«حسینعلی شهریاری»، متولد ۱۳۳۰ در شهرستان زابل استان سیستان و بلوچستان و نماینده مردم زاهدان از استان سیستان و بلوچستان در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی و در حال حاضر نیز رئیس کمیسسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی است.

با وجود شرایط ویژه استان و بعضا ناآرامی‌ها و ترورها که تصویر یک استان ناراضی را در اذهان به وجود می آورد، این نماینده همواره خود و مردم استان سیستان و بلوچستان را از ارادتمندان نظام و رهبری معرفی کرده است. جزو نمایندگان اصول‌گرا است و تلاش می‌کند تا مرزبندی خود را با آنچه که اصول گرایان فتنه اش می‌خوانند حفظ کند و به هر بهانه‌ای آن را یادآوری می‌کند. چنین بود که در ماه پایانی سال ۱۳۹۲ وقتی خبر سفر «محمد رضا خاتمی» به زاهدان رسانه‌ای شد، سخنان تندی را علیه محمد رضا خاتمی دبیر حزب مشارکت بیان کرد.

حسینعلی شهریاری با اشاره به اعتراضات سال ۸۸ و استفاده مکرر از واژه فتنه برای آن حوادث، خاطر نشان کرد: «محمدرضا خاتمی و جریان همسو با وی گمان می‌کند مردم اتفاقات سال ۸۸ را فراموش کرده‌اند. تغییرات مدیران سیاسی در استان سیستان و بلوچستان و حاکم شدن تفکرات سیاسی جدید، خاتمی را امیدوار کرده خود را احیا کند و تصور می‌کند می‌تواند تحرکاتی در استان سیستان و بلوچستان داشته باشد. قطعا مدیران سیاسی استان تن به خواسته غیرمعقول و غیرقانونی حزب منحله مشارکت نخواهند داد.»

شهریاری حتی از پرخاش هم فراتر رفت و پس از انتقاد از قوه قضاییه به خاطر مسامحه در برخورد با این افراد، درخواست کرد تا این قوه و شخص دادستان، با سفری که هنوز انجام نشده و عوامل این سفر، با قدرت برخورد کنند و تصریح کرد: «قوه قضاییه و شخص دادستان به عنوان مدعی العموم زاهدان باید ورود کنند و مشخص نمایند آیا افرادی با آن سبقه سیاسی می‌توانند میتینگ برگزار کنند؟ اگر برخورد قاطع با این افراد می‌شد، اشخاصی مانند محمد رضا خاتمی اجازه جسارت دوباره را نمی‌یافت. در شرایط کنونی هم اگر آنها بخواهند از حد و حدود خود فراتر بروند باید قوه قضاییه با قدرت وارد میدان شود و جلوی تحرکات مشکوک این افراد گرفته شود.»

شهریاری پس از سفر «حسن روحانی» به «سیستان و بلوچستان» نیز در نشست علنی مجلس شورای اسلامی به رییس جمهوری اخطار داد و گفت: «زمانی که رئیس‌ جمهور به استان سیستان و بلوچستان سفر کرد، یک معلم که فرزند ۶ ماهه داشت و یک سرباز را به شهادت رساندند، هم‌اکنون نیز معلم دومی را به شهادت رساندند. ای کاش آقای رئیس‌ جمهور هیأتی را برای بررسی ناآرامی اخیر در استان سیستان و بلوچستان تعیین می‌کرد.»

اما به نظر می‌رسد رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، همیشه چنین خشمگین نیست. در ماجرای مشهور رها کردن دو بیمار در بیابان‌های اطراف شهر در سال ۱۳۹۰ که سر و صدای زیادی به پا کرد، از او انتظار می‌رفت که به عنوان نماینده مردم و در حوزه تخصصی اش به دفاع از حقوق شهروندان برخیزد؛ شهریاری اما تفسیر متفاوتی از این ماجرا داشت.

نظر رئیس کمیسیون بهداشت مجلس این بود که انتشار این اخبار با این حجم گسترده در رسانه‌های ارتباط جمعی بیش از آنکه انعکاس واقعیت باشد نشانه اهداف سیاسی عده‌ای است که درصدد فضاسازی علیه دولت و به خصوص وزارت بهداشت هستند.

شهریاری به رسانه‌ها گفت: «هنوز هیچ اطلاع دقیقی درباره اخباری که از رهاسازی دو بیمار از یک بیمارستان در کنار اتوبان خبر داده‌اند نداریم و بعید می‌دانم صحت داشته باشد زیرا عقلانی به نظر نمی‌رسد که یک بیمارستان دو بیمار را با لباس بیمارستان در کنار اتوبان رها کند. وزارت بهداشت حتی اگر می‌خواست این بیماران رها کند می‌توانست آنها را در خانه‌شان رها کند یا به بهزیستی تحویل دهد و در هر صورت دلیلی ندارد که بیماران را در کشتزار و کنار اتوبان رها کنند. بنابراین صحت این اخبار هنوز قابل تأیید نیست و مجلس این موضوع را پیگیری می‌کند

این سخنان، انتقادات زیادی را متوجه او کرد و البته برخی او را به سیاسی کاری متهم کردند و اینکه به جز وظیفه نمایندگی، به عنوان یک پزشک نیز از او انتظار می‌رود تا از زاویه یک معضل در حوزه بهداشت و درمان به این موضوع بپردازد.

حسینعلی شهریاری، جراح و متخصص چشم، فارغ‌التحصیل سال ۱۳۶۵ از دانشگاه شهید بهشتی و همچنین عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است. او همچنین تعدادی مقاله و تالیفات علمی در حوزه تخصصی اش دارد و سردبیر مجله علمی، پژوهشی طبیب شرق است.