روزنامه شرق، آمنه شیرافکن: اسناد جدیدی به بهارستان رسیده است. جزوه‌ای قطور در دست «امیرعباس سلطانی» است؛ هنوز جزئیات آن را نخوانده اما به برخی کلیات اشاره دارد؛ اینکه اسناد جدید، ردپای تازه و سرنخ‌های جدیدی از افراد و همکاران زنجانی در اختیار نمایندگان قرار داده است. علاوه‌براین در بخشی از اسناد به‌دست‌آمده می‌شود ردی از حساب‌های مالی زنجانی را زد، به‌ویژه در تاجیکستان و مالزی. عضو پیگیری پرونده زنجانی به «شرق» می‌گوید: «اسناد به‌دست‌آمده مهم است و می‌تواند مسیر پرونده زنجانی را تغییر دهد». بااین‌حال او درباره اینکه منبع ارائه این مطالب چه بوده مقاومت می‌کند و حتی با چک‌وچانه‌زدن هم نمی‌شود ردپایی از منبع این اسناد گرفت. توجیه سلطانی این است که «اجازه دهید برخی مسائل فعلا ناگفته بماند تا ما بتوانیم صحت و درستی این مطالب را بسنجیم و بعدتر بتوانیم آن را به مسئولان ارائه کنیم».

گنجینه گران‌بهای اقرارهای زنجانی
البته نمایندگان مجلس تابه‌اینجای کار بارها از نمایندگان قوه قضائیه خواسته‌اند تا در جلسه‌ها و نشست‌های مرتبط با پرونده زنجانی حاضر شوند.
نه‌تنها امیرعباس سلطانی که حسین دهدشتی نیز ازجمله نمایندگانی است که نسبت به این عدم حضور گله دارد؛ به‌ویژه اینکه کمیسیون انرژی مجلس اسنادی از زنجانی در اختیار دارد که هنوز از آن بهره‌برداری نشده است. این اسناد به‌گفته سلطانی، گنجینه گران‌بهایی است که حاوی نکات و مسائل فراوانی درباره پرونده زنجانی است.
فایل‌های ضبط‌شده زنجانی در کمیسیون انرژی
دهدشتی نیز به «شرق» می‌گوید: «باور دارم که خیلی از نکات و سخنان زنجانی که حالا فایل‌های ضبط‌شده آن در اختیار ما است می‌تواند در مسیر پیگیری پرونده، کمک‌حال مسئولان شود. ما بارهاوبارها با زنجانی جلسه‌های حضوری داشتیم، پیش از دستگیری او. زنجانی البته در آن نشست‌ها حرف‌های دروغ زیاد زده اما به‌هرحال نباید فراموش کرد که سخنان او پیش از دستگیری بوده و یحتمل با گفته‌های پس از بازجویی متفاوت خواهد بود و برای اعتبارسنجی به‌کار می‌آید». دادگاه بابک زنجانی مهرماه برگزار خواهد شد و از همین‌جای کار حسین دهدشتی به «شرق» خبر داده که مایل است در آن دادگاه شرکت کرده و از نزدیک مراحل رسیدگی به پرونده زنجانی را ببیند. درخواست ملاقات نمایندگان با زنجانی یک ‌بار رد شده است.
پرونده زنجانی بین‌المللی شده است
بابک زنجانی بزرگ‌ترین پرونده فساد تاریخ ایران را در کارنامه خود ثبت کرده است، این را نه‌تنها وزیر کار گفته که حالا افکار عمومی نیز بر آن صحه می‌گذارند، بااین‌حال وکیل پرونده زنجانی این‌روزها دست‌به‌نامه شده و مدام بنا دارد از موکلش سلب اتهام کند و از او زنجانی‌بدون‌فساد بسازد. او در این مسیر حتی از نامه‌نگاری به رئیس‌جمهوری نیز فروگذار نکرده و در نامه‌اش از ادبیات کابینه در توصیف بابک زنجانی گله کرده است.  اما وکیل و وکلای پرونده زنجانی چه بخواهند و چه نخواهند، پرونده تخلف مالی او سر به فلک زده و پوشش رسانه‌ای آن مرزهای ایران را هم رد کرده است. همین است که هرازچندگاهی تیم خبری از تاجیکستان و ترکیه راهی ایران می‌شود. به‌ویژه روزنامه «تودیززمان» ترکیه به‌شدت دنبال ردپای مشترک زنجانی و رضا ضراب در تخلف‌های مالی سال‌های دولت احمدی‌نژاد است.
ماجرای پول‌ها، مهم‌تر از زنجانی 
یافته‌های پرونده زنجانی تا به اینجای کار ناامید‌کننده است. حساب‌های خارجی او خالی است و بیژن زنگنه، وزیر نفت، بارها از عدم بازگشت پول‌ها به ایران ابراز نگرانی کرده است. حسین دهدشتی در همین زمینه به افراد متنفذی اشاره کرد که در سال‌های گذشته دور زنجانی بوده‌اند و حالا هم به این سادگی اجازه نخواهند داد منابع مالی به کشور بازگردد. او تأکید دارد که «بیش از آنکه شخص زنجانی دراین‌میان مهم باشد، پول‌ها برای برخی مهمند و اینکه چقدر تلاش شود این پول‌ها در محلی امن حفظ شود. این ردپاها باید شناسایی شده و این آدم‌ها باید به مردم معرفی شوند. البته این را بارها گفته‌ایم و بدون‌شک در مسیر دادگاه به‌جد آن را دنبال خواهیم کرد. امیدواریم در مسیر دادگاه نه‌تنها نام زنجانی که نام‌های دیگری روی میز بیاید؛ نام‌های متنفذان، اگرنه همه می‌دانند که زنجانی، یک آدم معمولی است که به‌واسطه برخی‌ها زنجانی شد».
از شکلات هوبی تا نفت‌فروشی
بابک زنجانی تجارتش را از جزیره کیش شروع کرد؛ وقتی از دوبی شکلات‌های «هوبی» تاریخ‌گذشته به ایران می‌آورد. همان‌روزها هم آدم خوش‌نامی نبود، بااین‌حال در شبکه دلالی و رانت‌های کلان دولت دهم به‌یک‌باره سرش از وزارت نفت درآمد و شد مرد شماره‌ یک خرید و فروش نفت، آن‌هم با ١٥ پرونده تخلف باز و شناسنامه‌های جعلی. سه وزیر کابینه دهم و یک مقام مسئول دیگر پای نامه تأییدیه او امضا زده‌اند؛ مقام‌هایی که هنوز نامشان مطرح نشده و باید دید چه زمانی مورد بازجویی و بازپرسی قرار می‌گیرند. بابک زنجانی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ توسط دادستانی کل کشور بازداشت شد. به گفته زنگنه، بدهی او بیش از ٢,٥ میلیارد یورو به وزارت نفت و بانک مرکزی برآورد شده است. بابک زنجانی تنها گوشه کوچکی از فسادها و تخلف‌های دولت محمود احمدی‌نژاد است، همان‌ها که این‌روزها دوباره برای حضور در قدرت خیز برداشته‌اند، همان‌ها که هنوز پاسخ خیلی از تخلف‌هایشان را نداده‌اند و گاهی با اعتمادبه‌نفس از گذشته‌ای درخشان سخن می‌گویند.