درصحن-شوراها: هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، با بررسی حدود یک سوم شکایت ردصلاحیت شدگان، تاکنون ۶۹۲ شکایت را وارد تشخیص و رای به تایید صلاحیت آنها داده و ۶۰۹ شکایت را رد کرده است. فرهاد تجری سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات با اعلام این خبر از دریافت ۵ هزار و ۳۸۹ شکایت خبر داده و گفته تاکنون تنها موفق به بررسی ۲ هزار و ۱۶۰ شکایت شده ایم.

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها تا روز ۱۸ اردیبهشت فرصت بررسی شکایات وارده و اعلام لیست نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده به ستاد انتخابات وزارت کشور را دارد.

بر اساس گزارش فرهاد تجری، شکایات واصله در استانهای مختلف کشور و روند رسیدگی به‌آنها به این شرح است:

استان آذربایجان شرقی با ثبت۶۳۰ مورد، بیشترین شکایات و استان سمنان با ثبت ۹ مورد کمترین شکایت را داشته است.

پس از بررسی شکایت ها، بیشترین مورد تخلف ثبت شده به استان البرز اختصاص داشته و تاکنون صلاحیت ۱۱۰ کاندیدای رد صلاحیت شده، تایید شده است.

در استان خوزستان  ۶۰۳ مورد شکایت ثبت شده و پس از بررسی ها شکایت ۹۹ وارد تشخیص داده شده است.

در استان اصفهان به رغم شکایت ۴۴۴ نفر، تاکنون تنها شکایت ۳۲ مورد وارد تشخیص داده شده است. از مجموع ۶۹۷ شکایت ثبت شده آذربایجان شرقی هم تاکنون تنها صلاحیت ۷۴ تایید شده است. از ۹ شاکی استان سمنان نیز ۳ کاندیدا به عرصه رقابت ها بازگشته اند.

به گفته تجری در قم ۱۵ نفر و در استان آذربایجان غربی نیز تاکنون ۱۰۶ نفر شکایت شان وارد تشخیص داده شده و به عرصه رقابت ها بازگشته اند. هنوز بررسی ها در استان تهران به نتیجه نرسیده و بررسی ها ادامه دارد.

گفتنی است هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان مجلس به روند بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراها، انتقاداتی وارد کرده اند. نظارت بر انتخابات شوراها از جمله وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا روز ۲۹ اردیبهشت، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.