ایلنا: محمدرضا عارف در دیدار با اعضای شورای مرکزی پویش، با تقدیر از فعالیت‌های داوطلبانه فعالان محیط زیستی و میراث فرهنگی گفت: در مقطعی محو میراث فرهنگی برای عده‌ای ارزش محسوب می‌شد و با نگاهی تنگ‌نظرانه تلاش می‌کردند میراث فرهنگی را ضدارزش معرفی کنند. خوشبختانه امروز حفظ و نگهداری و مرمت آثار و میراث فرهنگی مورد توجه همه دست‌اندرکاران است. رئیس فراکسیون امید با اشاره به چالش‌های محیط زیستی در کشور گفت: به دلیل نگاه کوتاه‌مدتی که در حوزه محیط زیست وجود دارد، نتوانستیم در این بخش موفق عمل کنیم. مشکلات اقتصادی و معیشتی ما با برنامه‌های چندساله حل می‌شود؛ اما بلایی که بر سر محیط زیست می‌آید، مربوط به نسل آینده است و اگر این مسیر ادامه پیدا کند، نمی‌توانیم پاسخ‌گوی نسل بعد و حتی جوانان و نوجوانان باشیم.

عارف با اشاره به هوای ناسالم در کلان‌شهرها به‌ویژه در تهران گفت: متأسفانه در بحث آلودگی هوای شهر تهران هیچ دستگاهی مسئولیتی را متوجه خود نمی‌داند و سلامت شهروندان از درجه اهمیت بالایی برای برخی مدیران شهری برخوردار نیست و دائما انگشت اتهام را متوجه یکدیگر می‌کنند و دراین‌بین مردم قربانی مسئولیت‌ناپذیری مدیران می‌شوند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مدیریت شهری تهران گفت: پایتخت یک کشور باید نماد هویتی آن کشور باشد، اما متأسفانه تهران، شهر بی‌هویتی شده است و هر مدیری که در رأس مدیریت شهری قرار می‌گیرد، براساس سلیقه خود اقداماتی انجام می‌دهد و گاه برخی پروژه‌های شهری هم بدون کار کارشناسی در ایام خاصی از سال برای بهره‌برداری‌های سیاسی افتتاح می‌شود که لطمات جبران‌ناپذیری به معماری شهر می‌زند.

او با اشاره به انتخابات پیشِ‌روی شوراهای شهر و روستا بر لزوم حضور افراد متخصص در این نهاد مردمی تأکید کرد و گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا که نقش پارلمان‌های محلی را ایفا می‌کنند باید به دست جوانان و زنان متخصص و دلسوز سپرد و خواهش من از نسل اولی‌ها این است که در انتخابات شوراها عرصه را برای حضور جوانان و زنان باز بگذارند. باید بگویم همه گروه‌ها و جریانات سیاسی و اجتماعی از حضور مؤثر جوانان در شوراها استقبال کنند. حضور زنان در شوراها می‌تواند سهم آنان را در امر توسعه و رشد کشور و مشارکت آنان را در امور مدیریت برنامه‌ریزی، اجتماعی و فرهنگی ارتقا بخشد.