با استعفای محمود حجتی در۲۶ آذر ۱۳۹۸ از وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز از سوی رئیس‌جمهور به عنوان سرپرست این وزارت‌خانه منصوب شد. حسن روحانی پس از دو ماه در ۴ اسفند ۱۳۹۸ تصمیم گرفت تا کاظم خاوازی را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند. اما با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مجلس شورای اسلامی عملا امکان بررسی صلاحیت او را از سوی مجلس منتفی گرفت. 

در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ زمانی که مهلت سرپرستی کشاورز طبق قانون اساسی (۳ ماه) رو به پایان بود و پس از تعطیلی مجلس، حسینعلی امیری معاون پارلمانی حسن روحانی از موافقت رهبر جمهوری اسلامی با ادامه سرپرستی کشاورز تا زمان کسب رای اعتماد وزیر جدید جهاد کشاورزی خبر داد. این اولین بار نبود که آیت الله خامنه‌ای، با صدور حکم حکومتی مجوز ادامه فعالیت سرپرست یک وزارتخانه را صادر می‌کرد. سرانجام کاظم خاوازی روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ با رای نمایندگان مجلس دهم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی انتخاب و راهی دولت حسن روحانی شد.

نام کاظم محل تحصیل نامشخص
نام خانوادگی خاوازی سمت فعلی وزیر جهاد کشاورزی
نام پدر نامشخص سمت قبلی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
تاریخ تولد ۱۳۴۷ سابقه حزبی سابقه حزبی ندارد
محل تولد خراسان جنوبی سابقه مجلس ندارد
تحصیلات دکترای کشاورزی سابقه وزارت فقط در همین دوره

کاظم خاوازی کیست؟

کاظم خاوازی از چهره های علمی حوزه کشاورزی است. او بیش از آنکه یک مدیر اجرایی باشد، یک چهره علمی و دانشگاهی است. او استاد تمام دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس است.

او دکترای خود را در رشته کشاورزی از دانشگاه تربیت مدرس اخذ و همان‌جا مشغول تدریس شده است. خبرگزاری رسمی دولت؛ ایرنا با انتشار لیستی از فعالیت های پژوهشی به نام خاوازی، مدعی چاپ بیش از۱۵۰ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی  معتبر داخلی و خارجی و چاپ بیش از ۱۲۰ مقاله در همایش‌های علمی معتبر داخلی و خارجی از سوی او شده است. ادعایی که در صحن علنی مجلس توسط محمود صادقی نماینده تهران زیر سوال رفت. محمود صادقی که در مخالفت با وزارت خاوازی صحبت می کرد، این ادعا را غیرممکن و اغراق آمیز خواند. او گفت: من یک چهره دانشگاهی هستم و نمی دانم چطور استاد جوانی چون خاوازی توانسته در مدت کوتاه ۱۵۰ مقاله علمی منتشر کند.

خاوازی در سال ۱۳۷۴ مدرک فوق لیسانس خود را در رشته خاک‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرده است. او لیسانس خود را نیز در همین رشته در سال ۱۳۷۰ از دانشگاه شیراز دریافت کرده بود.

خاوازی عضو هیات تحریریه مجله پژوهش‌های خاک و موسس و سردبیر نشریه علمی پژوهشی زیست شناسی خاک و مدیر مسئول چندین نشریه علمی و ترویجی بوده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در دفاع از وزارت خاوازی در صحن علنی مجلس او را اینگونه معرفی کرد: «آقای دکتر خاوازی یک نیرو خودساخته، توانا که در روستا در خانواده متدین بزرگ شده است، وی همچنین همه سطوح کار را طی کرده، از کارشناسی شروع کرده و به مدیرکلی رسیده است. یکی از بزرگترین کارهای وی، آموزش و ترویج را در بخش کشاورزی است که به دست وی انجام شده است. یکی از اقداماتی که آقای دکتر خاوازی طی ماه های اخیر در دستور کار قرار داد، پیشنهاد افزایش قیمت خرید گندم از ۲۲۰۰ تومان تعیین شده در شهریورماه به ۲۵۰۰ تومان بود که علیرغم محدودیت های بودجه ای با موافقت دولت روبه رو شد.» معارفه ای که نشان می دهد خاوازی جز کار علمی کارنامه چندانی برای عرضه در حوزه مدیریت کلان ندارد.

سوابق اجرایی

خاوازی یک پژوهشگر در حوزه خاک و آب است و به عنوان پژوهشگر نمونه وزارت جهاد کشاورزی نیز انتخاب شده است. او در چند موسسات تحقیقاتی حوزه کشاورزی سابقه مدیریتی دارد ولی در سطح کلان تاکنون فعالیت مدیریتی نداشته و می توان گفت از جمله وزرای دولت روحانی است که بدون سابقه مدیریتی کلان به سمت وزارت دست یافته است. اهم سوابق اجرایی او به این شرح است:

  • رئیس سازمان تحقیقات، آموزش وترویج کشاورزی 
  • معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی،  
  • رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور،  
  • معاون تحقیقاتی موسسه تحقیقات خاک و آب،  
  • معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات خاک و آب،  
  • رئیس بخش تحقیقات بیولوژی خاک
  • رئیس ایستگاه تحقیقات خاک و آب کرج 
  • بنیانگذار بخش تحقیقات بیولوژی خاک در موسسه تحقیقات خاک و آب کشور
  • نماینده سازمان در شورای عالی آموزش و پرورش در کمیته نظارتی طرح سربازان سازندگی در ستاد کل نیرو‌های مسلح

سوابق خانوادگی

کاظم خاوازی متاهل و دارای دو فرزند است اما این تنها اطلاعاتی است که تا این لحظه از او و خانواده‌اش در دست است.