روزنامه قانون: روند طرح سوال و تهدید استیضاح وزرای دولت روحانی از سوی نمایندگان فعلی مجلس از حد معمول و متعارف عبور کرده است به طوری که می توان مدعی شداز میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی هر کس خودکاری در جیب دارد، برگه سوال و استیضاحی را امضاءمی کند.موضوع سوال و استیضاح برای اغلب آنان از اهمیت چندانی برخوردار نیست.گرفتن وقت وزیردولت،کشاندن مکرر او به مجلس و این اواخر حرکات نمایشی منتهی به انتخابات مجلس می تواند انگیزه ویژه ای برای انجام یک استیضاح باشد.آخرین آن تدارک جمع آوری رای برای استیضاح زنگنه  وزیرنفت دولت روحانی است.
دکل بهانه استیضاح
بیش از ۶ ماه است که  برخی از نمایندگان مجلس به دنبال استیضاح‌ وزرای متعددی در مجلس هستند. عبدالرضا رحمانی، محمود آخوند و بیژن زنگنه از جمله وزرایی هستند که اسم‌شان در لیست استیضاح نمایندگان قرار دارد و هر از گاهی که نام یکی از وزرا به دلیلی بر سر زبان‌ها می افتد، آنها کاغذ به دست، به دنبال افزایش امضا برای استیضاح می‌روند. اخیرا که موضوع دکل‌های نفتی و گم‌شدن آنها در دولت گذشته مطرح شده است، عده‌ای از نمایندگان به یاد وزیر نفت افتاده‌اند و برای آنکه خودی نشان دهند، ۴۰ امضا برای استیضاح زنگنه جمع کرده‌اند. البته آن طور که به نظر می‌رسد گم‌شدن دکل‌ها محور استیضاح‌ زنگنه نخواهد بود اما این موضوع بهانه‌ای به دست نمایندگان داد تا آنها به یاد بیاورند قرار بود، زنگنه را استیضاح کنند و به هر دلیلی تا امروز موضوع را فراموش کرده‌ بودند.
سنگ بزرگ علامت نزدن است
گفته می‌شود هر روز بر تعداد استیضاح کنندگان زنگنه افزوده می‌شود اما افزایش تعداد امضای استیضاح دلیل مقتضی بر اینکه این استیضاح جدی و عملی است، نیست. چرا که همان‌طور که در گذشته نیز شاهد بودیم اکثر نمایندگان طرح‌ها و نامه‌ها را بدون آنکه مطالعه کنند امضا می‌کنند و از ماهیت و دلیل آن اطلاع دقیقی ندارند. با این حال شکر خدا موسوی به رسانه‌ها گفته است برای استیضاح بیژن زنگنه ۴۰ امضا جمع کرده است و تعداد آن بیشتر هم خواهد شد. او بر این باور است که تعداد امضاها به ۶۰ عدد نیز خواهد رسید. از سوی دیگر این نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان می‌کند برای استیضاح زنگنه ۱۰۰ دلیل وجود دارد. احتمالا منظور نماینده از ۱۰۰ دلیل، متعدد بودن علل برای استیضاح است که همین خود نشان می‌دهد، طراح استیضاح، هم مطمئن نیست زنگنه را به کدام یک از دلایل می‌تواند از قطار دولت تدبیر و امید پیاده کند. در حقیقت این مسئله پیش می‌آید که موسوی و ۳۹ نماینده دیگر واقعا خواهان استیضاح و سر و سامان دادن به وضعیت صنعت نفت در کشور هستند یا تنها به دنبال مطرح شدن اسامی‌شان در رسانه‌ها و شبکه اجتماعی با هدف انتخابات آینده مجلس هستند. ۱۰۰ دلیل سنگ بزرگی است که حتما زده نخواهد شد.
