روزنامه انتخاب-مرضیه جلیلی: با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی هزینه‌های انتخاباتی که فراتر از فعالیت‌های سیاسی افراد می‌تواند راهگشای ورود به مجلس بعد باشد یکی از جنجال‌آفرین‌ترین مباحث مطرح شده در دوران انتخابات خواهد بود. موضوعی که هر بار نمایندگانی که موفق به نشستن در کرسی‌های صحن می‌شوند از صحبت در این مورد طفره می‌روند و از شعار مشترک از جمله خواست مردم ما را به اینجا رساند، باشد که بتوانیم خدمتگزار خوبی برای آنها باشیم، استفاده می‌کنند.
این نکته غیر قابل انکار است از کلان شهرها که بگذریم در شهرستان‌ها پرداخت پول برای موفقیت در انتخابات هر دوره از مجلس شورای اسلامی حرف اول را می‌زند و با اینکه اغلب نمایندگان منکر پرداخت هزینه‌های گزافی هستند که یا از جیب خود و یا از درآمد حاصل از کمک‌های مردمی برای فعالیت‌های انتخاباتی خود استفاده کرده‌اند اما آمار دریافتی از ستادهای انتخاباتی هر یک از آنها پرده از اسرار آنها می‌گشاید. همچنین، لازم به ذکر است که به غیر از پرداخت هزینه در برخی بخش‌های کشور از جمله غرب، جنوب، جنوب شرق و شرق جنوب کشور این سران قبایل و قومیت‌ها هستند که با نفوذ خود در بین افراد قبیله موفقیت افراد را برای ورود به مجلس تضمین می‌کنند.آنچه مسلم است حزبی شدن فعالیت‌های انتخاباتی راه حل ممانعت از حضور فرمایشی و یا آراء خریداری شده برای کاندیداها بوده و تا حدود زیادی می‌تواند از این ریخت و پاش‌های بی‌مورد جلوگیری کند بنابراین اگر ساختار انتخابات با فعالیت احزاب تغییر یابد قطعا بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های گزاف، افراد توانمند با تفکر و بینش عمیق علمی و سیاسی وارد مجلس شده و نقش موثری در اصلاح عرصه تقنین و بهبود اوضاع در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خواهند داشت. پیش از این طرح استانی شدن انتخابات برای مقابله با برخی ضعف‌های موجود در زمینه انتخابات توسط نمایندگان مطرح شد که به دلیل برخی اختلاف‌های مسکوت ماند. هم‌اکنون نیز لایحه دوفوریتی شفاف‌سازی هزینه‌های مالی انتخابات نیز آماده ارائه به مجلس است. همچنین سند جامع انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفته است. با تصویب این قوانین و در صورت اجرای درست، می‌توان چشم‌انداز خوبی را برای سلامت انتخابات همراه با جلوگیری از اسراف و پرداخت هزینه‌های بی‌مورد پیش‌بینی کرد. سوالی که در این مورد ایجاد شد این است که پرداخت هزینه‌های گزاف یا سفارش سران قبایل کدامیک برای موفقیت افراد در شهرستان‌ها موثرتر هستند و یک کاندیدا برای ورود به مجلس چه میزان هزینه باید در نظر بگیرد.

اعتماد مردم را با پول نمی‌توان خرید
یعقوب جدگال نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصر قند در مجلس شورای اسلامی در مورد میزان هزینه‌ای که باید کاندیداها برای موفقیت در انتخابات مجلس در نظر بگیرند به «ابتکار» گفت: بزرگترین سرمایه هر فرد برای ورود به مجلس جلب اعتماد مردم است که به هیچ عنوان نمی‌توان آن را با پول به دست آورد. وی افزود: برای موفقیت در انتخابات مجلس پول شرط اول نیست و در این آزمون تنها انسانیت و تجربه کافی برای خدمت به مردم است که می‌تواند راه ورود افراد به مجلس را هموار سازد. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس سفارش سران قبائل در حوزه انتخابیه خود را بی‌تاثیر در موفقیت صدرصدی کاندیداهای این منطقه دانست و تصریح کرد: البته در این نقاط سفارش سران قبائل بی‌تاثیر نیست اما تاثیر صددرصد در موفقیت افراد ندارد چراکه مردم آگاه هستند و برای تصمیمی که می‌گیرند برخلاف میل بزرگان قبائل نفوذ آنها را در آراء خود به حساب نمی‌آورند کما اینکه بنده در دوره قبل در یک خانواده از فردی رای داشتم که سایر افراد خانواده‌اش به من رای نداده بودند.
