روزنامه قانون: روند طرح سوال و تهدید استیضاح وزرای دولت روحانی از سوی نمایندگان فعلی مجلس از حد معمول و متعارف عبور کرده است به طوری که می توان مدعی شداز میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی هر کس خودکاری در جیب دارد، برگه سوال و استیضاحی را امضاءمی کند.موضوع سوال و استیضاح برای اغلب آنان از اهمیت چندانی برخوردار نیست.گرفتن وقت وزیردولت،کشاندن مکرر او به مجلس و این اواخر حرکات نمایشی منتهی به انتخابات مجلس می تواند انگیزه ویژه ای برای انجام یک استیضاح باشد.آخرین آن تدارک جمع آوری رای برای استیضاح زنگنه  وزیرنفت دولت روحانی است.
دكل بهانه استيضاح
بيش از 6 ماه است كه  برخي از نمايندگان مجلس به دنبال استيضاح‌ وزراي متعددي در مجلس هستند. عبدالرضا رحماني، محمود آخوند و بيژن زنگنه از جمله وزرايي هستند كه اسم‌شان در ليست استيضاح نمايندگان قرار دارد و هر از گاهي كه نام يكي از وزرا به دليلي بر سر زبان‌ها مي افتد، آنها كاغذ به دست، به دنبال افزايش امضا براي استيضاح مي‌روند. اخيرا كه موضوع دكل‌هاي نفتي و گم‌شدن آنها در دولت گذشته مطرح شده است، عده‌اي از نمايندگان به ياد وزير نفت افتاده‌اند و براي آنكه خودي نشان دهند، 40 امضا براي استيضاح زنگنه جمع كرده‌اند. البته آن طور كه به نظر مي‌رسد گم‌شدن دكل‌ها محور استيضاح‌ زنگنه نخواهد بود اما اين موضوع بهانه‌اي به دست نمايندگان داد تا آنها به ياد بياورند قرار بود، زنگنه را استيضاح كنند و به هر دليلي تا امروز موضوع را فراموش كرده‌ بودند.
سنگ بزرگ علامت نزدن است
گفته مي‌شود هر روز بر تعداد استيضاح كنندگان زنگنه افزوده مي‌شود اما افزايش تعداد امضاي استيضاح دليل مقتضي بر اينكه اين استيضاح جدي و عملي است، نيست. چرا كه همان‌طور كه در گذشته نيز شاهد بوديم اكثر نمايندگان طرح‌ها و نامه‌ها را بدون آنكه مطالعه كنند امضا مي‌كنند و از ماهيت و دليل آن اطلاع دقيقي ندارند. با اين حال شكر خدا موسوي به رسانه‌ها گفته است براي استيضاح بيژن زنگنه 40 امضا جمع كرده است و تعداد آن بيشتر هم خواهد شد. او بر اين باور است كه تعداد امضاها به 60 عدد نيز خواهد رسيد. از سوي ديگر اين نماينده مجلس شوراي اسلامي عنوان مي‌كند براي استيضاح زنگنه 100 دليل وجود دارد. احتمالا منظور نماينده از 100 دليل، متعدد بودن علل براي استيضاح است كه همين خود نشان مي‌دهد، طراح استيضاح، هم مطمئن نيست زنگنه را به كدام يك از دلايل مي‌تواند از قطار دولت تدبير و اميد پياده كند. در حقيقت اين مسئله پيش مي‌آيد كه موسوي و 39 نماينده ديگر واقعا خواهان استيضاح و سر و سامان دادن به وضعيت صنعت نفت در كشور هستند يا تنها به دنبال مطرح شدن اسامي‌شان در رسانه‌ها و شبكه اجتماعي با هدف انتخابات آينده مجلس هستند. 100 دليل سنگ بزرگي است كه حتما زده نخواهد شد.
