یکی از سایت‌های محلی در مطلبی با عنوان «رفتار شناسی آقای تاجگردون» از نماینده گچساران توصیفی به دست می‌دهد که بسیاری از سایت‌های محلی دیگر استان کهگیلویه و بویر احمد نیز آن را بازتاب داده اند. دراین مطلب به طور خلاصه رویکردهای سیاسی این نماینده مجلس تشریح شده و آمده که «ایشان در سالیان دور یک تکنوکرات وابسته به جریان کارگزاران سازندگی خوانده می‌شد که با روی کار آمدن دولت سید محمد خاتمی به عنوان یک اصلاح طلب معرفی و پس از راهیابی به مجلس شورای اسلامی عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت شد.»

این سایت در ادامه به «جانبداری تاجگردون از محسن رضایی» در انتخابات سال ۹۲ و سپس «حضور در میان هواداران روحانی و ابراز خوشحالی از پیروزی او» اشاره می‌کند و پس از مروری بر مواضع جدید و قدیم او نتیجه می گیرد: «اگرامروز به کنایه عنوان می‌شود که آقای تاجگردون در شهرستان اصلاح طلب هستند و در تهران اصول‌گرا، حکایت از واقعیت تلخی دارد که تا کنون شاهد مرزبندی شفافی در بیان اصول و دیدگاه فکری ایشان نبوده ایم و به ظاهر نخواهیم بود.»

غلامرضا تاجگردون شهریور سال ۱۳۴۵ در شهر دوگنبدان, شهرستان گچساران متولد شد. در جریان جنگ ۸ ساله ایران وعراق برادرش احمدرضا کشته و خودش در حالیکه فقط ۱۶ ساله داشته در عملیات آزاد سازی خرمشهر شرکت می کند و مجروح می‌شود. سال ۱۳۶۳تحصیل دررشته علوم اقتصادی دانشگاه شهید بهشتی را آغازمی‌کند و ۷ سال بعد فوق‌لیسانس خود را دربرنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی به پایان می‌برد.

تاجگردون در دوران دانشجویی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی و جهاد دانشگاهی بود و همان زمان در حالیکه کمتر از۲۵ سال داشت به پیشنهاد نوربخش و پرویز داوودی به مدیر کلی دفتر تحقیقات و سیاست‌های مالی وزارت اقتصاد منصوب می‌شود. خودش می‌گوید: «شاید بتوان در آن مقطع اینجانب را در زمره جوان‌ترین مدیران ارشد اقتصادی، اجرایی کشور قرار داد.»

او تا۱۰ سال بعد از فارغ التحصیلی (۷۱تا۸۰) رئیس سازمان برنامه وبودجه استانهای کهکیلویه و بویراحمد بود.

آغاز و پایان دولت‌های خاتمی برای تاجگردون همراه با دو تقدیرنامه بود؛ در سال ۷۶ و در هفته اول آغاز به کار دولت جدید لوح کارمند نمونه کشور و اواخر دولت دوم اصلاحات «نشان درجه سه خدمت» را می‌گیرد. برای او سال ۸۰ آغازی بود برای عزیمت به مرکز و انتصاب در مسئولیت‌های مختلف و رسیدن به معاونت سازمان مدیریت. چهار سال بعد و به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد نیز آغازی بود برای خروج‌اش از دولت یا یه تعبیر خودش «خروج تعداد وسیعی از نیروهای کارشناس کشور از بدنه مدیریتی دولت

غلامرضا تاجگردون یکی از۷۰ مقام دولتی بود که درحمایت ازتحصن اعتراضی نمایندگان مجلس ششم با نوشتن نامه‌ای به رییس جمهور وقت، ازسمت خویش استعفا دادند. اگرچه بسیاری از این استعفاها عملی نشد و تاجگردون که آن زمان معاونت سازمان برنامه و بودجه را برعهده داشت تا پایان دولت هشتم در دولت ماند.

با آغاز به کار دولت نهم او به تدریس در مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت برنامه‌ریزی می‌پردازد و سپس درمقطع دکترای مدیریت اقتصادی در دانشگاه گلوبال بیزینس آکادمی بلژیک «به صورت ترددی» ادامه تحصیل داده و سال ۲۰۰۸ فارغ التحصیل میشود.

