روزنامه شهروند-فرشید غضنفرپور: حالا بیش از دوسال است که از تصویب طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌گذرد. گزارش کمیته تحقیق و تفحص هم اواخر‌ سال گذشته به کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارجاع شد. پیش از آن‌که گزارش در کمیسیون اجتماعی هم به بهانه‌های مختلف ماندگار و مشمول مرور زمان بشود با دستوری که از سوی هیأت رئیسه به کمیسیون آمد در دستورکار کمیسیون قرار گرفت اما مسعود زریبافان مردی که در دوران محمود احمدی‌نژاد ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران را برعهده داشت تنها یکبار به کمیسیون آمد و درباره اتهاماتی که بعضا متوجه او شده بود، توضیح داد.

رسانه‌ها در زمان ریاست زریبافان در بنیاد کمتر او را می‌دیدند و ماجرا هم از این قرار بود که فعالیت‌های بنیاد چنان از دید رسانه‌ها مخفی بود که در آن زمان پرسش از چند و چون قراردادها و فعالیت‌ها در مخیله خبرنگاران هم نمی‌گنجید. مسعود زریبافان اما هنگامی که زیر نورافکن رسانه‌ها قرار گرفت و نمایندگان مجلس زمزمه‌ها درباره تخلفات گسترده در بنیاد شهید را آغاز کردند ناگهان برآشفت و گفت: «بر پدر کسی که این کار را کرده و درباره مباحث مالی در «بنیاد شهید» در زمان مدیریت من دروغ گفته، لعنت» تا زمانی که امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراهای مجلس کار پیگیری تحقیق و تفحص از بنیاد شهید را مدیریت می‌کرد کار تا نگارش گزارش پیش رفت. خجسته گفته بود پای بند بند گزارشش می‌ایستد و همه مسئولیت‌ها را به گردن می‌گیرد. حتی از زمستان‌ سال ٩٣ به این سو دیگر هیچ‌یک از اعضای کمیته هیأت تحقیق و تفحص به این سادگی‌ها حاضر به مصاحبه درباره یافته‌هایشان در تخلفات بنیاد شهید نبودند و همه سوال‌ها را به خجسته ارجاع می‌دادند. پس از آن‌که در ‌سال ٩١ خبر کشف اختلاس ١٥‌میلیارد تومانی در «بنیاد شهید» فاش شد. زریبافان تأکید کرد که رقم اختلاس نه ١٥‌میلیارد که ٦میلیارد بوده و کارمند خاطی از سازمان اخراج شده است. حالا اما اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس نهم که گزارش کمیته را در دست دارند خبر از تخلفاتی گسترده‌تر از ٦‌میلیارد تومان در بنیاد شهید می‌دهند. تخلفاتی که به گفته عباس صلاحی عضو این کمیسیون «حتی نمی‌توان به این سادگی از آن سخن گفت» آن هم در روزهایی که دیگر رقم اختلاس‌ها و تخلفات مالی حساسیت چندانی در افکار عمومی برنمی‌انگیزد.

عباس صلاحی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و نماینده تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: آقای زریبافان به کمیسیون آمد و درباره تخلفات بنیاد توضیحاتی هم ارایه کرد اما توضیحات ایشان نه‌تنها قانع‌کننده نبود بلکه سوالات بیشتری هم برای نمایندگان ایجاد شد. نماینده تفرش و آشتیان در ادامه خاطرنشان کرد: البته تخلفات بنیاد شهید از گذشته وجود داشته اما درباره مسائل اقتصادی بنیاد در زمان مدیریت آقای زریبافان هم سوالات جدی وجود دارد. به گفته این نماینده مجلس روزی که زریبافان به کمیسیون اجتماعی آمد مسائل دیگری هم مطرح شد و آن جلسه به‌طور کامل به مسائل بنیاد شهید اختصاص نیافت. او گفت: در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی اتفاقات بدی در بنیاد افتاده و قرار شد آقای زریبافان در یک جلسه دیگر به کمیسیون بیاید و مجددا پاسخگو باشد. صلاحی درباره دفاعیات زریبافان در کمیسیون اجتماعی گفت: «او تقصیرها را به گردن دیگران می‌انداخت و می‌گفت تخلفات ارتباطی با او ندارد درحالی‌که توجیه‌پذیر نیست. زریبافان در رأس هرم بوده و او باید پاسخگو باشد. ضمن این‌که مطابق مستندات موجود تخلفات با حمایت مافوق انجام شده بود».

پس از سال‌ها حالا مشخص شده قسمتی از تخلفات بنیاد شهید و امور ایثارگران مربوط به دو شرکت وابسته یعنی بانک دی و شرکت زربال طیور بوده است. پیش از این عبدالوحید فیاضی نماینده نور و محمودآباد و عضو کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد به خبرگزاری خانه ملت گفته بود: شرکت زربال طیور وابسته به هلدینگ کشاورزی کوثر، یکی از زیرمجموعه‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران کمترین میزان همکاری را با هیأت تفحص دارد. آقای فیاضی همچنین گفته بود: این شرکت به مدت یک ماه از ورود هیأت تفحص به شرکت ممانعت می‌کرد که درنهایت با ترفندهایی اجازه ورود اخذ شد. وی با بیان این‌که وضع تخلفات بانک دی نیز به‌عنوان یکی از دستگاه‌های وابسته به بنیاد مانند شرکت زربال طیور است، گفت: متاسفانه بی‌برنامگی تاسف‌آوری در بخش اقتصادی بنیاد شهید وجود دارد.

عباس صلاحی نیز در این رابطه به «شهروند» گفته است که بخشی از سوالات از مسعود زریبافان مربوط به تخلفاتش در بانک دی بوده اما توضیحات زریبافان در این زمینه کافی نبود و آقای زریبافان مسئولیت این تخلفات را برعهده نگرفت و گردن دیگران انداخت.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این‌که درنهایت گزارش تخلفات تأمین اجتماعی در مجلس قرائت خواهد شد، گفت: رانت‌ها و واگذاری‌های غیرقانونی ازجمله تخلفات موجود در این پرونده است که گزارش کامل آن در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد. او تأکید می‌کند تخلفات وسیع است برخی از آنها از دوره‌های قبل هم وجود داشته اما عمده تخلفات مربوط به دوران مدیریت آقای زریبافان است ضمن این‌که زریبافان وظیفه داشته اگر تخلفی هم از گذشته وجود داشت با آن مقابله کند، نه این‌که همان تخلف را ادامه دهد.