پایان تحصیلات متوسطه دهقانی همزمان بود با انقلاب و جنگ ایران و عراق، او نیز همانند بسیاری از جوانان، به جای ورود به دانشگاه، لباس سربازی بر تن و راهی جبهه‌های جنگ شد. ۲۲ ماه از حضورش در جبهه‌ها می گذشت که در سن ۲۲ سالگی به اسارت نیروهای عراقی در آمد و برای مدت ۶۴ ماه در زندان‌های رژیم بعثی عراق اسیر بود.

محمد دهقانی در سال ۱۳۷۰ وارد دانشگاه تهران شد تا تحصیلات خود را در رشته حقوق قضایی آغاز کند. او با ورود به دانشگاه تهران به بسیج دانشجویی این دانشگاه پیوست و پله‌های ارتقاء در بسیج را طی کرد تا به ریاست بسیج دانشجویی استان تهران و معاونت سیاسی سازمان بسیج دانشجویی کشور رسید. بهمن سال ۸۲، محمد دهقانی از رساله دکترای خود دفاع و رسما فارغ التحصیل شد. دو سال بعد در حالی‌که تنها تجربه کار در سازمان بسیج را داشت در لیست اصولگرایان برای انتخابات مجلس هفتم از حوزه انتخابیه طرقبه و چناران قرار گرفت و به مجلس راه یافت و به عضویت کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درآمد و کار خود را به عنوان سخنگوی کمیسیون آغاز کرد.

حضور دهقانی در مجلس برای چهار دوره متوالی ادامه داشت تا اینکه در تاریخ ۲۵ تیر ۹۸ با رای نمایندگان مجلس دهم، به عنوان حقوقدان وارد شورای نگهبان شد و با نمایندگی مجلس خداحافظی کرد.

او در طول ۴ دوره حضور در مجلس همواره از چهره‌های تندرو اصولگرا شناخته می‌شد و نطق‌های متعددی علیه اصلاح طلبان، جنبش سبز، برجام و … داشته است. او در مجلس خواهان اعدام میرحسین موسوی رهبر جنبش سبز شد. غلبه چهره سیاسی او بر چهره حقوقی‌اش، دهقانی را به چهره‌ای مورد اعتماد جریان اصولگرای مجلس کرده بود به طوری‌که در مجلس دهم با حمایت اصولگرایان توانست در هیات رئیسه موقت، به مقام نایب رئیسی مجلس برسد هرچند او در انتخابات هیات رئیسه دائم نتوانست برای بار دوم رای اعتماد نمایندگان برای کرسی نایب رئیسی را جلب کند. او پیش از این در مجلس هشتم و نهم در هیات رئیسه مجلس و در کرسی دبیر حضور داشت.

سوابق: عضو حقوقدان شورای نگهبان، نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس هفتم تا دهم، عضو هیات رئیسه مجلس هشتم و نهم، رئیس بسیج دانشجویی استان تهران، معاون سیاسی سازمان بسیج

نام محمد محل تحصیل دانشگاه تهران
نام خانوادگی دهقانی نوع عضویت حقوقدان
نام پدر اطلاعی یافت نشد سال ورود ۱۳۹۸
تاریخ تولد ۱۳۴۱ سن ورود ۵۷سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور جدید
محل تولد نقندر-طرقبه / خراسان رضوی دوره هفتم
تحصیلات لیسانس و فوق لیسانس حقوق قضایی
دکترای حقوق خصوصی
سمت بدون سمت

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-mohammad-dehghani