درصحن: «اعتراض» عنوان ستونی است که تا روز انتخابات ۹۴ (هفتم اسفند سال جاری) به معرفی کاندیداهای رد صلاحیت شده و واکنش آنها نسبت به رد صلاحیت شان اختصاص یافته است. درصحن عینا اعتراض رد صلاحیت شدگان را منتشر می کند.

قدرت الله علیخانی

سمت: مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

حوزه انتخابیه: بویین زهرا و آوج

گرایش: اصلاح طلب

دلیل رد صلاحیت:

عدم التزام عملی به اسلام

توضیح کاندیدا:

با کمال تاسف بنده را بعد از عمری خدمت به اسلام و انقلاب و مردم محروم استان قزوین به اتهام بند ۱ ماده ۲۸ قانون انتخابات یعنی عدم التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران، احراز صلاحیت نکرده‌اند که واقعاً تعجب می‌کنم. بنده‌ای که خط و ربطم مشخص است، چه در محافل سیاسی و چه در سه دوره مجالس ششم، هفتم و هشتم و چه در خارج از مجلس، همیشه از اسلام و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران و آرمان‌های امام خمینی و رهبر معظم انقلاب دفاع کرده‌ام و این امر بر هیچ کس پوشیده نبوده و نیست، این اتهام بر مبنای بند ۱ ماده ۲۸، جز اهانت نسبت به اینجانب چیز دیگری نمی‌تواند باشد.

البته قبلاً مطلع شده بودم که بنده را تایید صلاحیت کرده‌اند ولی شبی که فهرست اسامی اعلام شد، نام بنده در ردیف تایید صلاحیت شده‌ها نبود. وقتی جویا شدم، از گوشه و کنار شنیدم – اگر صحت داشته باشد که احتمالاً هم دارد – گفتند برخی از ائمه جمعه استان قزوین نامه‌ای به شورای محترم نگهبان نوشته‌اند و از این شورا خواسته‌اند که صلاحیت علیخانی را تایید نکنید!

یکی از اتهاماتی که مطرح شده اینست که گفته‌اند علیخانی در زمانی که تصدی کمیته انقلاب اسلامی را بر عهده داشته افرادی را دستگیر کرده که در بین آنها بعضی از خانواده‌های شهید هم وجود داشته‌اند و از این قبیل اتهامات که البته چنین موضوعاتی اساساً صحت نداشته و اتهامی بیش نیست.

همین اتهام در دوره‌های قبل توسط مخالفین مطرح شده بود که در محاکم قضائی رسیدگی شد و رفع اتهام گردید و چیز دیگری نبوده و نیست، مگر اختلاف سلیقه و اینکه حضور من جای برخی‌ها را تنگ می‌کند والا بعضی از این ائمه جمعه اولاً از خود استان قزوین نیستند و از جای دیگری به استان آمده‌اند و بلکه بعضاًً هم اصلاً بنده را نمی‌شناسند و یا شاید تا به حال هم مرا ندیده باشند. یکی دو نفری هستند که مربوط به خود استان می‌باشند و بقیه هم به توصیه آنها چنین نامه‌ای را امضا کرده‌اند.

من در اعتراض به رد صلاحیتم به صورت مکتوب از شورای محترم نگهبان خواستم که مرا دعوت کنید و اگر موردی هست از من توضیح بخواهید؛ ولی خبری نشد. بنده از اول پیروزی انقلاب حکم نمایندگی از امام راحلمان داشته‌ام و در اواخر دهه اول انقلاب نماینده مقام معظم رهبری در جهاد قزوین بوده‌ام و خدمات بی‌شماری در استان داشته‌ام که کمتر کسی در روستاها و شهرهای استان پیدا می‌شود که از این خدمات به نظام جمهوری اسلامی که توسط خادم این مردم انجام شده خبر نداشته باشد بطوری که حتی مقام معظم رهبری به صورت مکتوب از طریق دفترشان از خدمات من تقدیر کردند و ادامه خدمت به مردم را خواستار شدند. چگونه ممکن است التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی نداشته باشم؟ مگراینکه خود این خدمات از نظر آقایانی که نامه نوشته‌اند جرم تلقی شود!

انتظار دارم شورای محترم نگهبان تجدیدنظر بعمل آورد، چرا که هرکسی به طور طبیعی رقیب دارد و بخاطر رقیب یا رقبا که نباید کسی محروم شود. یا اگر جرمی مطرح است که اعلام کنند تا مردم همه ما را بشناسند.

با دیگر کاندیداهای رد صلاحیت شده انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، اینجا آشنا شوید.