ابراهیمیان دانش آموخته حقوق از فرانسه است. از سال‌های نوجوانی و جوانی‌اش اطلاعی در دست نیست. اما سابقه او نشان می‌دهد که سابقه اشتغال در اکثر سمت‌های قضایی را داشته است.

ابراهیمیان در ۲۳ تیرماه سال ۹۲، نجات‌الله ابراهیمیان با ۱۳۰ رای، از مجموع ۲۶۰ آرای ماخوذه به عنوان حقوقدانان شورای نگهبان از سوی مجلس برای فعالیت ۶ ساله انتخاب شد و بلافاصله به سمت سخن‌گویی این شورا منصوب شد.

 او در ۲۶ دی ۱۳۹۴ و همزمان با روز اعلام نتایج بررسی صلاحیت کاندیداهای دهمین دورهٔ انتخابات مجلس شورای اسلامی، از سخنگویی شورای نگهبان استعفا کرد. پس از آن برخی اعضاء شورای نگهبان اعلام کردند که دبیر شورا احمد جنتی، با استعفای وی مخالفت کرده‌است. اما ابراهیمیان مجدداً اعلام کرد که دیگر سخنگوی شورای نگهبان نیست و استعفای او نیازی به تایید دبیر شورا ندارد.

او در بیان دلایل استعفای خود گفت: «متاسفانه مسئله بررسی صلاحیت‌ها برای من خاطره خوبی نیست. اختلاف سلیقه با دبیر شورای نگهبان دارم. صدا و سیما رسانه مطلوب و محبوب من نیست. فکر می‌کنم بخشی از گناه علم شدن بشقاب‌های ماهواره‌ای بر گردن صدا و سیما است. آیت الله جنتی به حقوقدانان شورا، روی خوش نشان نداد. در بحث آزمون شاید خیلی متفاوت با کاندیداها برخورد شد. دبیر شورای نگهبان در ابتدا با انتخاب اعضای جدید در شورای نگهبان خیلی موافق نبودند و به این اعضایی که توسط مجلس انتخاب شدند خیلی روی خوشی نشان ندادند. در همین خبرگان کسانی بودند که بدون آزمون وارد انتخابات شدند. اما سید حسن خمینی مستثنا شد و شورا تاکید داشت که به دلیل عدم شرکت در آزمون صلاحیت علمی ایشان تایید نشده است. این تبعیضات چگونه توجیه‌پذیر است» 

نجات الله ابراهیمیان تا پایان دوره ششم عضو حقوقدان شورای نگهبان بود. ماموریت او  در این شورا در تیر ماه ۹۸ و با معرفی حقوقدانان جدید از سوی قوه قضائیه به پایان رسید.

گزیده‌ای از نظرات ابراهیمیان در مورد عملکرد شورای نگهبان را می‌توانید از اینجا ببینید.

سوابق: دادیار دادگستری، ریاست شعب دادگاه عمومی و مستشاری، ریاست شعب دادگاه تجدیدنظر استان تهران، مدیرکل امور پارلمانی وزارت دادگستری، معاون دادستان انتظامی قضات و عضو هیأت علمی دانشگاه

نام نجات الله محل تحصیل فرانسه
نام خانوادگی ابراهیمیان نوع عضویت حقوقدان
نام پدر اطلاعی یافت نشد سال ورود ۱۳۹۲
تاریخ تولد ۱۳۴۴ سن ورود ۴۸ سال
تاریخ فوت در قید حیات مدت حضور ۶ سال
محل تولد تنکابن-مازندران دوره ششم/هفتم
تحصیلات دکترای حقوق سمت سخنگو

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/short-bio-nejatollah-ebrahimian