روزنامه شرق: نشست هفتگی سخنگوی دولت این هفته با اینکه به برنامه ششم اختصاص داشت، اما به مسائل دیگر اقتصادی و سیاسی، از جمله بررسی بسته سیاست‎های اقتصادی اخیر دولت و حمله مسلحانه به دزفول نیز کشیده شد و بحث یارانه‎ها نیز به‎عنوان چاشنی همیشگی این ماجرا به میان آمد. محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به اینکه در زمان اجرای برجام باید احتیاط کنیم و برنامه داشته باشیم، گفت: دولت موظف است برای شرایط پساتحریم برنامه‎ریزی مناسبی داشته باشد؛ بنابراین با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه از ابتدای سال ٩٥ در کشور اجرائی می‌شود که آن سیاست‌ها هم برگرفته از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و در سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی در حال تهیه و تنظیم است.

لایحه دائمی‌شدن احکام برنامه توسعه تقدیم مجلس می‎شود
سخنگوی دولت عنوان کرد: لایحه دائمی‌شدن احکام برنامه توسعه برای برنامه ششم در دوره ١٣٩٥ تا ١٣٩٩ در دولت تهیه شده است و در اولین جلسه مجلس شورای اسلامی که پیش‎بینی می‌کنیم یکشنبه هفته آینده باشد با قید یک فوریت تقدیم مجلس می‌شود. نوبخت همچنین درباره قانون بودجه سال ١٣٩٥ نیز گفت: قانون بودجه سال ١٣٩٥ در مهلت قانونی با روش بودجه‎ریزی بر مبنای عملکرد، در حال تهیه و تنظیم است که آن نیز در مهلت قانونی به مجلس ارائه می‌شود. دولت برای ماه‌های باقی‌مانده تا پایان سال نیز بسته سیاستی متناسبی را برای سرعت‎بخشی به خروج از رکود و افزایش رشد اقتصادی همراه با مهار تورم اجرا می‌کند. سخنگوی دولت با اشاره به جلسه خود با معاون خزانه‌داری کل کشور و آخرین گزارش‌ها و اخبار درباره پرداخت‌های صورت‌گرفته به طرح‌های عمرانی، که یکی از عوامل خروج از رکود است، اضافه کرد: در پرداخت طرح‌های عمرانی هزارو ٣٨٠ میلیارد تومان به پرداخت‌های قبلی اضافه شد و به ٩هزار و ٦٨٠ میلیارد تومان رسید. پرداخت پیمانکاران نیز به سه ‌هزار میلیارد تومان افزایش یافت و دوهزار و ١٥٠ میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران تأدیه شد. نوبخت گفت: قبلا دوهزارو صد میلیارد تومان به اجرای طرح‌های مهار آب‌های مرزی اختصاص یافته بود که این عدد افزایش پیدا نکرد. تا این لحظه آخرین پرداختیِ ما به طرح‌های عمرانی ١٤هزارو ٨٧٠میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته افزایش نشان می‌دهد. امسال این رقم بیش از دو هزار میلیارد تومان افزایش یافته است و این نشان می‌دهد با وجود محدودیت در منابع مالی، پرداخت‌ در طرح‌های عمرانی افزایش یافته است، البته باید به این رقم پنج هزارو ٥٠٠ میلیارد تومان دیگر را هم که تخصیص یافته و خزانه در حال پرداخت آن است، اضافه کنیم. سخنگوی دولت تأکید کرد: هفت‌هزارو ٧٨٠ میلیارد تومان نیز هنوز تخصیص نیافته است؛ اما در حال اولویت‎بندی برای طرح‌هایی است که دستگاه‌های اجرائی اعلام کرده‌اند. این پول بین دوهزارو ٩٠٠ طرحی که وجود دارد به صورت مساوی تقسیم نمی‌شود، بلکه طرح‌هایی که اولویت دارند و مناطق سردسیر بیشتر بودجه می‌گیرند و تا چند هفته آینده پنج‌هزارو ٥٠٠ میلیارد تومان نیز برای این طرح‌های اولویت‎دار توزیع می‌شود.
برنامه‌های بودجه‌ای بیشتر معطوف به طرح‌های عمرانی است و نه توسعه‌ای
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال «شرق» مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد برخی برنامه‌های بودجه‌ای کشور بیشتر معطوف به طرح‌های عمرانی است و نه توسعه‌ای، گفت: این حرف درستی است؛ اما از یک دوره‌ای به بعد برنامه‌های توسعه‌ای کشور که از اساس بیشتر عمرانی بودند، توسعه‌ای‎تر شدند. ما در کنار توسعه عمرانی، توسعه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را نیز دنبال می‌کنیم. در برنامه ششم توسعه همه آسیب‌های برنامه‌های پیش از انقلاب و پس از انقلاب را مطالعه کردیم و نقاط مشکل‎دار آنها و ضعف آنها را شناختیم. به همه این آسیب‎ها توجه شده است و برنامه ششم با توجه به بررسی نقاط ضعف و قوت از برنامه‎های قبل تهیه شده است. هر برنامه‌ای به دولتی منتسب است. قطعا برنامه ششم نیز منتسب به دولت تدبیر و امید است که علاقه‌مندیم پایان کار به گونه‌ای شود که بیشترین و عالمانه‌ترین خدمت را به مردم کرده باشیم.
