عباسعلی کدخدایی در اوج هیجانات انقلاب راهی دانشگاه تهران شد تا در دانشکده حقوق تحصیلات آکادمیک را شروع کند. طولی نکشید که پس از یک ترم تحصیل با در بسته دانشگاه روبرو شد. در این زمان آیت الله بهشتی گروهی از دانشجویان حقوق (حدود ۱۸۰ نفر) را گردهم می‌آورد و برایشان دوره‌های آموزشی می‌گذارد تا علم قضاء را به آنها بیاموزد. 

بنابراین کدخدایی در سن ۱۹ سالگی پس از یک ترم تحصیل در دانشگاه تهران و چند ماه آموزش نزد آیت الله بهشتی به عنوان دادیار (بازجو) در خدمت اسدالله لاجوردی دادستان وقت دادگاه انقلاب ماموریت می یابد تا بازجویی و تحقیق از متهمان را انجام دهد.

سال ۸۰، احمد کدخدایی، پا به شورای نگهبان گذاشت تا ریاست مرکز تحقیقات شورای نگهبان را عهده دار شود. او چندی بعد ریاست هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین را عهده دار شد تا اینکه در تیر ماه ۱۳۸۰ از سوی آیت الله محمود شاهرودی به مجلس ششم معرفی شد و به عنوان حقوقدان پا به صحن شورای نگهبان گذاشت.

 او دوره چهارم و پنجم را در شورای عضویت داشت ولی برای دوره ششم موفق نشد از مجلس اصولگرای نهم رای اعتماد کسب کند و از ورود به شورا بازماند، اما این مساله نتوانست بین او و احمد جنتی فاصله بی‌اندازد، چرا که خیلی سریع در تاریخ ۲۹ خرداد ۹۵ طی حکمی از سوی آیت الله جنتی به عنوان مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری منصوب شد. 

دو سال بعد یعنی در سال ۹۷ بار دیگر به مجلس دهم معرفی شد تا به عنوان حقوقدان به شورای نگهبان بازگردد. او این بار با حمایت عارف رئیس فراکسیون اصلاح طلبان موفق شد رای اعتماد مجلس را کسب کند. وي در مردادماه 1390 با حكم آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب به عضويت هيئت عالي حل اختلاف قوا و تنظيم روابط قواي سه گانه درآمد و اين مسئوليت در سال 1395 مجددا تمديد شد.

رسانه ها کدخدایی را پسر خوانده احمد جنتی معرفی کرده‌اند چراکه بیست سال است که همه جا با اوست، ولی او هیچ رابطه فامیلی با جنتی ندارد، تنها با او همشهری است.

سوابق: استاد دانشگاه تهران، قائم مقام دبیر شورای نگهبان، معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان و سخنگوی شورای نگهبان

نام عباسعلی محل تحصیل دانشگاه تهران، HULL و لیدز انگلستان
نام خانوادگی کدخدایی نوع عضویت حقوقدان
نام پدر علیرضا سال ورود ۱۳۸۰/۱۳۹۵
تاریخ تولد ۱۳۴۰ سن ورود ۴۰سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور ۱۶سال
محل تولد اصفهان-اصفهان دوره چهارم/پنجم/ششم/هفتم
تحصیلات لیسانس حقوق قضایی،
فوق لیسانس و دکترای
حقوق بین الملل
سمت سخنگو و قائم مقام

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-abbas-ali-kaddkhodahi