روزنامه اعتماد-احسان اکبرپور/ این‌بار یک مراسم تودیع و معارفه متفاوت. صندلی‌های سالن امامی استانداری فارس دیروز پر بود. وزیر کشور خود را برای حضور در مراسم معارفه استانداری رساند که برای استاندار شدنش تهدید به استیضاح شده بود. وزیر کشور به زیارت شاهچراغ رفت، با امام جمعه دیدار کرد و تاکید کرد با کسی لجبازی نکرده است. اما مردم و جریان‌های سیاسی هم در این مراسم حضور فعال داشتند. هر ١٨نماینده مستعفی آمدند، سخنرانی نمایندگانی که قبلا تهدید به تحریم مراسم کرده بودند با شعارهایی روبه‌رو شد اما محمدعلی افشانی که پشت تریبون رفت یک جمله داشت. تاکید کرد که باید پرونده حواشی استان فارس مختومه شود. استاندار سابق از مردم فارس عذرخواهی کرد و حالا گزینه‌ای در ساختمان استانداری ریاست خواهد کرد که مطابق آنچه که وزیر کشور گفته است با برنامه‌های دولت هماهنگ است. عبدالرضا رحمانی‌فضلی عصر دیروز در مراسمی که در سالن امامی ساختمان استانداری فارس برگزار شد، محمدعلی افشانی را به عنوان استاندار جدید معرفی کرد. انتخاب افشانی از همان ابتدا با حمایت تمام‌قد احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب استان همراه شد و حضور گسترده شخصیت‌ها و تشکل‌های سیاسی در مراسم استقبال از افشانی نیز گواهی بود بر حمایت از این تصمیم دولت. حتی امام‌جمعه شیراز نیز «قضاوت» درباره استاندار جدید را به «آینده عملکرد» افشانی موکول کرد و در نامه‌ای مشترک با تولیت آستان شاهچراغ، از نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی خواست با استاندار جدید «تعامل» کنند.

پرونده حواشی فارس را مختومه کنیم

مراسم معارفه محمدعلی افشانی به عنوان استاندار جدید فارس با صحبت‌های خلیل رضاییان، سرپرست استانداری فارس آغاز شد و سپس نوبت رسید به رضایی، رییس مجمع نمایندگان فارس در مجلس. اما شعارهای «استعفا استعفا» و «خجالت خجالت» حضار برای یک دقیقه مانع از سخنرانی او شد. محمدرضا رضایی ضمن تبریک به محمدعلی افشانی گفت: ما اعضای مجمع نمایندگان با محوریت امام جمعه شیراز و اعضای مجلس خبرگان هیچ مشکلی با افشانی نداشتیم (حرفی که با شعار «دروغه دروغه» از سوی حضار طبقه دوم سالن امامی روبه‌رو شد). رضایی با خواندن جملات وزیر کشور در روز رای اعتماد در مجلس حرف های رحمانی‌فضلی را دلیل معرفی نامزدها از سوی مجمع نمایندگان دانست. رضایی سپس با اشاره به اینکه ملاک ما در معرفی کاندیدهای خود «شناخت به استان فارس» بود، افزود: ما به دنبال گزینه ای نزدیک به خود نبودیم که باز هم با شعار «دروغه دروغه» از سوی حضار روبه‌رو شد. این شعارهای اعتراضی زمانی که رییس مجمع نمایندگان فارس از همکاری این مجمع با افشانی گفت نیز تکرار شد و همهمه‌ها و شعارهای اعتراضی برای دقایقی مانع از حرف زدن رضایی شد. سرانجام رضایی توانست با آرزوی «توفیق» برای افشانی حرف های خود را به اتمام برساند. در این لحظه تعدادی از نمایندگان مجلس قصد ترک سالن را داشتند که منصرف شدند. سپس نوبت به سخنرانی آیت‌الله ایمانی، امام جمعه شیراز رسید که او از صحبت کردن استنکاف ورزید. بعد از انصراف ایمانی از سخنرانی، محمدعلی افشانی استاندار جدید فارس در میان تشویق های مردم سخنان خود را با اشاره به تمدن و فرهنگ دیرینه شیراز، «کهن پایتخت این سرزمین» آغاز کرد. افشانی با اشاره تلویحی به اتفاقات اخیر استان افزود: باید همین امروز پرونده مسائل پیش آمده را مختومه کنیم. افشانی پیشرفت استان را در گرو رعایت قانون و اخلاق و پذیرش مسوولیت دانست و افزود: استان فارس را به لحاظ فرهنگی سیاسی و اجتماعی می‌شناسم و در این استان تعداد زیادی پروژه افتتاح کرده‌ام. این جمله افشانی با تشویق شدید حضار روبه‌رو شد شاید از آن رو که احتمالا واکنشی بود به ملاک مجمع نمایندگان فارس در مخالفت با او. افشانی سپس آموزش و پرورش، آب و حمل و نقل را مهم‌ترین اولویت های خود برشمرد و علاوه بر مسوولان از شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان تشکر کرد.

