حسینعلی امیری متولد استان کرمانشاه است، در سال‌های پایانی دبیرستان با شروع جنگ عازم مناطق جنگی می‌شود و تحصیل خود را غیر حضوری ادامه می‌دهد. امیری موفق می‌شود که مقطع فوق لیسانس حقوق را در شیراز به پایان رسانده و سرانجام از دانشگاه آزاد علوم تحقیقات مدرک دکتری تخصصی در رشته حقوق عمومی را دریافت کند. 

امیری از جمله قضاتی است که تقریباً همه مناصب قضایی را از جمله دادیاری تحقیق، دادیاری اظهار نظر، دادیاری ناظر زندان، دادیاری سرپرستی، معاونت دادستان، جانشینی دادستان، دادستان عمومی، دادستانی انقلاب، رییس دادگاه عمومی، قائم مقام رئیس کل دادگستری استان، رییس شعبه دادگاه تجدید نظر استان، رییس کل دادگستری در چند استان و مستشار دیوانعالی کشور و معاونت رییس قوه قضاییه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را تجربه کرده است.

امیری در سال ۱۳۸۶ برای اولین بار از سوی سید محمود شاهرودی رئيس وقت قوه قضاییه به مجلس هفتم معرفی شد و توانست با کسب ارای موافق نمایندگان مجلس به جمع حقوقدانان شورای نگهبان بپیوندد. 

امیری در دور اول عضویت در این شورا توانست سمت سخن‌گوی شورا را بر عهده بگیرد. او در سه ساله دوم دوره پنجم و سه سال اول دوره ششم تا تیرماه ۱۳۹۲ به مدت ۶ سال عضو این شورا بود.

امیری اکنون معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران است. وی دارای دکترای تخصصی حقوق عمومی، و نیز تحصیلات حوزوی است.

سوابق: معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، رئیس کل دادگستری استان های خوزستان، کردستان و فارس و مدرس دانشگاه

نام حسینعلی محل تحصیل دانشگاه علوم تحقیقات تهران
نام خانوادگی امیری نوع عضویت حقوقدان
نام پدر ملک حسین سال ورود ۱۳۸۷
تاریخ تولد ۱۳۴۵ سن ورود ۴۲ سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور ۵ سال
محل تولد سنقر-کرمانشاه دوره پنجم/ششم
تحصیلات دکترای تخصصی حقوق عمومی سمت بدون سمت

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-hossein-ali-amiri