روزنامه اعتماد-گروه اقتصادی: دکل گمشده لقبی است که به دکل حفاری «دین» داده شده است اما گویا این دکل شناخته شده‌ترین دکل خریداری شده ایرانی است که تاکنون اسم آن در رسانه‌های ایرانی برده شده است. دکلی که از همان ابتدای مطرح‌شدنش اما و اگرها و بحث‌های زیادی را بر سر زبان‌ها انداخت و کار را به جایی برد که برخی مدیران نفتی دولت قبل که همچنان در بدنه نفت مشغول بودند با انگشت اتهام نگریسته شدند.

هر‌چند که وزیر نفت در تازه‌ترین نشست خبری خود در مورد جزییات بیشتر این دکل صحبت نکرد اما نادر قاضی‌پور، نماینده جنجالی مردم ارومیه در مجلس در تازه‌ترین اقدام خود مدارکی در‌خصوص پرونده دکل گمشده در اختیار خبرگزاری خانه ملت قرار داده که به نکات قابل توجهی اشاره کرده است.

وی در این مدارک جدید خود با انتشار عکس‌هایی از خریداران دکل نفتی «دین» از پرداخت ٨٧میلیون دلاری صحبت کرده است که تا پایان سال ٢٠١٣ به حساب فروشندگان پرداخت شده است.

این نماینده مجلس در‌عین‌حال با انتشار عکسی از خریداران این دکل، ترکیه را مقصد نهایی دکل «دین» خوانده است و از دست داشتن مدیران اخراجی نفت در ماجرای این دکل رونمایی کرده است. در مدارک جدید نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه درباره پرونده دکل گمشده، عکس‌هایی از دلالان روی دکل
خریداری شده‌ای که هیچگاه به ایران نیامد نیز منتشر شده است. قاضی‌پور نخستین نماینده‌ای بود که در خصوص اتفاقات رخ داده و فساد گسترده در عملیات خرید دکل توسط یک شرکت پیمانکار رونمایی کرد. بر اساس اطلاعات ارایه‌شده از سوی وی دو دلال دکل به نام‌های «آ. ش» ایرانی و عمر کامل آل سواده اردنی‌الاصل در این فرآیند حضور داشته‌اند. قاضی‌پور عکسی از آنها روی دکل گمشده که به نام‌های دکل «شرکت دین» یا دکل «فورچونا» خوانده می‌شود، منتشر کرده است. گفته می‌شود این عکس در ترکیه انداخته شده است.

بر اساس این گزارش در مدارک ارایه شده از سوی قاضی‌پور، آقای «ش»، کارمند اخراجی شرکت ملی حفاری (اهواز) معرفی شده و علت اخراج ایشان، ارایه فاکتوری صوری و جعلی نسبت به خرید ١٠ دستگاه مخزن اسید از کارخانه مخزن‌سازی اراک، به شرکت ملی حفاری (اهواز) بوده است. ایشان مالک شرکت حفاری «سپنتا بین‌الملل» و شرکت‌های متعدد اقماری نفتی دیگر، در داخل و خارج از کشور است.

جالب اینجاست که آقای «ش» در عین حال، حدود هشت سال «مشاور عالی مدیرعامل» شرکت تاسیساتی دریایی بوده‌اند! و دستور پرداخت کلیه وجوه دکل گمشده به «شرکت دین» را ایشان شخصا صادر کرده‌اند. بر اساس مدارک جدید، وفق قرارداد اولیه و مطابق عرف و رویه معاملات دکل‌های نفتی دست دوم، باید قبل از تحویل دکل، فقط ٢٠ درصد وجه‌المعامله به شرکت فروشنده پرداخت می‌شده است، ولی قرارداد مزبور توسط آقای «ش» با قرارداد دیگری که خریدار را موظف و ملزم به پراخت
١٠٠ درصد قیمت دکل در ابتدای معامله و قبل از تحویل دکل می‌کند، تعویض شده است که طبق اظهارات قاضی‌پور متن هر دو قرارداد متعاقبا تقدیم خواهد شد.

