درصحن: آماده سازی بودجه  چه برای کسب و کار باشد چه برای زندگی شخصی نیازمند طی مراحل مختلفی است.

مراحلی همچون:

۱- تعیین اهداف واقعی

۲- شناسایی درآمدها و هزینه‌ها

۳- جداسازی نیازمندی‌ها و خواسته‌ها

۴- طراحی بودجه

۵- و اجرای عملی بودجه.

در این نوشته قصد داریم جنبه‌های مختلف مراحل آماده سازی بودجه را با شما مرور کنیم:

 

شخصی

کسب و کار

تعیین اهداف واقعی

داشتن اهداف در نحوهٔ چگونگی استفاده از منبع مالی به شما در انتخاب های هوشمندانه کمک خواهد کرد. از خودتان بپرسید که می خواهید منابع مالی تان در یک سال چطور به نظر برسد؟ تصمیم بگیرید که برای شما چه چیز در اولویت قرار دارد و از همان جا شروع کنید.

برای ایجاد یک کسب و کار نیاز به تعیین اهداف واقعی برای مشخص کردن هزینه ها داریم. افراد در این بخش نمی توانند آزادانه و مطابق میل خودشان عمل کنند، بنابراین آنها نیز باید برنامه ریزی دقیقی در مورد اهداف و برنامه های مالی خود ارائه نمایند.

شناسایی درآمدها و هزینه ها

شما احتمالا می دانید ماهانه چه مقدار درآمد کسب می کنید. سوال اینجاست که آیا شما می دانید این درآمد در کجا به مصرف می رسد؟بر این اساس طی چند هفته هزینه های خود را بررسی کنید که چگونه به مصرف رسیدند.

 یک کسب و کار می تواند درآمدها و هزینه های بیشتری  را نسبت به بودجه یک فرد در یک ماه را متقبل شود. اما اصول اولیه بودجه در این مورد یکسان است. آنها نه تنها نیاز دارند که درآمد مورد انتظار خود  را بررسی کنند، همچنین باید در حال برنامه ریزی برای صرف هزینه ها در زمینه های مختلف کسب و کار خود نیز باشند.

جدا سازی نیازمندی ها و خواسته ها

از خودتان بپرسید: که آیا شما این مورد  را می خواهید و یا اینکه به آن نیاز دارید؟ آیا با صرف این هزینه شما به اهداف مالی تان نزدیکتر می شوید یا دورتر؟ برای خودتان اولویت بندی کنید در اینصورت تصمیم گیری برایتان آسانتر می شود.

جنبه کلیدی چگونگی صرف منابع مالی در ترتیب اولویت ها نهفته است. آیا در یک کسب و کار نیاز به صرف هزینه در عرضه کسب و کار است و یا آیا آن‌ها میخواهند   کارمند جدید استخدام نمایند . با ترتیب اولویت ها آن‌ها می‌توانند به آسانی تصمیم گیری نمایند.

طراحی بودجه شما

اطمینان حاصل کنید تا بیشتر از درآمدی که بدست می آورید  هزینه متقبل نشوید.با در نظر گرفتن تعادل بودجه شما می‌توانید تمام هزینه‌های خود را پرداخت نمایید. راه آسان برای انجام این مهم نوشتن تمام درآمدها و هزینه‌ها در یک اسپرد شیت است. این یک نمای کلی از بودجه مالی شما را نشان می دهد.

در کسب و کار این یک گام مهمی برای ایجاد بودجه است. هنگامیکه اسپردشیت آماده شد دراین صورت یک مرور کلی از چگونگی صرف هزینه‌ها که باید در کجا به مصرف برسند و از کجا درآمد خود را حاصل نماید، در دسترس خواهد بود.این مورد همچنین آن‌ها را قادر می‌سازد تا ببینند که تا پایان سال از منبع مالی چیزی باقی‌مانده است یعنی با مازاد بودجه    روبه رو هستند و یا اینکه بیشتر از درآمد به دست آمده مصرف کردند یعنی با کسری بودجه مواجه شدند.

طرح خود را عملی سازید

صرف هزینه هایتان را با زمانیکه درآمد خود را حصول میکنید مطابقت دهید.بیش از هر زمانی تصمیم بگیرید که از هر چک پرداخت در چه مقاصدی استفاده می کنید. از خودتان بپرسید که آیا شما برای احتیاجات خود در مواردی مثل ( مسکن،غذا، قبض آب و برق، حمل و نقل و غیره) مبلغی را اختصاص داده اید؟ آیا برای پرداخت بدهی ها، هزینه‌های غیرمنتظره، پس انداز و کارهای تفریحی و سرگرم کننده مبلغی را کنار گذاشته اید؟ این مورد مانع بدهکار شدن شما می شود. زیرا در اینصورت شما به نسیه گرفتن برای پرداخت هزینه‌های تان متکی نخواهید بود.

در یک کسب و کار نیز باید تمام هزینه‌ها برنامه‌ریزی شود. آن‌ها نمی‌توانند تمام منبع مالی خود را در اولین روز سال به مصرف برسانند. شاید آن‌ها بخواهد رایانه های جدیدی خریداری نمایند که این مورد نیز تنها در پایان سال مشخص خواهد شد.علاوه بر این آن‌ها نیز باید منبع مالی خود را ار پرداخت هزینه‌های غیر منتظره مصؤن نگه دارند.

آینده‌نگر باشید: ترتیب دادن یک بودجه تا اینکه در مسیر درست خود قرار بگیرد یک یا دو ماه طول می کشد.شما تا به حال بدون داشتن برنامه‌ای برای مصارف و هزینه هایتان زندگی کرده اید. پس به خود فرصت دهید و برای تنظیم برنامه مالی خود را آماده سازید.از کمک خواستن نگران نباشید، اگر در این زمینه با مشکل مواجه شدید تنها با یک تماس تلفونی کمک بگیرید و مشکل خود را حل سازید.