نوبخت از مردم عذرخواهی کرد
سخنگوی دولت برای اینکه شرایط به گونه‌ای نیست که رفاه شایسته مردم ایجاد شود، از مردم عذرخواهی کرد و گفت: شاید این توفیق دولتمردان دولت یازدهم است که تمام وقتشان برای مراقبت و رصدکردن اقتصاد کشور صرف می‌شود. امیدواریم برایند مؤلفه‌های ابزارهای پولی و مالی منجر به رشد اقتصادی شود. البته دولت وارث این شرایط است و تاکنون همه تلاش ما این بوده است که با افزایش منابع رشد اقتصادی، مردم تلاش‌های دولت را در سفره خود احساس کنند.
نوبخت در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تسهیلات خودرو و کالا که در این بسته اقتصادی دیده شده است، چه تأثیری در رفع مشکلات اقتصادی و رشد اقتصادی خواهد داشت، گفت: صنعت در رشد اقتصادی سهم درخور‌توجهی دارد و بخش خودرو در صنعت محرک و اثرآفرین است؛ بنابراین اگر بخش خودرو فعال شود، صنعت نیز فعال می‌شود. از طرفی، شاید این صنعت چند ماه رکود را تحمل کند که منجر به بی‌کاری نشود، ولی ممکن است کارگران واحدهای کوچک تولید قطعه بی‌کار شوند.
برای پرداخت یارانه عزا نمی‎گیریم
نوبخت با اشاره به اینکه می‎گویند دولت در پرداخت یارانه‎ها عزا می‎گیرد، گفت: این‌گونه نیست و ما عزا نمی‎گیریم و خوشحال می‎شویم که پول یارانه‎ها بین مردم توزیع شود اما معتقدیم می‎شد به شکل بهتری این پول را هزینه کرد. نوبخت افزود: یک‌سال‌ونیم است که در کشور، تغییر در اقتصاد را آغاز کردیم اما ساختارها و ارکان اقتصاد باید متحول شود. در مدت‌زمان کوتاهی که کار را در دولت تحویل گرفتیم و در تحریم بودیم، حجم عظیمی از پول هزینه‌های جاری و سه هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان یارانه را می‌پردازیم. بخشی از یارانه از خزانه دولت است، البته قانون اجازه داده شش هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان از خزانه دولت برداشته شود. اگر قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا نمی‌شد، ما ٥٠ هزار میلیارد تومان پول از خزانه برنمی‌داشتیم تا در جامعه توزیع کنیم. اخیرا ٥٠٠ میلیارد تومان دیگر بین خانواده‌ها توزیع شد اما اگر این پول به بخش عمرانی و اشتغال فرزندان این ملت می‌رفت، آنها راضی‌تر نمی‌شدند؟
اخبار امیدبخش از مقابله با تروریست‌ها در منطقه با «مشاوره ایران» در راه است
وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره حمله مسلحانه صورت‌گرفته در دزفول و تهدید ایران توسط گروهک‌های تکفیری و اینکه آیا این حادثه از سوی این گروهک‌ها بوده است، گفت: این حادثه امنیتی بود و با فراست و دقت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی، جانیان و دست‎اندرکاران این حادثه دستگیر شدند که جزئیات آن اعلام می‌شود.
نوبخت در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا فعالیت روسیه در سوریه در مقابله با گروه تروریستی داعش با ایران هم‌پوشانی دارد یا اینکه ایران قصد ندارد به شکل دیگری به روسیه کمک کند، گفت: قبلا نیز اعلام کرده‌ایم که در حد مستشاری کمک می‌کنیم، در آینده اخبار امیدبخشی درباره مقابله با تروریسم در منطقه خواهید شنید که مشاوره‌های ایران نقش مؤثری در آن داشته است. نوبخت در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه برخی اعلام می‌کنند تسریع دولت در اجرای برجام باعث آسیب به زیرساخت‌های هسته‌ای کشور می‌شود، گفت: قطعا به گونه‌ای عمل می‌شود که قطعات و زیرساخت‌ها آسیب نبینند. آقای صالحی نیز پیش از این گفته بودند قطعه به قطعه تجهیزات شماره‌گذاری می‌شوند تا اگر خدای ناکرده شرایط برجام به شکل موجود پیش نرفت، در مدت زمان مشخصی بتوان آنها را دوباره مونتاژ کرد. سخنگوی دولت با اشاره به انتشار عکسی با مضمون استقبال اندک از رئیس‎جمهور در سفر به مازندران نیز گفت: این نشان می‌دهد که برخی از مخالفان دولت به چه روش‌های سخیفی متوسل می‌شوند. البته این کار باعث آرامش روحی گروهی می‌شود، ما نیز خوشحالیم آنچه در نگاه مردم می‌گذرد را در انتخابات دیدیم. نظرسنجی‌ها صورت می‌گیرد و ما لحظه به لحظه از این مسائل باخبریم.