عذرخواهی استاندار سابق از مردم

سیدمحمد احمدی، استاندار سابق فارس هم اما دیروز در مراسم حضور داشت. استانداری که در طول دو سال فعالیتش منتقد کم نداشت و از همان روزهای ابتدایی حضورش هرجا که می‌رفت با شعار «استعفا» روبه‌رو می‌شد. همین انتقادها موجب استعفای او که برخی آن را نوعی برکناری محترمانه می‌دانستند، شد. او اما دیروز از مردم فارس عذرخواهی کرد و اعلام کرد که اگر استاندار جدید کمکی از او بخواهد حاضر به کمک است.

نمایندگان، معذورات دولت را بپذیرند

سپس وزیر کشور که خود شخصا برای حضور در این مراسم به استان فارس سفر کرده بود، پشت تریبون رفت و با اشاره به پیشنهادات نمایندگان فارس برای انتخاب استاندار و تهدید به استیضاح گفت: اگر مرا استیضاح کنند می‌روم و جواب می‌دهم (که با تشویق شدید حضار روبه‌رو شد). رحمانی‌فضلی سپس از نمایندگان خواست که معذورات دولت را بپذیرند و از همه درخواست کرد که از این انتخاب حمایت کنند. وزیر کشور سپس رزومه قوی، تجربه و مشی اعتدالی افشانی را دلیل انتخاب او دانست و افزود: نمی‌شود کسی را که برنامه‌های دولت را قبول ندارد به چنین سمتی گماشت.

لجبازی نکردیم

وزیر کشور اما دیروز، با آیت‌الله ایمانی، نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز هم دیدار کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر کشور در این دیدار با اشاره به اینکه در انتصاب استاندار فارس هیچ خلاف، لجبازی و بی‌اعتنایی صورت نگرفته است، گفت: ما باید هر لحظه و در برابر هر اقدام پاسخگو باشیم. رحمانی‌فضلی افزود: انتصاب استاندار فارس نیز با توجه به بعد قوی اجرایی و عمرانی وی انجام شده است و امیدوارم با انتصاب استاندار جدید که فردی همسو با دولت است، روند توسعه همه‌جانبه استان فارس دنبال شود. وزیر کشور بابیان اینکه در انتخاب استاندار فارس، یک سر سوزن نفسانی تصمیم نگرفته‌ام، گفت: هر اتفاقی که در کشور می‌افتد، وزارت کشور درگیر آن می‌شود، لذا باید استانداری همسو داشته باشیم تا بر مشکلات فایق شویم. آیت‌الله ایمانی، نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز نیز با بیان این که، نمایندگان با وحدت کلمه و همراهی، منافع استان را به منافع شخصی ترجیح دادند، گفت: تصمیم‌گیری در نهایت با مسوولان ذی‌‌ربط و وزیرکشور است و نمایندگان نظر خود را بیان کردند و قصد دخالت در امور قوه مجریه را نداشتند. آیت‌الله ایمانی افزود: مهم رشد و اعتلای استان فارس است و امیدواریم استاندار فارس نیز با انتخاب نیروهای معتدل و خدمتگزار در جهت اعتلای استان گام بردارد و سیاسیون و فرهنگوران استان نیز با تمام توان در خدمت رشد و توسعه خواهند بود.

برش

در حاشیه مراسم تودیع و معارفه استاندار فارس:

‌ هر ١٨ نماینده استان فارس که به استاندار جدید انتقاد داشتند در مراسم تودیع و معارفه حضور یافتند

‌ وزیر کشور شخصا برای حضور در مراسم تودیع و معارفه استاندار سابق و جدید به فارس رفت

‌ حضار در حین اظهارات رییس مجمع نمایندگان استان فارس شعارهای انتقادی سردادند

‌ حضور احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب در مراسم تودیع و معارفه چشمگیر بود

حضار رحمانی‌فضلی را به دلیل مقاومت در معرفی استاندار تشویق کردند

استاندار فارس از شناخت خود از استان فارس صحبت کرد