روزنامه اعتماد- زینب صفری: گزارش تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس بعد از تعطیلات مجلس و حداکثر تا یک ماه آینده و بالاخره بعد از ۵ سال در صحن مجلس قرائت می‌شود. این را داریوش اسماعیلی، رییس کمیته تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس به «اعتماد» خبر داده است. این تحقیق و تفحص از اردیبهشت ماه ٩٠ در مجلس هشتم کلید خورد و عمر آن آنقدر طولانی شد که به مجلس نهم هم رسید و بعد هم در حالی که قرار بود تا پایان شهریور ماه ٩۴ و در ماه‌های پایانی این مجلس گزارش آن قرائت شود این اتفاق رخ نداد تا این‌بار مجلس دهم چشم انتظار قرائت آن باشد.

تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس پرونده بزرگی بود که در کنار چندین پرونده دیگر از جمله پرونده سود سهام عدالت و بنیاد شهید گوشه‌ای از مدیریت دولت احمدی‌نژاد را نشان می‌داد و سرو صداهای زیادی هم به راه انداخت.
ماجرای شرکت ملی مس به وی‍ژه از وقتی وخیم‌تر شد که در مردادماه سال ٩٢ و در حالی که هنوز گزارش کمیته تحقیق و تفحص آماده نشده بود خبر بازداشت پوستین دوز، مدیرعامل پیشین این شرکت که از نزدیکان احمدی‌نژاد و مشایی است منتشر شد. او درست در آخرین روزهای کاری دولت دهم قصد خروج از کشور و سفر به ارمنستان را داشت که متوجه ممنوع‌الخروجی خودش در فرودگاه شده بود. ظاهرا موضوع جابه‌جایی وجوه نقدی و عدم ارایه مستندات در این باره، پوستین دوز را راهی زندان کرده بود. پورابراهیمی، نماینده کرمان البته در همان ایام جزییات مهمی از دلایل دستگیری پوستین‌دوز بیان کرده بود. به گفته محمدرضا پورابراهیمی با تصویب هیات‌مدیره شرکت مس، شرکتی به نام «ای پی» در خارج از کشور تاسیس شده و بالغ بر هزار میلیارد تومان به حساب شخصی واریز شده است.

همه این رویدادها موجب شد تا همه بیشتر از هر زمان دیگری در انتظار قرائت گزارش کمیته تحقیق و تفحص باشند. حالا اگرچه داریوش اسماعیلی، رییس کمیسته تحقیق و تفحص به «اعتماد» می‌گوید که هیچ فرد یا جریانی مانع قرائت این گزارش در مجلس نهم نبود و صرفا پایان کار مجلس نهم مانع از قرائت آن شد اما اخباری از دخالت برخی چهره‌ها برای به تاخیر انداختن قرائت این گزارش منتشر شده بود.

پرونده‌ای با بیش از هزارصفحه سند
حالا مجلس دهم بعد از تعطیلات تابستانی خود در صحن علنی طرح موضوع شرکت ملی مس را بررسی خواهد کردتا بالاخره گزارشی که به گفته اسماعیلی کار زیادی روی آن انجام شده در مجلس دهم قرائت شود. گزارش درباره پرونده‌ای که به گفته اسماعیلی حجم زیادی دارد و بیش از هزار صفحه مطلب در مورد آن در دست اعضای کمیته تحقیق و تفحص است.
او اگرچه علاقه‌ای به بیان اعداد و ارقام تخلفات این پرونده پیش از گزارش رسمی آن در مجلس ندارد اما چهار محور بررسی‌های کمیته تحقیق و تفحص را این‌گونه برمی‌شمرد: اول قراردادهای داخلی و خارجی شرکت ملی مس، دوم در مورد طرح‌های توسعه چه در آذربایجان و چه در کرمان، که شامل طرح‌های توسعه‌ای می‌شود که باید انجام می‌شده اما نشده یا انجام شده ولی با اشکال روبه‌رو بوده و نباید انجام می‌شده و همچنین طرح‌هایی که نسبت به آنها مطالعه‌ای انجام نشده یا منابع آنها دیده نشده است. به گفته اسماعیلی محور سوم هم مربوط به بخشی از سهام شرکت مس است که به دلیل اینکه مجموعه این دو در رهن بانک گذاشته بود این را از مجموعه ایندو جدا کرده بودند و همچنین محور چهارم هم عدد و رقم‌هایی است که درمدیریت‌های اسبق شرکت مس جابه‌جا شده بود که عدد و رقم‌های قابل‌توجهی بود. اسماعیلی توضیح داد که در این چهار محور به علاوه اکتشاف و بحث‌های مربوط به آن بررسی‌ها انجام شده و نتایج خوبی حاصل شده است.
بخشی از این نتایج هم می‌تواند به قوه قضاییه ارجاع شود و هم وزارتخانه باید درباره آن تجدید نظر کند. بر همین مبنا اسماعیلی تاکید دارد که گزارش تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس رها نشده است. این را بعد از تعطیلات مطرح می‌کنیم تا بتوانیم گزارش آن را قرائت کنیم.  اما اسماعیلی در گفت‌وگوی خود با «اعتماد» اشاره‌ای هم به تخلفات مربوط به پوستین دوز دارد. آنجا که می‌گوید رقمی بیش از هزارمیلیارد به یک حساب شخصی در خارج از کشور واریز شده که پای پوستین دوز، مدیرعامل اسبق شرکت ملی مس هم در میان بوده است. او می‌گوید اگرچه در این مورد به جمع‌بندی‌هایی رسیدیم اما برای جزییات آن تا قرائت گزارش در یک ماه آینده صبر کنید. قطعا تا یک ماه آینده گزارش را در صحن می‌خوانیم.

تخلفات شرکت مس در دوره کدام مدیران انجام شده؟
اما بنابر آنچه اسماعیلی می‌گوید تخلفات در شرکت ملی مس از ناحیه مدیران‌عامل و مدیران مختلفی در این شرکت انجام شده است و کمیته در هر سه دوره مدیریتی یعنی هم در دوره مدیریت کدمحمدی، هم دوره پوستین دوز و هم در دوره مرادعلی‌زاده با این تخلفات مواجه شده است که ریز به ریز اینها را عنوان می‌کنیم.
هرچند یکی از نمایندگان سابق عضو کمیته تحقیق و تفحص در این باره به «اعتماد» گفت: بیشترین حجم تحقیق و تفحص مربوط به دولت قبل و زمان مدیریت آقای پوستین‌دوز در شرکت ملی مس بوده است. بخش عمده‌ای از این بررسی‌ها به رقمی بالغ بر ١٨٠٠ میلیارد تومان برمی‌گشت که به امارات رفته بود اما خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام شد همه این رقم به کشور بازگشته است.
علاوه بر اینها به گفته اسماعیلی مجموعه شرکت‌های صندوق‌های بازنشستگی شرکت مس هم جزو مواردی بوده که مورد بررسی قرار گرفته و تخلفاتی داشته‌اند. اسماعیلی این را هم توضیح می‌دهد که علاوه بر اینها مسائل ساختاری در شرکت ملی مس وجود داشته که در گزارش کمیته تحقیق آمده است. او بر این اساس معتقد است بخشی از مسائل شرکت مس مشکلات ساختاری بوده است و اعضای کمیته تحقیق برای حل آنها یک سری پیشنهاداتی را برای تغییر ساختار به این شرکت کرده‌اند.