 از كرسنت تا ايراني‌زداييداشتن 100 دليل براي استيضاح وزيري غير منطقي به نظر مي‌رسد چرا كه اگر وزيري در كارنامه كاري خود 100 امتياز منفي داشته باشد، بي معطلي  بركنار مي‌‌شد. با اين حال موسوي اظهار داشت كه بحث به کار گیری مدیران کرسنتی در وزارت نفت است، يكي از مسائلي است كه آنها را مجبور به استيضاح كرده است.  از سوي ديگر واگذاری دکل‌های دریایی به شرکت‌های خارجی بدون استفاده از حتی یک کارگر ایرانی باعث نگراني نمايندگان مجلس شده است كه از آن به عنوان ايراني زدايي ياد مي‌كنند. به گفته اين نماينده عدم توسعه گازرسانی به کشور و ضعف عملکرد نسبت به میادین مشترک مانند آزادگان و عسلویه يكي ديگر از 100 دليل استيضاح است. اين درست است كه كشورهاي همجوار بهره بيشتري از ميدان‌هاي نفتي مشترك مي‌برند اما مسئله اين است كه اين اتفاق براي امروز و ديروز نيست، در طول دولت نهم و دهم نيز چنين اتفاقي رخ مي‌داد اما هرگز كسي به فكر استيضاح وزير نمي‌افتاد.  بحث ديگري كه طراح استيضاح دنبال مي‌كند واردات بی رویه بنزین است و گفت: امروز شاهد واردات بیش از 40 میلیون لیتر بنزین در کشور هستيم. در دولت قبل ما جشن خود کفایی بنزین گرفتیم چه شده است که حالا واردات به این حجم داریم. وزارت نفت عملا همه چیز را رها کرده است و به انتظار نتیجه شرایط هسته ای کشور نشسته است. شكر خدا موسوي فراموش كرده است كه خودكفايي در توليد بنزين چه بلايي بر سر هواي كلانشهرهاي كشور آورده بود، در زمان خودكفايي تمام طول سال هواي تهران آلوده بوده كه كارشناسان دليل آن را توليد بنزين در پالايشگاه‌ها عنوان كردند.
جديت يا پراكندگي محورهاي استيضاح
با وجود اينكه موسوي از ايراني‌زدايي و خودكفايي در بنزين مي‌گويد، نماينده‌اي ديگر دليل استيضاح زنگنه را عدم احداث پتروشيمي‌ها عنوان مي‌كند. نوذر شفيعي در اين باره گفته است نمايندگان با جديت استيضاح را دنبال مي‌كنند اما موضوع اين است كه علاوه بر جديت، هماهنگي در محور استيضاح از اهميت ويژه‌اي بر خوردار است، محورهاي پراكنده و ناهماهنگ جديت را زير سوال مي‌برد.
استیضاح را جدی نگیرید
در فاصله‌اي كه نمايندگان استيضاح زنگنه را فراموش كرده بودند، نامه‌اي به امضاي 70 نفر از وكلاي مردم در خصوص عملكرد زنگنه به روحاني نوشته شده بود. اين نمايندگان به رئیس‌جمهور متذکر شدند روند ایرانی زدایی در صنعت نفت آغاز شده است و از وی خواسته‌اند به وزارت نفت تکلیف کنند به جای استفاده از شرکت‌های چینی و هندی از شرکت‌های ایرانی استفاده کنند. عده‌ای نیز بر این عقیده‌ بودند که روزهاي سرنوشت ساز مذاكرات هسته‌اي شايد بتواند اين فشارها را موقتا كاهش دهد تا پس از تعيين تكليف توافق هسته‌اي كه ارتباط مستقيمي نيز با تحريم‌هاي نفتي دارد، درباره آينده زنگنه در وزارت نفت بتوان پيش بيني دقيق‌تري ارائه داد.
با اين حال رئیس کمیسیون انرژی با تاکید بر اینکه استیضاح وزیر را جدی نگیرید، گفته است ایرانی زدایی در پروژه های نفتی دروغ است. علی مروی بر اين باور است كه مباحثی از قبیل ایرانی زدایی که در موضوع علت استیضاح آمده نمی‌تواند دلیل منطقی باشد زیرا طی روزهاي  گذشته‌  10 قرارداد با بخش خصوصی داخلی بسته شده است. اين نماينده اعتقاد دارد كه وقتي وكلاي مردم از موضوعي دلخور مي‌شوند از ابزارهایي مثل استیضاح استفاده می کنند. اينكه نمايندگان رفتارهاي احساسي دارند و براي آنكه احساس آرامش كنند به استيضاح متوسل مي‌شوند و به دولت فشار مي‌آورند جاي تعجب دارد. آنها با چنين كاري فرجي دانا را از وزارت علوم و تحقيقات بركنار كردند و قصد داشتند با عبدالرضا رحماني فضلي در خصوص استانداري فارس نيز از اين روش استفاده كنند. تا به اينجاي كار هيات رئيسه مجلس و به خصوص علي لاريجاني تلاش كرد‌ه‌اند مانع استيضاح‌هاي احساسي نمايندگان شوند، بايد ديد از اينجا به بعد و در سال منتهي به انتخابات تا چه اندازه مي‌توانند نمايندگان را كنترل كنند.