روزنامه اعتماد: «بازداشت تعدادی از متخلفان»، «بازگرداندن ۵٠٠ میلیارد تومانی که از صرافی بانک دی به دوبی رفته بود» و «بازگرداندن بخشی دیگر از اموال بنیاد شهید و یک هتل» که به حسابی می‌شود: « ٣٠ هزار سند» از تخلف در بنیاد شهید تنها بخشی از گزارش کوتاهی است که رییس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید می‌دهد و به بیانی پاسخی است به اظهارات یک ماه پیش مسعود زریبافان، رییس سابق بنیاد شهید در دولت محمود احمدی‌نژاد. هرچند که گزارش تفحص از بنیاد شهید فعلا در صف انتظار مبهمی برای قرائت شدن در صحن علنی مجلس است و هرچند هم که زریبافان، رییس سابق این بنیاد معتقد است که به اندازه یک حبه قند هم در طول سال‌های مدیریتش در این بنیاد تخلفی رخ نداده است اما آنها که٣٠ هزار سند تخلفی از این نهاد دارند نگاه دیگری دارند. هرچند که پیش از این هم گفته شده بود که حجم تخلفات موجب ناامیدی مردم می‌شود اما این‌بار رییس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید می‌گوید که حتی قرار است این تحقیق و تفحص‌ها استمرار هم داشته باشد و این‌بار تحقیق و تفحص از بانک دی در دستور کار است. روز گذشته و درست در بجبوحه همه اظهارات و انتقاداتی که به قرائت نشدن گزارش بنیاد شهید مطرح می‌شود خبرهای جدیدی در مورد حجم تخلفات در این سازمان منتشر شده است.

دیروز امیر خجسته، رییس هیات تحقیق و تفحص در اظهاراتی که بیشتر پاسخ به مسعود زریبافان بود خبرهای جدیدی در مورد سرنوشت پرونده تخلفات بنیاد شهید داد. از ارایه گزارش به رییس قوه قضاییه خبر داد و تشکیل یک دادگاه ویژه برای بررسی این تخلفات که شاید اگر حتی این گزارش در صحن مجلس هم قرائت نشود حداقل تخلفات به دست آمده آن در قوه قضاییه مورد بررسی قرار بگیرد. به گزارش خانه ملت، «ما با هیچ یک از افراد رودربایستی نداریم و با هیچکس نیز تبانی نکرده‌ایم؛ اینکه می‌گویند این پرونده مختومه شده اطلاعات غلطی است. ما مشکلات عدیده‌ای در بانک دی و سیستم‌های اقتصادی در بنیاد شهید داشتیم که تیم تحقیق و تفحص در بررسی‌های خود به آنها پرداخت. » این نماینده مجلس دهم اظهار کرد: متاسفانه تخلفاتی در بانک دی رخ داده است که تلاش داریم سرمایه‌ از دست رفته را بازگردانیم؛ برخی‌ها گمان می‌کنند که ما اطلاعاتی نداریم درحالی که باید گفت آیا گمان می‌کنید اطلاعی از قیمت‌گذاری زمینی که با قیمت ناچیز می‌خرید، نداریم؟ به همین زودی‌ها چندین تحقیق و تفحص را شروع خواهیم کرد؛ از جمله ۵٠ هزار میلیارد تومانی که در یکی از بانک‌ها بلاتکلیف است و نیز تحقیق و تفحص از چندین بانک که نمونه آن بانک دی است، این بدان معناست که تحقیق و تفحص ما استمرار دارد.

خجسته با یادآوری موانعی که در مجلس قبل برای تحقیق و تفحص از بنیاد شهید ایجاد شد، ادامه داد: طبق قانون اتفاقاتی که صورت گرفته به رییس مجلس گزارش شد و به صورت مفصل مدارک را به رییس مجلس ارایه کردیم، حال بخش عمده‌ای از گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید با مستندات آن به رییس قوه قضاییه ارایه شده است و توضیحاتی نیز در جلسه‌ای مشترک با رییس قوه قضاییه به وی ارایه کردیم. وی افزود: رییس قوه قضاییه دستور دادند تا این موضوع در دادگاهی ویژه پیگیری شود، از قبل تعدادی از افراد دستگیر شده‌اند و در آینده نیز با قدرت این کار ادامه می‌یابد. خجسته با بیان اینکه «ناکارآمدی و سوءمدیریت در بنیاد شهید غوغا کرده است»، گفت: فشارهای سیاسی از داخل و خارج مجلس مانع از آن می‌شد که تحقیق و تفحص به نتیجه برسد؛ بر اساس تلاش‌های صورت گرفته ۵٠٠ میلیارد تومانی که از صرافی بانک دی به دوبی رفته بود برگردانده شد همچنین بخشی از اموال و یک هتل نیز بازگردانده شده است. او اما پاسخ‌های دیگری هم برای مسعود زریبافان دارد و می‌گوید: « متاسفانه برخی نمایندگان فشار می‌آوردند تا این تحقیق و تفحص به سرانجام نرسد؛ لذا در نهایت در صحن علنی مجلس از وقت نطق میان دستور خود استفاده کردم و بخشی از گزارش تحقیق و تفحص را ارایه دادم و گفتم که آیا بحث سلطان شکر در شرکت سبحان دروغ است؟ آیا سند ندارد؟ آقای زریبافان نباید وارد بحث تحقیق و تفحص می‌شدند، اینکه اعلام می‌کند اگر به اندازه حبه قندی سند دارید آن را رو کنید باید گفت که اگر رییس مجلس اجازه دهد ٣٠ هزار سند از این تحقیق و تفحص را رسانه‌ای خواهم کرد.