درصحن: یک نماینده مجلس ایران از امضای قراردادهای سفید توسط کارگران خبرداده و دلیل آن را بیکاری دانسته است. سلمان خدادادی رئیس سابق کمیسیون اجتماعی مجلس با اعلام این مطلب گفته: «کارگران می‌دانند این قراردادها به نفعشان نیست، مصونیتی برایشان ندارد و درصد دریافتی با چنین قراردادها پایین است اما درصد بالای بیکاری سبب شده تا کار با این شرایط را به بیکاری ترجیح دهند.»

حل مشکل بیکاری یکی از مهمترین موضوعات رقابت های انتخاباتی اخیر در ایران بود. حسن روحانی و جهانگیری در ایام انتخابات وعده دادند سالانه ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کنند.

سلمان خدادادی انعقاد قرارداد سفید میان کارگر و کارفرما غیرقانونی است گفته: اصلاح قانون کار راهکار رفع این مشکل نیست، چراکه در حال حاضر هم انعقاد قراردادهای سفید بین کارگر و کارفرما غیرقانونی است اما مشکلات سبب تن دادن به چنین قراردادهایی شده است.

خدادادی با تاکید بر رفع بیکاری و تقویت کسب‌وکار، گفت: حل مشکلات کارگیری و موضوعات مذکور باید در اولویت قرار گیرد، در حقیقت مشکل بیکاری هم بدون سرمایه‌گذاری، ورود بانک‌ها به عرصه اقتصاد و توسعه کسب و کار امکان‌پذیر نیست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نامناسب برخی اماکن به لحاظ امنیت شغلی، یادآور شد: ساختمان پلاسکو، علا‌الدین و از این جمله دارای مشکلات ایمنی بوده و هستند، با این حال کارگران حاضر به کار در این مجموعه‌ها بوده و هستند زیرا ناچار به تامین معیشت هستند.

وی ادامه داد: کارگران ترجیح می‌دهند جانشان را به خطر بیندازند تا نونشان قطع نشود، در حقیقت رونق کسب و کار، رفع بیکاری و سرمایه‌گذاری باید جهت تامین امنیت شغلی کارگران در اولویت قرار گیرد.