 از کرسنت تا ایرانی‌زداییداشتن ۱۰۰ دلیل برای استیضاح وزیری غیر منطقی به نظر می‌رسد چرا که اگر وزیری در کارنامه کاری خود ۱۰۰ امتیاز منفی داشته باشد، بی معطلی  برکنار می‌‌شد. با این حال موسوی اظهار داشت که بحث به کار گیری مدیران کرسنتی در وزارت نفت است، یکی از مسائلی است که آنها را مجبور به استیضاح کرده است.  از سوی دیگر واگذاری دکل‌های دریایی به شرکت‌های خارجی بدون استفاده از حتی یک کارگر ایرانی باعث نگرانی نمایندگان مجلس شده است که از آن به عنوان ایرانی زدایی یاد می‌کنند. به گفته این نماینده عدم توسعه گازرسانی به کشور و ضعف عملکرد نسبت به میادین مشترک مانند آزادگان و عسلویه یکی دیگر از ۱۰۰ دلیل استیضاح است. این درست است که کشورهای همجوار بهره بیشتری از میدان‌های نفتی مشترک می‌برند اما مسئله این است که این اتفاق برای امروز و دیروز نیست، در طول دولت نهم و دهم نیز چنین اتفاقی رخ می‌داد اما هرگز کسی به فکر استیضاح وزیر نمی‌افتاد.  بحث دیگری که طراح استیضاح دنبال می‌کند واردات بی رویه بنزین است و گفت: امروز شاهد واردات بیش از ۴۰ میلیون لیتر بنزین در کشور هستیم. در دولت قبل ما جشن خود کفایی بنزین گرفتیم چه شده است که حالا واردات به این حجم داریم. وزارت نفت عملا همه چیز را رها کرده است و به انتظار نتیجه شرایط هسته ای کشور نشسته است. شکر خدا موسوی فراموش کرده است که خودکفایی در تولید بنزین چه بلایی بر سر هوای کلانشهرهای کشور آورده بود، در زمان خودکفایی تمام طول سال هوای تهران آلوده بوده که کارشناسان دلیل آن را تولید بنزین در پالایشگاه‌ها عنوان کردند.
جدیت یا پراکندگی محورهای استیضاح
با وجود اینکه موسوی از ایرانی‌زدایی و خودکفایی در بنزین می‌گوید، نماینده‌ای دیگر دلیل استیضاح زنگنه را عدم احداث پتروشیمی‌ها عنوان می‌کند. نوذر شفیعی در این باره گفته است نمایندگان با جدیت استیضاح را دنبال می‌کنند اما موضوع این است که علاوه بر جدیت، هماهنگی در محور استیضاح از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار است، محورهای پراکنده و ناهماهنگ جدیت را زیر سوال می‌برد.
استیضاح را جدی نگیرید
در فاصله‌ای که نمایندگان استیضاح زنگنه را فراموش کرده بودند، نامه‌ای به امضای ۷۰ نفر از وکلای مردم در خصوص عملکرد زنگنه به روحانی نوشته شده بود. این نمایندگان به رئیس‌جمهور متذکر شدند روند ایرانی زدایی در صنعت نفت آغاز شده است و از وی خواسته‌اند به وزارت نفت تکلیف کنند به جای استفاده از شرکت‌های چینی و هندی از شرکت‌های ایرانی استفاده کنند. عده‌ای نیز بر این عقیده‌ بودند که روزهای سرنوشت ساز مذاکرات هسته‌ای شاید بتواند این فشارها را موقتا کاهش دهد تا پس از تعیین تکلیف توافق هسته‌ای که ارتباط مستقیمی نیز با تحریم‌های نفتی دارد، درباره آینده زنگنه در وزارت نفت بتوان پیش بینی دقیق‌تری ارائه داد.
با این حال رئیس کمیسیون انرژی با تاکید بر اینکه استیضاح وزیر را جدی نگیرید، گفته است ایرانی زدایی در پروژه های نفتی دروغ است. علی مروی بر این باور است که مباحثی از قبیل ایرانی زدایی که در موضوع علت استیضاح آمده نمی‌تواند دلیل منطقی باشد زیرا طی روزهای  گذشته‌  ۱۰ قرارداد با بخش خصوصی داخلی بسته شده است. این نماینده اعتقاد دارد که وقتی وکلای مردم از موضوعی دلخور می‌شوند از ابزارهایی مثل استیضاح استفاده می کنند. اینکه نمایندگان رفتارهای احساسی دارند و برای آنکه احساس آرامش کنند به استیضاح متوسل می‌شوند و به دولت فشار می‌آورند جای تعجب دارد. آنها با چنین کاری فرجی دانا را از وزارت علوم و تحقیقات برکنار کردند و قصد داشتند با عبدالرضا رحمانی فضلی در خصوص استانداری فارس نیز از این روش استفاده کنند. تا به اینجای کار هیات رئیسه مجلس و به خصوص علی لاریجانی تلاش کرد‌ه‌اند مانع استیضاح‌های احساسی نمایندگان شوند، باید دید از اینجا به بعد و در سال منتهی به انتخابات تا چه اندازه می‌توانند نمایندگان را کنترل کنند.