روزنامه اعتماد: روز گذشته رسیدگی به جزییات لایحه بودجه سال ١٣٩۶ کل‌کشور در مجلس شورای اسلامی ادامه پیدا کرد. در جلسه علنی صبح روز شنبه، جریان رسیدگی نمایندگان به بند (ب) تبصره ١١ ماده واحده این لایحه رسید؛ ‌بندی که مجلس را وارد حوزه خدمت سربازی و جریمه مشمولان غایب رساند.
نمایندگان مجلس با تصویب بندی از لایحه بودجه میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه را تعیین کردند. بر اساس این بند به دولت اجازه داده شد کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت‌سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت، معاف کند. غایبان با استفاده از این قانون مصوب مجلس می‌توانند به‌صورت نقد و اقساطی سال‌های نبود خود را جبران کنند و به اصطلاح مرسوم در میان مردم سربازی خود را بخرند. در جلسه روز گذشته و در جریان رسیدگی به بند (ب) تبصره ١١ نمایندگان میزان تخفیف‌هایی که شامل حال برخی از مشمولان غایب می‌شود را نیز به تصویب رساندند. بر همین اساس مصوب شد برای مشمولان متاهل، پنج‌درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به‌ازای هر فرزند، پنج‌درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر ‌شود. این بند از لایحه بودجه با ۱۴۶ رای موافق، ‌۲۴ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.
کمیسیون تلفیق در جزو الحاقی مقرر کرده بودند فرزندان ایثارگران مشمول ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی مشروط به عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر ایثارگر آنان با هر مقطع تحصیلی، مشمول ردیف اول جدول با اعمال پنجاه درصد (۵٠%) تخفیف شوند. علی مطهری نایب‌رییس مجلس که ریاست جلسه روز گذشته را بر عهده داشت، معتقد بود که این بند با اصول متعددی از قانون برنامه بودجه در تناقض است. به دلیل یکسان نبودن نظرات در این خصوص این جزء الحاقی با رای نمایندگان جهت اصلاح به کمیسیون تلفیق ارسال شد. همچنین بر اساس جزء الحاقی ۴ مقرر شد، مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از پنجاه درصد (۵٠%) تخفیف بهره‌مند شوند. در نقطه مقابل برخی از مشمولان غایب هم باید مبلغ بیشتری به عنوان جریمه بپردازند. بر اساس مصوبات دیروز مجلس به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ١٠ ‌درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه می‌شود، بر مبنای این قانون، مدت غیبت بیش از شش‌ماه هم در تقویم پرداخت جرایم معادل یک‌سال به شمار می‌رود.
نیمه بهمن‌ماه بود که جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی آخرین مهلت نام‌نویسی در طرح پرداخت جریمه غیبت سربازی را پایان اسفندماه اعلام کرد و گفت: «مشمولان این طرح برای ثبت‌نام اقدام کنند چرا که ممکن است اجرای این طرح سال آینده تمدید نشود.» با تصویب دیروز نمایندگان اما این قانون در سال ٩۶ هم تمدید شد. در سال ٩۵ سه دور ثبت‌نام از مشمولان غایب برگزار شد و طبق آخرین آمار از ابتدای سال تا نیمه بهمن‌ماه ١۶٩ هزار نفر در این طرح ثبت‌نام کردند. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مجلس نیز چندی پیش از مصوبه این کمیسیون مبنی بر تقویت بنیه دفاعی کشور از منابع حاصل از خرید خدمت سربازی خبر داده بود. به گفته محمدمهدی مفتح «این درآمد تا سقف ١۵ هزار میلیارد ریال به صورت مساوی به ردیف‌های ذیربط تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح طبق نظر سازمان برنامه و بودجه تخصیص پیدا می‌کند.» نرخ‌های اعلام شده نسبت به دو سال گذشته تغییری نداشته‌اند.