درصحن: ۲۱۰ نماینده مجلس ایران، با صدور بیانیه برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق را محکوم کرده و آن را غیرقانونی دانستند. آنها از دولت ایران خواستند با تمام توان از دولت مرکزی عراق در برابر ماجراجویی های صهیونیست ها در منطقه، حمایت کند.

این بیانیه امروز چهارشنبه پنجم مهرماه در مجلس قرائت شد.

همه پرسی اقلیم کردستان سه روز پیش در منطقه کردستان عراق برگزار شد و بیش از ۹۲ درصد شهروندان کرد رای به جدایی از عراق و استقلال کردستان دادند.

در بیانیه نمایندگان مجلس که پس از استماع گزارش علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی صادر شد آمده است: «طی سال‌های متمادی کشور عراق آماج توطئه‌های مختلف آمریکایی-صهیونیستی قرار گرفت اما ایستادگی،‌ همبستگی و مقاومت ملت عراق اعم از عرب، کرد، سنی و شیعه همه نقشه‌های استکبار را نقش بر آب کرد. ملت عراق قانون اساسی را تصویب و حکومت مرکزی را با روش دموکراسی تشکیل داد، همچنین همبستگی ملی با کمک نیروهای مردمی موجب پاکسازی عراق از لوث وجود داعش شد اما توطئه‌ها علیه عراق خاتمه نیافت و اینک همه‌پرسی اقلیم کردستان به صورت غیرقانونی می‌تواند همبستگی ملی و تمامیت ارضی عراق را مخدوش و عراق را در گرداب درگیری‌های جدید قرار دهد.»

این بیانیه می افزاید: «با توجه به مواضع دولت و مجلس عراق که با صراحت همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق را غیرقانونی اعلام کرده‌اند و همچنین با توجه به نظر سازمان ملل متحد، ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی اولاً ایجاد بحران در عراق را به ضرر مسیر دموکراتیک عراق دانسته و ثانیاً هرگونه اقدام تجزیه‌طلبانه را مضر به حال ملت عراق و کل منطقه می‌دانیم و این اقدام اقلیم کردستان عراق را محکوم و از اقدامات دولت و مجلس عراق حمایت می‌کنیم و از دولت می‌خواهیم مطابق درخواست دولت مرکزی عراق تمهیدات لازم در همکاری با دولت عراق را به عمل آورده و به هیچ وجه اجازه ماجراجویی به صهیونیست‌ها ندهند.»

اسامی امضاء کنندگان این بیانیه منتشر نشده و روشن نیست ۸۰ نماینده ای که حاضر به پذیرش این بیانیه نشده اند چه کسانی هستند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبر حضور علی شمخانی در جلسه غیرعلنی مجلس را تایید کرده ولی اشاره ای به جزئیات سخنان او نداشته است. به گفته نعمتی، شمخانی در خصوص مسایل عراق به نمایندگان گزارش داده است.