فرهاد دژپسند در اول خرداد سال ۱۳۴۱ در رستمکلای بهشهر از توابع استان مازندران متولد شد. 

فرهاد دژپسند پس از پایان انقلاب فرهنگی و بازگشایی دانشگاه‌ها، در سال ۱۳۶۲ وارد دانشگاه شهید بهشتی شد تا در رشته اقتصاد تحصیل کند. او در سال ۱۳۶۶ موفق شد لیسانس خود را از این دانشگاه دریافت کند. چندی بعد مجدد به این دانشگاه بازگشت تا تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد پی بگیرد. بدین ترتیب او در سال ۱۳۷۰ موفق شد از رساله فوق لیسانس خود در رشته برنامه ریزی سیستم های اقتصادی با عنوان «بررسی تاثیر سوبسید کود شیمیایی بر تولید چغندر قند» دفاع و مدرک کارشناسی ارشد اش را نیز دریافت کند. پس از این برای تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه آزاد اسلامی رفت. در سال ۱۳۸۱ دژپسند، دکترای خود را در رشته اقتصاد بین الملل از این دانشگاه دریافت کرد. «عوامل موثر رشد اقتصادی ایران با تاکید بر نقش شاخص‌های توسعه انسانی» عنوان تز دکترای او بود که با موفقیت از آن دفاع کرد. او پس از فارغ التحصیلی به عضویت هیات علمی دانشگاه بهشتی و دانشگاه آزاد درآمد.

فرهاد دژپسند فعالیت حرفه ای خود را از جهاد دانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۶۵آغاز کرد او تا سال ۱۳۶۸ در جهاد دانشگاهی دانشکده اقتصاد دانشگاه بهشتی مشغول به کار بود. او از سال ۱۳۷۱ وارد حوزه تدریس شد و به عنوان مدرس مدعو در دانشگاههای بهشتی، علامه طباطبایی و دانشکده امور اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی فعالیت می کرد. 

او در دولت خاتمی با حکم محمد شریعتمداری وزیر وقت بازرگانی به معاونت امور اقتصادی وزارت بازرگانی رسید.

دژپسند در سال ۱۳۸۷ به دیوان محاسبات پیوست تا به عنوان مشاور در خدمت رئیس کل دیوان محاسبات کشور (رحمانی فضلی وزیر فعلی کشور) باشد. 

با روی کار آمدن حسن روحانی، فرهاد دژپسند، موقعیت تازه ای در نظام مدیریتی کشور یافت. او که پیش از این با حکم فرهاد رهبر به معاونت سازمان مدیریت و برنامه ریزی رسیده بود علاوه بر اینکه مشاور نوبخت رئیس سازمان بود، ریاست مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان را نیز برعهده گرفت و به عنوان دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی با اسحاق جهانگیری رئیس ستاد همکاری نزدیکی را آغاز کرد. 

او در نهایت توانست با ارائه برنامه های خود، اعتماد حسن روحانی را جلب و از طرف او به عنوان نامزد وزارت اقتصاد و دارایی راهی مجلس شود تا اعتماد نمایندگان را نیز جلب کند. فرهاد دژپسند در ۵ آبان سال ۱۳۹۷ از مجموع ۲۶۴ رای ماخوذه با کسب ۲۰۰ رأی موافق، ۵۰ رأی مخالف و ۱۷ رأی ممتنع وزیر اقتصاد و دارایی شد.

دژپسند اگرچه هم با دولت خاتمی و روحانی کار کرده و هم با دولت احمدی نژاد ولی او را اصلاح طلب می دانند هر چند عضو هیچ حزب سیاسی نبوده و عنصر سیاسی شناخته نمی شود.

اهم سوابق اجرایی و مدیریتی او به این شرح است:

  • وزیر اقتصاد و دارایی در دولت دوم حسن روحانی
  • رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور
  • معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور و دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از ۱۳۹۴ – ۱۳۹۶
  • مشاور امور اقتصادی رییس کل دیوان محاسبات کشور از سال ۱۳۸۷ 
  • معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت بازرگانی دولت خاتمی 
  • عضو شورای مشاورین دیوان از همان سال تا سال ۱۳۹۲
  • معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی از مهر ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۴
  • سرپرست مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹
  • معاون امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه ریزی از شهریور سال ۱۳۸۴ تا آبان سال ۱۳۸۵
  • معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت بازرگانی از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۸۴

 

نام فرهاد محل تحصیل دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه آزاد
نام خانوادگی دژپسند سمت فعلی وزیر امور اقتصادی و دارایی
نام پدر نامشخص سمت قبلی
تاریخ تولد ۱۳۴۱ سابقه حزبی مستقل
محل تولد رستمکلا – بهشهر سابقه مجلس ندارد
تحصیلات کارشناسی ارشد برنامه ریزی سیستم‌های اقتصادی
دکترا اقتصاد بین‌الملل
سابقه وزارت فقط در همین دوره

جایزه افشای فساد

فرهاد دژپسند از زمان تصدی کرسی وزارت اقتصاد و دارایی مبارزه با فساد اقتصادی را از جمله برنامه های اصلی خود قرار داده و گفته هرکس فسادی را افشاء کند که منجر به حکم قطعی بشود، وزارت اقتصاد و دارایی به او جایزه می‌دهد. او اعلام نکرده چه جایزه ای پرداخت می‌کند. او خواستار «سوت زنی» در مواجه با فساد اقتصادی شده و گفته هرکس فسادی دید باید سوت بزند تا همه مطلع شوند.

