درصحن-شوراها: بررسی نتایج انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر در استان سیستان و بلوچستان نشان می دهد، سهم زنان از کرسی شوراهای شهر، حدود ۳ درصد است. حال آنکه استاندار سیستان و بلوچستان با اعلام اینکه در این استان ۴۱۵ زن به شوراهای شهر و روستا راه یافته اند، تمام رسانه ها و ناظران سیاسی را شگفت زده کرد، ولی بررسی های «درصحن» نشان می دهد این خبر یا صحیح نیست یا درصد زنان راه یافته به شورای روستاها در قیاس با تعداد مردان کاندیدا در روستاها، حیرت انگیز بوده است.

استان سیستان و بلوچستان با ۴۱ شهر، جمعا ۲۲۱ کرسی در شورای شهرها دارد که ۲۱۵ کرسی آن به مردان و تنها ۶ کرسی به زنان تعلق گرفته و ۷ زن نیز بعنوان عضو علی البدل برگزیده شده اند. حال چگونه علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان می گوید ۴۱۵ زن در این استان به شوراها راه یافته، پرسشی است که جا دارد مقام های دولتی استان به آن پاسخ دهند.

به گفته علی اصغر جمشید نژاد، رئیس ستاد انتخابات استان سیستان و بلوچستان، در انتخابات شورای پنجم شهر و روستا در این استان جمعا ۱۸ هزار ۲۸۳ نفر اعلام کاندیداتوری کردند که ۱۶ هزار و ۸۸۶ نفر آنان مرد و ۱ هزار و ۳۹۷ نفر آنان را زنان تشکیل می دادند. از مجموع کاندیداها، ۱۶ هزار ۹۷۵ کاندیدا برای ورود به شورای روستاها اعلام کاندیداتوری کردند و ۱ هزار ۳۰۸ نفر برای ورود به شورای شهرهای این استان کاندیدا شدند.

او تعداد زنان کاندیدا برای ورود به شورای شهرها را ۱۳۵ نفر و تعداد زنان کاندیدا برای ورود به شورای روستاها را ۱ هزار ۲۶۲ نفر اعلام کرده است. بررسی های درصحن نشان می دهد از مجموع ۱۳۵ کاندیدای زن شورای پنجم شهرهای این استان، تنها ۵ زن در انتخابات پیروز شده  و ۷ زن نیز به عنوان عضو علی البدل انتخاب شده اند. بنابراین برای اینکه آمار ارائه شده از سوی استاندار صحیح تلقی شود باید در روستاهای این استان از مجموع ۱ هزار و ۲۶۲ زن کاندیدا، تعداد ۴۰۲ نفر در انتخابات پیروز شده باشند، یعنی یک سوم زنان کاندیدا! حال آنکه تعداد زنان کاندیدا در انتخابات شورای پنجم روستاهای این استان تنها حدود ۸ درصد کل کاندیداها بوده است.

همزمانی اعلام خبر ورود ۴۱۵ زن در استان سیستان و بلوچستان به شورای پنجم، با خبر انتخاب صدرصدی زنان در روستای افضل آباد این استان، پذیرش این خبر را آسان تر کرده بود حال آنکه به گفته دهیار روستای افضل آباد، مردان این روستا در تصمیمی جمعی، از کاندیداتوری پرهیز کرده و اداره روستا را به زنان سپرده اند. مریم احمد زهی می گوید: «مردهای روستا بیشتر کشاورزی و دامداری می‌کنند عده‌ای هم در مرزبانی فعالند و آنهایی هم که دانشجو هستند شرایط سنی برای نامزدی در انتخابات را نداشتند. بنابراین با مشورت اهالی روستا و توافق مردها قرار شد زنان وارد شورای روستا شوند و به امور روستا رسیدگی کنند.»

بررسی های درصحن نشان می دهد شهر زاهدان بعنوان مرکز استان و بزرگترین شهر استان سیستان و بلوچستان تنها ۱ کرسی از ۱۱ کرسی اش به زنان اختصاص یافته است. سمانه صائب تنها زن شورای شهر زاهدان است. ضمن اینکه فاطمه زیرکی و صدیقه سالاری هم به عنوان عضو علی البدل برگزیده شده اند.

زابل دیگر شهر بزرگ استان نیز دو کرسی از ۷ کرسی اش را به زنان اختصاص داده ضمن اینکه در میان اعضای علی البدل این شهر نیز نام دو زن وجود دارد.

غیر از زاهدان و زابل، در دیگر شهرهای نسبتا بزرگ این استان هیچ زنی به شورا راه  نیافته است. در میان شهرهای کوچک استان نیز تنها «الهه حقیقی» در شهر سرباز، «نیاز بری» در قصرقند و «زینب علم» در شهر هامون به شورا راه یافته اند. شورای بقیه شهرهای استان کاملا توسط مردها اداره می شود.

در میان اعضای علی البدل  نیز نام ۷ زن به چشم می خورد که آنها نیز برای راه یابی به صحن شورا باید منتظر تغییر و تحولات آتی باشند.

بررسی ها نشان می دهد انتخابات شورای پنجم در استان سیستان و بلوچستان، شگفت انگیز است اما نه به دلیل ورود ۴۱۵ زن، آنگونه که استاندار گفته، بلکه از این حیث که زنان راه یافته این استان به شوراها، با سه درصد در ردیف پایین ترین استانهای کشور قرار دارد.

اسامی منتخبان زن شورای پنجم شهرهای استان سیستان و بلوچستان به این شرح است:

 اسامی شهرهاتعداد کرسی هامردان شورازنان شورااسامی زنان راه یافته به شورای پنجم
۱زاهدان۱۱۱۰۱سمانه صائب
علی البدل: فاطمه زیرکی، صدیقه سالاری
۲خاش۷۷۰-
۳زابل۷۵۲شهلا رضوانی
مریم بزی
علی البدل: زهرا هرمزی، فاطمه اتحادی
۴سراوان۷۷۰-
۵ایرانشهر۷۷۰-
۶چابهار۷۷۰-
۷فنوج۵۵۰علی البدل: نرگس داودی
۸بزمان۵۵۰-
۹بمپور۵۵۰-
۱۰محمدان۵۵۰-
۱۱قصرقند۵۴۱نیاز بری
۱۲گلمورتی۵۵۰-
۱۳زهک۵۵۰-
۱۴کنارک۵۵۰-
۱۵زرآباد۵۵۰-
۱۶علی اکبر۵۵۰-
۱۷محمد آباد۵۵۰-
۱۸دوست محمد۵۵۰-
۱۹میرجاوه۵۵۰-
۲۰اسپکه۵۵۰-
۲۱نیک شهر۵۵۰-
۲۲بنت۵۵۰-
۲۳سوران۵۵۰-
۲۴پیشن۵۵۰-
۲۵نصرت آباد۵۵۰-
۲۶بنجار۵۵۰علی البدل: معصومه میرلشگری
۲۷مهرستان۵۵۰-
۲۸نگور۵۵۰-
۲۹ادیمی۵۵۰-
۳۰سرباز۵۴۱الهه حقیقی
۳۱سیرکان۵۵۰-
۳۲محمدی۵۵۰-
۳۳راسک۵۵۰-
۳۴هیدوج۵۵۰-
۳۵جالق۵۵۰-
۳۶نوک آباد۵۵۰-
۳۷گشت۵۵۰-
۳۸هامون۵۴۱زینب علم
۳۹نیمروز۵۵۰علی البدل: فاطمه پودینه
۴۰دلگان۵۵۰-
۴۱هیرمند۵۵۰-