس برای اخذ مدرک دکترا راهی دانشگاه تهران می‌شود.

هادی طحان نظیف در دانشگاه تهران با استادی آشنا می‌شود که پل ورود او به قدرت می شود. عباسعلی کدخدایی دست راست احمد جنتی در شورای نگهبان و استاد دانشگاه تهران می‌پذیرد که به عنوان استاد راهنما، هادی طحان نظیف را در نگارش رساله دکترا کمک کند. طحان نظیف سال ۱۳۹۲ پس از اخذ مدرک دکترا، به عضویت هیات علمی گروه حقوق دانشگاه امام صادق در آمده و از همان سال معاونت آموزشی دانشکده حقوق این دانشگاه را عهده دار شده است. او از آن تاریخ عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق است. طحان نظیف همزمان با کار پژوهشی روی رساله دکترای خود، ابتدا وارد دولت احمدی نژاد شده و در معاونت حقوقی و پارلمانی ریاست جمهوری (سال ۱۳۸۷) مشغول به کار شده و سپس با حکم عباسعلی کدخدایی به عنوان مشاور حقوقی به شورای نگهبان راه می یابد. طحان نظیف از سال ۱۳۸۹ یعنی در اوج اتفاقات مربوط به حوادث انتخابات سال ۱۳۸۸، که شورای نگهبان روزهای شلوغ خود را سپری می‌کرده، دبیر داخلی جلسات شورای نگهبان می‌شود و به مدت ده سال کنار دست احمد جنتی و عباسعلی کدخدایی دبیر و سخنگوی شورای نگهبان،‌ کار ضبط و ثبت جلسات و تنظیم صورت جلسات شورای نگهبان را عهده دار می شود. هادی طحان نظیف با چنین سابقه‌ای، در سال ۱۳۹۸ از سوی ابراهیم رئیسی رئیس جدید قوه قضائیه  به عنوان حقوقدان پیشنهادی به مجلس معرفی می‌شود تا به عضویت شورای نگهبان درآید. هادی طحان نظیف در نهایت در تیر ۱۳۹۸ و در ۳۶ سالگی و با ۱۵۶ رای، به این نهاد حکومتی راه می یابد. گفته می شود تلاش‌های عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و لابی‌های گسترده او نیز در رای نمایندگان مجلس به هادی طحان نظیف موثر بوده و با کمک او، طحان نظیف توانسته رای اعتماد نمایندگان مجلس را جلب کند.

سوابق: عضو حقوقدان شورای نگهبان از سال ۹۸، عضو هیات علمی و معاونت آموزشی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق، دبیر داخلی جلسه شورای نگهبان، مشاور معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، از سال عضو مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان، عضو کمیته علمی و راهبردی دفتر حقوق بشر و شهروندی اسلامی، دبیر کمیته فرهنگی- اجتماعی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، عضو هیئت اندیشه‌ورز سازمان بسیج حقوقدانان.

نام هادی محل تحصیل دانشگاه تهران و امام صادق
نام خانوادگی طحان نظیف نوع عضویت حقوقدان
نام پدر اطلاعی یافت نشد سال ورود ۱۳۹۸
تاریخ تولد ۱۳۶۱ سن ورود ۳۷ سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور جدید
محل تولد دزفول-خوزستان دوره هفتم
تحصیلات لیسانس حقوق قضایی،
فوق لیسانس و دکترای
حقوق عمومی
سمت بدون سمت

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-hadi-tahan-nazif

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه هادی طحان نظیف appeared first on در‌صحن.

]]>
9689
بیوگرافی کوتاه زندگینامه محمد مومن https://www.darsahn.org/1399/01/08/short-bio-mohammed-momen/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=short-bio-mohammed-momen Fri, 27 Mar 2020 10:38:58 +0000 https://www.darsahn.org/?p=9686 محمد مومن دانش آموخته حوزه‌های علیمه قم و نجف است، از شاگردان آیت الله خمینی و محقق داماد به شمار می‌رود. او نویسنده کتاب «ولایت ...

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه محمد مومن appeared first on در‌صحن.

]]>

محمد مومن دانش آموخته حوزه‌های علیمه قم و نجف است، از شاگردان آیت الله خمینی و محقق داماد به شمار می‌رود. او نویسنده کتاب «ولایت الهی اسلامی» است.

مومن که در سال‌های پیش از انقلاب مدتی را در زندان و مدتی را در شهر‌های کرمان و تویسرکان در تبعید گذرانده بود، شش  ماه پس از انقلاب، با حکمی از سوی آیت‌الله خمینی همزمان به «سرپرستی امور زندانیان قم و رسیدگی به کار دادگاه‌های این شهر، اداره امور ستاد انقلاب اسلامی در قم و نیز اداره امور طلاب و روابط شهرستان‌ها» منصوب شد. 

