روزنامه اعتماد: «دونرخی شدن بنزین، فسادآور و رانت زا بوده و اقتصاد کشور را غیرشفاف می‌سازد، بنابراین کمیسیون انرژی آمادگی دارد تا نسبت به بررسی پیشنهادات مربوط به اصلاح قانون دونرخی کردن بنزین را انجام دهد.»
مصوبات دقیقه نودی مجلس نهم که رنگ و بوی همسویی با دولت را نمی‌داد در دور جدید مجلس یک به یک در دستور بررسی و حذف قرار گرفته است. مجلس قبل در روزهایی که قانون بودجه را در دست بررسی داشت، مصوبات متعددی را برخلاف نظر دولت به تصویب رساند و هرچه نمایندگان دولت در جلسات تشکیل شده در بهارستان از عملی نبودن این مصوبات سخن گفتند هم کارساز نشد.
مجلس نهمی‌ها هم تمام تلاش‌شان را کردند تا جایی که امکان دارد ردپایی از خود در قوانین سالانه و چند‌ساله بگذارند. با خیال تصویب برنامه ششم در فرصت اندک باقیمانده‌شان قصد داشتند این برنامه پنج‌ساله را نیز طبق نظر خودشان مصوب کنند که زمان، فرصتی به آنها نداد و نهایتا توانستند نظرات‌شان را در قانون بودجه ٩۵ اعمال کنند. پر سر و صداترین مصوبات مجلس که دولت دل خوشی از آنها ندارد؛ دو نرخی شدن بنزین و ادامه کارت سوخت، حذف سه دهک از افراد پردرآمد از لیست دریافت یارانه و رد افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تسعیر نرخ ارز بود.

پس از آغاز به کار مجلس دهم و ورود طیفی همسوتر با دولت، کم کم این امید برای مقامات اجرایی کشور ایجاد شد که می‌توانند مصوبات مورد انتقادشان را مورد بررسی مجدد قرار دهند. در نخستین گام دولت دست به کار شد و نسبت به لایحه‌ای در خصوص افزایش سرمایه بانک‌ها با عنوان اصلاحیه بودجه اقدام کرد. در همین اثنا بود که ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم از تشکیل کارگروه مشترکی بین دولت و مجلس برای تعیین تکلیف حذف پردرآمدها خبر داد که بوی اصلاح مصوبه مجلس قبل را می‌دهد. حال در سومین گام، مجلس از بررسی دوباره مصوبه دو نرخی شدن بنزین خبر می‌دهد.

نایب‌رییس اول کمیسیون انرژی مجلس گفت: دونرخی شدن بنزین، فسادآور و رانت‌زا بوده و اقتصاد کشور را غیرشفاف می‌سازد، بنابراین کمیسیون آمادگی دارد تا نسبت به بررسی پیشنهادات مربوط به اصلاح قانون دونرخی کردن بنزین را انجام دهد.
حسین امیری خامکامی در گفت‌وگو با ایرنا، درباره پیشنهاد کارشناسان برای لغو مصوبه دونرخی کردن بنزین توسط مجلس دهم، افزود: چنانچه دولت، لایحه اصلاح دونرخی شدن بنزین را ارایه کند، در کمیسیون انرژی مجلس بررسی می‌شود؛ اما با توجه به اینکه کمیسیون انرژی مجلس دهم به تازگی تشکیل شده، هنوز درباره موضع این کمیسیون درباره اجرای طرح دونرخی کردن بنزین، بحثی انجام نشده است. او یادآور شد: هنگام بررسی این طرح در مجلس نهم، برخی از اعضای کمیسیون انرژی و نمایندگان مجلس نسبت به آن انتقاداتی داشته و آن را مشکل‌ساز می‌دانستند. امیری خامکامی گفت: دونرخی شدن بنزین، عقبگرد به سال‌های گذشته است، بنابراین دونرخی شدن بنزین مفاسد خود را به همراه خواهد داشت. او متذکر شد: تجربه تلخی در گذشته پیرامون چند نرخی شدن کالاهای مختلف از جمله بنزین وجود داشت و بازگشت به آن دوران درست نیست و با اجرای این طرح، زمینه‌های بروز فساد را فراهم می‌سازیم.

نایب‌رییس اول کمیسیون انرژی مجلس افزود: بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، باید نرخ بنزین تا پایان برنامه پنجم توسعه به رقم تعیین شده می‌رسید، اما دونرخی کردن بنزین، مغایر این قانون به شمار می‌رود.
برخی کارشناسان روز‌های گذشته با توجه به مشکلاتی که برای اجرای دو نرخی شدن بنزین، به وجود می‌آید، به دولت پیشنهاد داده‌اند که لایحه‌ای اصلاحی برای حذف طرح دونرخی کردن بنزین و تداوم عرضه بنزین تک‌نرخی به مجلس دهم ارایه دهد. چندی پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ٩۵ به پیشنهادی رای دادند که بر اساس آن، کارت سوخت حفظ و بنزین دونرخی می‌شود. براساس این مصوبه، قیمت بنزین برای مصارف بالاتر از سهمیه یا با استفاده از کارت جایگاه‌‌داران از سوی دولت به قیمت فوب خلیج‌فارس (قیمت روی عرشه کشتی) و با احتساب هزینه‌های حمل و توزیع، مشخص می‌شود. هر چند دولت و وزارت نفت با دونرخی کردن بنزین مخالفند، اما با توجه به مصوبه مجلس نهم، این طرح باید با طی مراحل قانونی از فصل پاییز اجرایی شود که این امر نیاز به ابلاغ مصوبه یاد‌شده از سوی دولت دارد. دولت یازدهم از بهار ٩۴ طرح سهمیه‌بندی بنزین را متوقف ساخت و بر این اساس، بنزین تک نرخی (هر لیتر بنزین معمولی ١٠ هزار ریال) شد.