درصحن: گری لوییس هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد و نماینده دفتر توسعه ملل متحد در ایران از بازگشت زندگی به دریاچه ارومیه خبر داده و گفته: احیای دریاچه ارومیه که با همکاری سازمانهای محلی، نهادهای مدنی، دولت ایران و سازمان های بین المللی ممکن شد، مثالی برای الهام گرفتن همه ماست. هم در داخل ایران و هم در خارج.
 
در نامه گری لوییس که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرده آمده است: زندگی، به دریاچه نمک شمال غرب ایران که زمانی در حال خشک شدن بود، بازگشته است. این دریاچه و تلاش ها برای برای بازگرداندن چیزی که در آستانه نابود شدن بود موفقیت‌آمیز بوده است.
بعد از حدود چهار سال به جایی بازگشتم که قبلا چشم‌اندازی خشک داشت. اما این بار آب را می‌توانستم ببینم. نه به اندازه کافی، اما بسیار بیشتر از چیزی که دفعه قبل دیده بودم. دریاچه در حال احیا شدن است و دلیل اصلی این احیا نتیجه یک مشارکت موفق همگانی است که بازیگران زیادی در آن نقش داشته‌اند که برخی از آنها ایرانی و بعضی دیگر خارجی هستند.
دریاچه ارومیه زمانی بزرگترین دریاچه ایران و همچنین در زمان پرآبی، دومین دریاچه آب شور دنیا بود. اما به دلیل مداخلات فزاینده انسانی در طول ۶۰ سال گذشته، نظیر ساخت سدها بر روی رودخانه‌های تغذیه‌کننده دریاچه، جریان آب ورودی از حوضه آبریز به دریاچه نمک منحرف شده بود و به همین سادگی دریاچه خشک شد. دریاچه ارومیه به دست ما انسان‌ها در حال نابود شدن بود.