در سال ۱۳۶۲ محمد مومن طی حکمی از سوی آیت الله خمینی به عضویت در فقهای شورای نگهبان منصوب شد. عضویتی که تا سال ۱۳۹۷ ادامه داشت. وی همچنین عضو مجلس خبرگان رهبری در چندین دوره بوده‌است. محمد مؤمن آخرین بار در ۲۵ تیر ۱۳۹۲ با حکم علی خامنه‌ای، در سمت خود (فقیه شورای نگهبان) ابقاء شد و تا پایان عمر خود به عضویت در این شورا ادامه داد. 

او همچنین از پایه گذاران قوه قضائیه جمهوری اسلامی بود که ابتدا با حکم آیت‌الله منتظری در هیئت انتخاب و اعزام قضات دادگاه‌های انقلاب اسلامی فعالیت کرد و سپس رئیس دادگاه عالی انقلاب کشور و عضو شورای عالی قضایی شد. می‌توان گفت قریب به اتفاق قضات دادگاه‌های انقلاب در سالیان اولیه حیات جمهوری اسلامی از طرف او تأیید صلاحیت شده‌اند. وی عضو ثابت مجلس خبرگان در تمامی ادوار بود.

مومن درباره شرایط حضور خود در شورای نگهبان و چگونگی انتصاب او از سوی روح الله خمینی گفته است: «حتی دوره‌ی نخست نیز تمایلی به این کار نداشتم؛ ولی حاج احمد آقا خمینی به بنده تلفن کردند و ابراز کردند که خوب است بنده عضو شورای نگهبان باشم؛ لذا کسی را به عنوان واسطه، خدمت امام فرستادم اجازه بگیرند که بنده در قم مشغول کار‌های علمی باشم. حضرت امام(ره)، اجازه نفرمودند. حاج احمد آقا به بنده گفت: وقتی به امام عرض کردم که آقای مؤمن می‌خواهند درس بخوانند. فرمودند: «می‌خواهد درس بخواند که چه؟ برای اینکه خدمت به اسلام بکند؟ خُب! این سفره‌ی گسترده! بفرما خدمت به اسلام کن!» خلاصه اینکه بنده ناگهان شنیدم که ابلاغم را رادیو خواند؛ با اینکه خودم راضی نبودم؛ ولی امر امام لازم الاطاعه بود. شش سال از این ماجرا گذشت و امام دار فانی را وداع گفتند.»

به گفته مهدی کروبی پس از فوت آیت الله خمینی و قبل از تشکیل مجلس خبرگان برای تعیین جانشینی، او از کسانی بوده که از شورای رهبری دفاع می‌کرده و اصرار داشته که آیت‌الله منتظری یکی از اعضای شورا باشد. آیت‌الله مومن به روایت مهدی کروبی در پاسخ به معترضان گفته بوده است: «نهی آیت‌الله خمینی مربوط به ولایت فقیهی فردی آیت‌الله منتظری بوده و مشمول عضویت در شورای رهبری نمی‌شود.»

آنطور که از گفته‌های محمد مومن مشخص است انتخاب او به عنوان عضو شورا در دوره‌های پس از فوت آیت الله خمینی، بدون خواست و یا هماهنگی با وی صورت گرفته بود: «در اوایل رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای بازهم مترصد بودم که از شورای نگهبان کناره گیری کنم؛ ولی شرایط را مناسب ندیدم. البته مقام معظم رهبری هم چیزی به ما نفرموند. ما در شورای بازنگری قانون اساسی و درگیر آن بودیم که ناگهان پاسدارها خبر دادند که ابلاغ بنده را در خصوص انتخاب مجدد برای عضویت در شورای نگهبان از رادیو خوانده‌اند. بنده خدمت آیت الله خامنه‌ای عرض کردم که شما با بنده صحبتی در این خصوص نفرمودید. فرمودند : «من مسلَّم گرفته بودم که شما هستید». دوره‌ی دوم عضویت در شورای نگهبان هم تا سال ۱۳۷۴ به درازا کشید. برای دوره‌ی سوم ، بنده نامه‌ای خدمت آقا نوشتم که ایشان موافقت کننده بنده در شورا نباشم؛ ‌ولی به هر حال مورد قبول واقع نشد و از اطراف هم از طریق دفتر مقام معظم رهبری و نیز آقای هاشمی رفسنجانی و همچنین خود فقها و حقوقدانان شورای نگهبان فشار آوردند و حتی برای مقام معظم رهبری نامه نوشتند که مؤمن حتماً باید عضو شورای نگهبان باشد!»