در این گزارش تاکید شده است متاسفانه طبق اخبار واصله، رسید دریافت و تحویل دکل هم به طرف خارجی داده شده است!پیش از این نیز برخی از مسوولان رسیدگی‌کننده به پرونده تاکید داشتند که مدارک مربوط به این قرارداد گم شده و در دفتر شرکت تاسیسات دریایی موجود نیست.

قاضی‌پور تاکید کرده است به دلیل شرایط موجود و نبود مدارک احتمالا از طریق دادگاه‌ها و مراجع بین‌المللی نیز قادر به استرداد وجوه یا تحویل گرفتن دکل نیستیم.

بر اساس این گزارش و با استناد به مدارک قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس آقای «عمر کامل آل‌سواده» مدیرعامل شرکت «دین» است که چندین بار به دعوت آقای «ش» و به صورت محرمانه به ایران آمده و مهمان ویژه و خصوصی آقای «ش» بوده است. ایشان اردنی‌الاصل است و درست قبل از معامله دکل، «شرکت صوری دین» را گویا در انگلستان تاسیس و ثبت می‌کند.

بر این اساس آقای عمر کامل آل‌سواده، سال‌ها مشاور حقوقی آقای «ش» در شرکت‌های خارجی ایشان بوده است.

قاضی‌پور در نکته دیگری که در مدارک خود اشاره می‌کند حتی نوع ایستادن و عکس انداختن مدیران مورد اشاره‌اش را نیز مورد کنکاش قرار داده و با اشاره به عکسی که مدیرنفتی ایرانی – آقای «ش» و «عمر کامل آل سواده» مدیرعامل شرکت «دین» – روی دکل دیده می‌شوند آورده است: همان‌طوری که ملاحظه می‌کنید فرم ایستادن دو بزرگوار و قرابت فیزیکی خاص ایشان هنگام عکس گرفتن، حکایتی فراتر از یک رابطه تجاری سالم را به ذهن متبادر می‌کند و از طرفی لبخند معنادار و عمیق ایشان، می‌تواند حاکی از سود سرشاری باشد که هر دو‌طرف را به غایت و تمامی، سیراب کرده است. این نماینده مجلس همچنین با اشاره به مبالغی که برای خرید این دکل پرداخته شده است به نکته دیگری اشاره کرده و می‌نویسد مبالغی که آقای «ش» دستور پرداخت آنها در وجه شرکت دین یا مدیرعامل آن را صادر کرده است به ترتیب در تاریخ‌های ١۵/٧/٢٠١٢، ٢۵/١٢/٢٠١٢ و ١٢/٠٢/٢٠١٣ پرداخت شده است. بر اساس مدارک قاضی‌پور مبالغ چک‌های پرداخت شده متفاوت است و طی سه چک و در فاصله ١۵ ماه ٨٧ میلیون دلار بابت دکل پول پرداخت شده است.

قاضی‌پور همچنین عکس‌های دیگری هم از دکل گمشده منتشر کرده است که نشان می‌دهد مجلس بیش از گذشته در مورد دکل گمشده اطلاعات کسب کرده است.

این نماینده مجلس در توضیح عکس‌های ارسالی خود مجددا به طرز ایستادن و عکس گرفتن مدیران ایرانی و عرب دکل اشاره کرده و نوشته است: ایستادن تنگاتنگ و حالت دستان این سه نفر و همچنین لبخند خاص آنها، حاکی از آینده‌ای به ظاهر روشن برای ایشان و به ظاهر تاریک برای بیت‌المال کشور اسلامی عزیزمان، ایران است. گفتیم به ظاهر، چون باطن امور را عدالت رقم خواهد زد که این وعده الهی و رویه تاریخ بوده است. این دو دلال، گویا مقدمات حمل دکل را به کشور مکزیک فراهم آورده‌اند، جایی که دکل خریداری شده با هزینه بیت‌المال، هم‌اکنون در آنجا مشغول به کار است!