تاجگردون در انتخابات مجلس نهم ابتدا رد صلاحیت و به فاصله کوتاهی تایید صلاحیت شد. ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۰ و درآستانه انتخابات، در مصاحبه‌ای تفصیلی با یک سایت محلی اصول‌گرا دیدگاه‌هایش را درباره دخالت سپاه در اقتصاد، مذاکره با آمریکا ، شعار نه غزه نه لبنان، انحلال حزب مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب، حکم حکومتی و.. بیان می‌کند. تاجگردون درمقابل بسیاری پرسش‌ها یا جواب های صریح نمی‌دهد یا بی پاسخ می‌گذارد.

از او که رئیس کمیته مدیران ستاد میرحسین موسوی بوده درباره حصر و تقلب در انتخابات می‌پرسند که می‌گوید: «من دوست دارم که آقایان درحصر نباشند وانشالله شرایط مملکت طوری شود که این دو عزیز هم از حصر خارج شوند… قانون می‌گوید تقلب نشده است. من قائل به تقلب گسترده در انتخابات نیستم. من اعتقاد دارم طراحان (نه سران) جریان فتنه و انحراف در کشور هر دو یکی است. یک نفر طراحی کرده و در این طراحی یک گروه در حال بازی کردن هستند. حالا ان شالله یک روزی این طراح اصلی را حکومت پیدا خواهد کرد. قطعا رد خارجی هم در آن هست. ولی اینکه بگوییم این طراح آقای میرحسین بوده یا آقای خاتمی بنظرم طراح‌شان این‌ها نمی توانند باشند. طراحش باید خیلی ورزیده‌تر از این دو بزرگوار باشد. حالا شاید یک روز بشود دید که طراحش در جریان انحراف بوده است.» او درباره تظاهرات ۹ دی ۸۸ هم می‌گوید: «فکر کنم در تظاهرات نهم دی در ایران نبودم.»

تاجگردون در این مصاحبه نقش احمدخاتمی (امام جمعه تهران) و احمدتوکلی را درتایید صلاحیت اش تایید نمی‌کند.

عضویت تاجگردون در فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم با انتقاد چهره‌های اصلاح طلب گچساران مواجه می‌شود. نزدیکان غلامرضا تاجگردون در واکنش به موج انتقادات این رفتار تاجگردون را برای استفاده وی از تریبون حداکثری در جهت پیشبرد اهداف وی خواندند. علیرغم انتقادها او همچنان دراین فراکسیون ماند و خرداد ماه ۹۳ نیزدر انتخابات درون فراکسیونی رهروان ولایت برای معرفی کاندیدای هیات رئیسه مجلس به نفع محمد رضا باهنر کنار کشید.

تاجگردون درمجلس نهم به کمیسیون کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات رفت و دو سال اول که همزمان با دوسال پایانی ریاست جمهوری احمدی نژاد بود به عنوان نایب رئیس اول این کمیسیون انتقادات زیادی را به رویه اقتصادی دولت دهم مطرح کرد.

او مرداد ۱۳۹۱ در نامه‌ای سرگشاده که هفته نامه تجارت فردا آن را منتشر کرد خطاب به رییس دولت دهم خواست که گروهی متخصص را تعیین کرده تا تصمیم چند ساله وی یعنی انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی را مورد بازنگری قرار دهند و تاکید کرد :«جسارت کنید سازمان مدیریت را برگردانید» درپایان نیز تصریح کرد: «اگر غیر از این عمل کنید، گله‌ای نیست. دیگری خواهد آمد و گره گشایی خواهد کرد و شما از این فرصت طلایی در تاریخ امور اجرایی کشور بی نصیب خواهید شد.»

نماینده گچساران دی ماه گئشته بعنوان رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ انتخاب شد که با استقبال سایت‌های استان کهگیلویه و بویر احمد مواجه شد. او همکنون دومین سال ریاست اش بر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم را تجربه می کند.