محمد مؤمن در یکم دی ماه ۱۳۹۷ در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد و در ۲ اسفند ۱۳۹۷ درگذشت. 

سوابق: عضو مجلس خبرگان رهبری، عضو شورای عالی قضایی، نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو شورای عالی سیاستگذاری و رئیس حوزه علمیه قم، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو مجمع جهانی اهل بیت(س)، عضو هیئت امنای دانشگاه قم و رئیس دادگاه عالی قم.

نام محمد محل تحصیل حوزه علمیه قم
نام خانوادگی مومن دانش زاده قمی نوع عضویت فقیه
نام پدر عباس سال ورود ۱۳۶۲
تاریخ تولد ۱۳۱۹ سن ورود ۴۳ سال
تاریخ فوت ۱۳۹۷ مدت حضور ۳۵ سال
محل تولد قم-قم دوره اول/دوم/سوم/چهارم/پنجم/ششم/هفتم
تحصیلات اجتهاد سمت بدون سمت

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-mohammed-momen

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه محمد مومن appeared first on در‌صحن.

]]>
9686
بیوگرافی کوتاه زندگینامه سید فضل الله موسوی https://www.darsahn.org/1399/01/08/short-bio-seyed-fazlullah-mousavi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=short-bio-seyed-fazlullah-mousavi Fri, 27 Mar 2020 10:31:05 +0000 https://www.darsahn.org/?p=9679 با وجود اینکه دوران تحصیل فضل الله موسوی، در دانشگاه تهران، با اوج گیری فعالیت های انقلابیون همراه بود ولی هیچ اطلاعاتی از مشارکت او ...

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه سید فضل الله موسوی appeared first on در‌صحن.

]]>

با وجود اینکه دوران تحصیل فضل الله موسوی، در دانشگاه تهران، با اوج گیری فعالیت های انقلابیون همراه بود ولی هیچ اطلاعاتی از مشارکت او در برنامه های انقلاب ۵۷ در دسترس نیست. موسوی تحصیلات خود را تا مقطع فوق لیسانس در رشته حقوق خصوصی در دانشگاه تهران ادامه می‌دهد و در سال ۱۳۶۴، زمانی که جنگ ایران و عراق به اوج کشمکش رسیده بود، راهی انگستان می شود تا پس از فراگیری زبان انگلیسی، در رشته حقوق کار تحصیل کند. موسوی در سال ۱۳۷۰ از رساله دکترای خود دفاع کرده و به ایران بازمی گردد. او بلافاصله در سال ۱۳۷۱ جذب هیات علمی دانشگاه تهران می شود.

فضل الله موسوی از سال ۱۳۷۳ علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران، فعالیت های اجرایی خود را با عنوان معاون آموزشی و سرپرست تحصیلات تکمیلی دانشکده حقوق دانشگاه تهران آغاز کرد. فعالیت های او تا سال ۱۳۸۱ عمدتا محدود به دانشکده حقوق دانشگاه تهران بود اما از آن به بعد با عضویت در کمیته حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضویت در کمیسیون حقوق بین‌الملل  شورای عالی توسعه قضایی وابسته به قوه قضائیه، به حاکمیت نزدیک شد. آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضاییه او را برای تصدی کرسی حقوقدان شورای نگهبان به مجلس ششم معرفی کرد که با رای مخالف این مجلس روبرو شد.

فضل الله موسوی با اتمام دوره نمایندگی اش در مجلس هفتم، به تیم حقوقی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت پیوست. احمدی نژاد او را به عنوان عضو هیات نظارت بر حسن اجرای قانون اساسی منصوب کرد. او همچنین به ریاست کمیته حقوق دفتر گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری رسید و با حکم فرهاد رهبر، رئیس وقت دانشگاه تهران به ریاست دانشکده حقوق دانشگاه تهران منصوب شد.

در حالی‌که همگان از رابطه نزدیک موسوی و احمدی نژاد خبر داشتند، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان او را در سال ۱۳۸۷ به عضویت هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ منصوب کرد. انتخاباتی که احمدی نژاد رئیس جمهور وقت، یکی از کاندیداها بود.

فضل الله موسوی که صلاحیت‌اش برای ورود به شورای نگهبان مورد تایید نمایندگان مجلس ششم قرار نگرفته بود،‌ یک‌بار دیگر در سال ۱۳۹۵ از سوی صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضاییه به مجلس دهم معرفی شد تا به عضویت شورای نگهبان در آید. در این دوره او موفق شد رای اعتماد مجلس را جلب و به شورای نگهبان راه یابد.