او اخیرا از راه اندازی سامانه ثبت موارد فساد خبر داده ولی این سامانه هنوز راه اندازی و افتتاح نشده است. دژپسند در عین حال وقتی در آغاز کار با دستگیری یکی از مدیران‌اش، پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی مواجه شد از او دفاع کرده و می‌گوید: «طبیعتا در این مسیر، اگر مورد اتهام، در حوزه اداری باشد باید ببینیم عملکردش مطابق با مقررات بوده است یا نه؛ اگر در روند بررسی‌ها، عملکرد آقای پورحسینی براساس قوانین باشد که از وی رفع اتهام می‌شود. دژپسند تاکید کرد: آنچه ما در وزارت اقتصاد انجام دادیم این بود که معاونت حقوقی، موضوعات مورد سوال را تحت بررسی قرار داده و براساس آن مشخص شده که واگذاری ایران‌ایرتور و دشت مغان مطابق مقررات بوده است.»

انتصاب یک آقازاده در وزارت اقتصاد و دارایی از دیگر فسادهای اداری روی داده در دوره مدیریت فرهاد دژپسند بود که حاشیه هایی برای او ایجاد کرد. او در اقدامی سوال برانگیز پسر رحمانی فضلی را به عنوان مشاور خود برگزید و برای فریب رسانه ها، پسوند فضلی را از کنار اسم اش حذف کرد تا کسی متوجه نشود هادی رحمانی، پسر رحمانی فضلی وزیر کشور است.

استفاء؛ واکنش به رد صلاحیت نمایندگان مجلس ششم

فرهاد دژپسند در ۴۰ سال گذشته در عرصه سیاسی کمتر نمود و بروز داشته و کمتر اظهارنظر سیاسی از او ثبت است اما در یکی از سیاسی ترین فعالیت های دولت محمد خاتمی نام او نیز ثبت است. در جریان رد صلاحیت گسترده نامزدان انتخابات مجلس هفتم و رد صلاحیت بیش از ۸۰ نماینده وقت مجلس ششم و درست همزمان با تحصن نمایندگان مجلس ششم، جمعی از معاونین وزرای دولت خاتمی، در اقدامی دسته جمعی از مقام خود استعفا و ادامه کار خود را در جهت منافع مردم ندانستند. در نامه معاونین وزرا خطاب به محمد خاتمی آمده بود: «…در صورت عدم امكان بازگرداندن امور بر منهج مردم سالاري، اين عذر را از ما بپذيريد كه ادامه‌ي خدمت را هم جهت با منافع ملت و نظام جمهوري اسلامي نيابيم و دولت را به كساني بسپاريم كه آن را آن گونه مي‌خواهند.» فرهاد دژپسند در هنگام امضای این نامه،‌ معاونت اقتصادی وزارت بازرگانی را عهده دار بود.

۶ نکته از کارنامه حرفه‌ایی فرهاد دژپسند

۱- فرهاد دژپسند از معدود چهره های غیر امنیتی دولت روحانی است ولی با حکم امنیتی ترین چهره دولت یعنی محمد شریعتمداری، وارد چرخه مدیریتی ارشد کشور شده است. او در دولت خاتمی با حکم شریعتمداری وزیر وقت بازرگانی به سمت معاونت امور اقتصادی وزیر بازرگانی منصوب شد.

۲- رابطه نزدیکی با رحمانی فضلی وزیر کشور دارد به طوری که وقتی رحمانی فضلی ریاست دیوان محاسبات کشور را عهده دار شد، به عنوان مشاور، در دفتر رحمانی فضلی مشغول به کار شد و وقتی به مقام وزارت اقتصاد رسید پسر رحمانی فضلی را به عنوان مشاور استخدام کرد.

۳- دژپسند یک چهره دانشگاهی است و با فعالان دانشگاهی در حوزه اقتصاد حشر و نشر گسترده ای دارد.

۴- او از جمله معاونین وزرای دولت خاتمی بود که در جریان استعفای دسته جمعی نمایندگان مجلس ششم استعفا داد و از نمایندگان مجلس حمایت کرد.

۵- فرهاد دژپسند در بحرانی ترین شرایط اقتصادی ایران پس از انقلاب، عهده دار وزارت اقتصاد شده و هنوز نمی توان داوری مشخصی از عملکرد او داشت، اما خیلی زود روشن خواهد شد که آیا او قادر خواهد بود کشتی اقتصاد ایران را از این طوفان به سلامت عبور دهد یا خیر؟

۶- او در میان وزرای دولت در ردیف وزرایی است که کمترین سابقه مدیریتی ارشد دارد و بدون سابقه پارلمانی، حزبی و مدنی به مقام وزارت اقتصاد و دارایی رسیده است.

خانواده

هیچ اطلاعاتی از زندگی شخصی و روابط فامیلی اش در فضای آنلاین موجود نیست.

لینک منبع: https://www.arsehsevom.org/cabinet-profile-farhad-dejpasand