من برای سه دوره نمایندگی ریالی هزینه نکردم
حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادعای برخی نمایندگان برای پرداخت هزینه‌های میلیاردی تبلیغاتی در انتخابات با حقوق من در مجلس همخوانی ندارد به «ابتکار» گفت: من برای سه دوره‌ای که نماینده مجلس بوده‌ام ریالی برای تبلیغات هزینه نکرده‌ام و موضوع پنهانی نیز در مورد میزان دارایی خود نداشته‌ام و به طور کل نیازی برای ورود به وادی تبلیغات وسیع با پرداخت هزینه‌های گزاف هم نداشته‌ام. وی با اشاره به اینکه شفاف‌سازی روش‌های موفقیت در انتخابات در سال‌های قبل از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی برای افرادی که مصمم به شرکت در انتخابات هستند، ضروری است، تاکیدکرد: اگر نمایندگان در حوزه انتخابیه خود در سمت‌هایی که فعال بوده‌اند به درستی فعالیت کرده و برای اصلاح زیر‌ساخت‌ها و رفع مشکلات با حضور در بین مردم توانسته باشند اعتبار ملی کسب کنند نیازی به صرف مادیات برای موفقیت در انتخابات مجلس ندارند. پشنگ یادآورشد: کاندیداهایی باید شانس ورود به مجلس را داشته باشند که از مشکلات حوزه انتخابیه خود آگاه باشند و بتوانند راهکار موثری برای رفع آنها از طریق قانونگذاری در مجلس بیابند و نسبت به پیگیری مسائل و انجام وظایف نظارتی و قانونگذاری یک نماینده متعهد باشند و وقت و انرژی خود را معطوف به تحقق این مهم سازند. عضو کمیسیون عمران مجلس در مورد تاثیر سفارش سران قبائل در حوزه انتخابیه وی برای هموارسازی مسیر ورود کاندیداها به مجلس تصریح کرد: هم‌اکنون سطح آگاهی مردم در رصد مسائل سیاسی و اجتماعی به حدی رسیده است که چشم و گوش بسته نظری را نمی‌پذیرند و گاه بینش آنها در شناخت مسائل فراتر از نمایندگانشان است بنابراین به جرات می‌توان گفت که عصر بله قربان گویی در قبائل به سر آمده البته شاید بزرگان نقش موثری در حمایت از جریان سیاسی خاص داشته باشند اما نمی‌توانند آراء مردم را درباره کاندیداها مطابق با میل خود تغییر دهند.

بزرگان قبائل تنور انتخابات را گرم می‌کنند
فتح‌الله حسینی نماینده مردم قصر شیرین، پل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با «ابتکار» تشکیل ستاد انتخاباتی را تنها عامل پرداخت هزینه‌های تبلیغاتی برای خود دانست و افزود: اگر فردی در حوزه انتخابیه خود شناخته شده باشد نیاز به پرداخت هزینه‌های گزاف انتخاباتی ندارد البته به اعتقاد من روش هزینه‌کرد صحیح برای تبلیغات نیاز به شفاف‌سازی دارد. وی تصریح کرد: آنچه مسلم است کاندیداهای شهرستان‌ها هزینه‌ای کمتر از کاندیداهای تهران می‌پردازند چراکه در این مناطق مردم به صورت قومی و قبیله‌ای کاندیداها را به هم معرفی می‌کنند. این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد تاثیر حمایت از کاندیدایی خاص توسط سران قبائل برای موفقیت در انتخابات مجلس شورای اسلامی یادآورشد: درحقیقت این بزرگان قبائل هستند که تنور انتخابات را گرم می‌کنند و نقش مهمی در روشنگری افراد دارند چراکه ممکن است افراد یک قبیله شناختی از کاندیداها نداشته باشند و برای گرفتن استعلام به نخبگان و بزرگان قبائل مراجعه کنند و اینجاست که آنها می‌توانند نقش موثری در روشنگری افراد داشته باشند.