سوابق: عضو حقوقدان شورای نگهبان، رئیس کمیسیون حقوقی ستاد نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیات نظارت بر حسن اجرای قانون اساسی در دولت محمود احمدی نژاد، نماینده مردم تهران و نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی در مجلس هفتم، عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و فلسطین و ایران و فنلاند، رئیس کمیته حقوق دفتر گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری دولت احمدی نژاد، عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم و میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در انتخابات سال ۱۳۸۸، عضو کمیسیون حقوق بین‌الملل  شورای عالی توسعه قضایی وابسته به قوه قضائیه، عضو هیات منصفه دادگاه مطبوعات، کمیته حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه تهران

نام سید فضل الله محل تحصیل دانشگاه تهران و لیورپول انگلستان
نام خانوادگی موسوی نوع عضویت حقوقدان
نام پدر حسین سال ورود ۱۳۹۵
تاریخ تولد ۱۳۳۲ سن ورود ۶۳ سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور ۳ سال
محل تولد اصفهان-اصفهان دوره هفتم
تحصیلات لیسانس حقوق قضایی،
فوق لیسانس حقوق خصوصی
و دکترای حقوق بین الملل
سمت بدون سمت

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-seyed-fazlullah-mousavi

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه سید فضل الله موسوی appeared first on در‌صحن.

]]>
9679
بیوگرافی کوتاه زندگینامه حسین مهرپور محمدآبادی https://www.darsahn.org/1399/01/08/short-bio-hossein-mehrpour-mohammad-abadi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=short-bio-hossein-mehrpour-mohammad-abadi Fri, 27 Mar 2020 10:25:59 +0000 https://www.darsahn.org/?p=9675 حسین مهرپور محمدآبادی در سال ۱۳۵۱ پس از اخذ لیسانس حقوق وارد دادگستری می‌شود و مراحل قضائی را همچون دادیاری و دادرس طی می‌کند. مهرپور ...

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه حسین مهرپور محمدآبادی appeared first on در‌صحن.

]]>

حسین مهرپور محمدآبادی در سال ۱۳۵۱ پس از اخذ لیسانس حقوق وارد دادگستری می‌شود و مراحل قضائی را همچون دادیاری و دادرس طی می‌کند. مهرپور در سال ۶۷ و پس از ۱۵ سال موفق می‌شود که دکترای حقوق خود را از دانشگاه تهران دریافت کند. مهرپور سال ۱۳۶۹ از دادگستری به دانشگاه شهید بهشتی منتقل می‌شود و تا هم اکنون به عنوان استاد دانشکده حقوق آن دانشگاه به امر تدریس مشغول است.

حسین مهرپور در تیر ماه ۱۳۵۹ از سوی شورای عالی قضایی به مجلس اول معرفی می‌شود تا به عنوان یکی از اولین حقوقدانان تاریخ شورای نگهبان فعالیت خود را در این شورا آغاز کند. مهرپور در سال ۵۹ و به هنگام عضویت در این شورا تنها ۲۶ سال داشت و به همین دلیل می‌توان او را جوان ترین عضو تاریخ شورای نگهبان نامید. او همچنین اولین و جوان ترین قائم مقام شورای نگهبان است که در فاصله سال‌های ۵۹-۶۱ و ۶۱-۶۳ و ۶۸-۷۲ به مدت ۸ سال قائم مقام هر سه دبیر سابق شورا (مهدوی کنی، صافی گلپایگانی و محمدی گیلانی) بوده است. حضور او در شورای نگهبان به مدت ۱۲ سال ادامه داشت. در سال ۱۳۷۴ محمد یزدی رئیس وقت قوه قضاییه مهرپور را برای عضویت در جمع حقوقدانان شورای نگهبان به مجلس معرفی کرد اما او نتوانست رای لازم را از نمایندگان مجلس چهارم دریافت کند. 

مهرپور عضو هیات تحریریه نشریاتی همچون «دو فصل‌نامه حقوق بشر»، فصل‌نامه «فقه و حقوق خانواده» و فصل نامه «فقه و اصول» است. او در سال ۸۴ توانست نشان درجه دوم دانش را محمدرضا عارف معاون اول رئیس جمهور دریافت کند. 

 مهرپور رئیس هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی بوده است.

سوابق: معاون قوه قضائیه، معاون حقوقی و بررسیهای فقهی مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، مشاور وزیر امور خارجه، مشاور رئیس جمهور و عضو شورای عالی هلال احمر، عضو حقوقدان شورای نگهبان

نام حسین محل تحصیل دانشگاه تهران
نام خانوادگی مهرپور نوع عضویت حقوقدان
نام پدر باقر سال ورود ۱۳۵۹
تاریخ تولد ۱۳۳۲ سن ورود ۲۷ سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور ۱۲ سال
محل تولد یزد-یزد دوره اول/دوم
تحصیلات دکترای حقوق خصوصی سمت قائم مقام

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-hossein-mehrpour-mohammad-abadi

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه حسین مهرپور محمدآبادی appeared first on در‌صحن.

]]>
9675
بیوگرافی کوتاه زندگینامه محمدرضا مهدوی کنی https://www.darsahn.org/1399/01/08/short-bio-mohammad-reza-mahdavi-kani/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=short-bio-mohammad-reza-mahdavi-kani Fri, 27 Mar 2020 09:53:04 +0000 https://www.darsahn.org/?p=9671 مهدوی کنی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ از روحانیون مخالف حکومت پهلوی بود و به روایتی یکی از ۶ روحانی بود که هستهٔ اصلی شورای انقلاب ...

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه محمدرضا مهدوی کنی appeared first on در‌صحن.

]]>

مهدوی کنی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ از روحانیون مخالف حکومت پهلوی بود و به روایتی یکی از ۶ روحانی بود که هستهٔ اصلی شورای انقلاب را تشکیل می‌دادند. پس از آن به عنوان وزیر کشور (در دولت‌های شورای انقلاب، رجایی و باهنر) و کفیل نخست‌وزیر (پس از ترور رجایی و باهنر) در جمهوری اسلامی فعال بوده‌ است و در همین دوره از سوی آیت الله خمینی مأمور به تشکیل کمیته‌های انقلاب و ساماندهی آن‌ها می‌شود

او در ۲۶ تیر ۱۳۵۹ از سوی آیت الله خمینی به عضویت در اولین دوره شورای نگهبان درآمد تا اینکه در ۱۲ آذر ۱۳۵۹ به دلیل پذیرش وزارت کشور کابینه شهید رجایی از عضویت در شورای نگهبان استعفا داد و به جای او ابوالقاسم خزعلی وارد شورا شد. مهدوی کنی در ۲۱ بهمن ۱۳۶۰ پس از رحلت آقای ربانی شیرازی مجددا به عضویت شورای نگهبان درآمد و تا سال ۶۵ در این شورا حضور داشت.

آنگونه که از خاطرات هاشمی بر می‌آید مهدوی کنی از مخالفان اعدام‌های سیاسی در سال ۶۰ بوده است: «ناهار را در منزل آقای موسوی اردبیلی با حضور آقایان مهدوی کنی، خامنه‌ای و احمد آقا بودیم. آقای مهدوی کنی پیشنهاد داشت به‌کلی اعدام‌ها قطع شود و با محاربان ملایمت کنیم که تصویب نشد. پیشنهاد درست کردن زندان قرنطینه و پذیرش توبه و راه برگشت، پذیرفته شد و آقای موسوی اردبیلی مسئول اجرا گردیدند.»

در سال‌های میانی دهه ۶۰ و با بالاگرفتن اختلافات میان رئیس جمهور علی خامنه‌ای و نخست وزیر میرحسین موسوی، نام مهدوی کنی نیز به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی تصدی سمت نخست وزیری مطرح شد که البته به جایی نرسید. 

مهدوی کنی در سال ۶۸ و سوی روح الله خمینی به عضویت هیات بازنگری (متمم) در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در می‌آید.

سوابق: وزیر کشور، نخست وزیر کابینه موقت پس از شهادت شهیدان رجائی و باهنر، عضو ستاد انقلاب فرهنگی، امام جمعه موقت تهران، دبیر جامعه روحانیت مبارز تهران، عضو و رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس دانشگاه امام صادق(ع)

نام محمد رضا محل تحصیل مدرسه علمیه مروی، حوزه علمیه قم
نام خانوادگی مهدوی کنی نوع عضویت فقیه
نام پدر اسدالله سال ورود ۱۳۵۹
تاریخ تولد ۱۳۱۰ سن ورود ۴۹ سال
تاریخ فوت ۲۹ مهر ۱۳۹۳ مدت حضور ۲۰ ماه
محل تولد تهران-تهران دوره اول
تحصیلات اجتهاد سمت دبیر موقت شورا

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-mohammad-reza-mahdavi-kani

The post <span class='abovetitle'>بیوگرافی کوتاه </span><br />زندگینامه محمدرضا مهدوی کنی appeared first on در‌صحن.

]]>
9671