درصحن: شورای نگهبان پیشنهاد رئیس جمهور برای استفاده از صندوق های شیشه ای در انتخابات را خلاف قانون اساسی عنوان، و با صندوق های جدید پیشنهادی وزارت کشور مخالفت کرده و برگزاری الکترونیکی انتخابات را مسکوت گذاشته است. ره پیما سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در این خصوص گفته: در جلسه اخیر هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، صندوق‌های جدیدی که وزارت کشور پیشنهاد کرده بود مطرح و اعضای شورا ملاحظاتی در مورد رعایت مخفی بودن آرای مردم مطابق قانون اساسی و قوانین انتخاباتی داشتند که این ملاحظات به وزارت کشور رسما اعلام خواهد شد. پیشتر حسن روحانی در همایش فرمانداران سراسر کشور پیشنهاد کرده بود که برای بالابردن شفافیت در انتخابات از صندوق های شیشه ای استفاده شود. رئیس جمهور گفته بود: «باید سعی کنیم در انتخابات عدالت بوجود بیاید و سوءظن ایجاد نشود. اگر قرار است در انتخابات صندوقی در نظر بگیریم این صندوق رأی باید صندوقی پلاستیکی و شفاف باشد تا همه آرای درون صندوق را از دور بینند و مقوا، پارچه، چسب و دوخته نباشد و صندوقی باشد که ببینم که رأی درون صندوق افتاد و دیگری نیز رأی خود را ببیند تا من که نفر اول هستم و رأی می‌دهم، ببینم که صندوق خالی است و فردا به دروغ به من نگویند که این صندوق یک سومش پر بود. کاری کنید که انتخاباتی شفاف برگزار شود و حتی اگر خرج هم داشته باشد، می‌ارزد که ما خرجش را تحمل کنیم و ان‌شاءالله انتخاباتی خوب، سالم، شفاف، رقابتی، مایه افتخار نظام و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آرای مردم و صندوق‌ها را حق‌الناس و امانت بدانیم.»

اما شورای نگهبان استفاده از چنین صندوق هایی را از آن جهت که ممکن است غیر علنی بودن آراء را مخدوش کند خلاف قانون اساسی دانسته و خواهان استفاده از صندوق هایی است که آراء مردم در آن مخفی بماند.

 برگزاری الکترونیکی انتخابات در ابهام

دومین مصوبه دولت برای بالابردن شفافیت در انتخابات، برگزاری الکترونیکی انتخابات در کلان شهرها بود که شورای نگهبان با این مصوبه نیز چندان موافق به نظر نمی رسد. سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در این خصوص گفته: این موضوع در دست بررسی کارشناسی است و تصمیم قطعی راجع به کمیت و کیفیت برگزاری الکترونیکی انتخابات گرفته نشده است. دوستان وزارت کشور کارهای مربوط به خودشان را انجام می دهند. البته پیشنهاد رسمی با جزئیات به شورا ارائه نشده لذا در شورای نگهبان تصمیم قطعی درباره کمیت و کیفیت و تعداد حوزه‌ها و امثال اینها در موضوع مکانیزه شدن انتخابات این دوره گرفته نشده است. وی اضافه کرده:‌ قرار است وزارت کشور نظرات نهایی خود را درباره برگزاری الکترونیکی انتخابات مطرح کند و امیدواریم در آینده نزدیک تکلیف این موضوع روشن شود اما تاکنون تصمیم قطعی در این باره گرفته نشده است. سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات با بیان اینکه برگزاری الکترونیکی انتخابات یک تکلیف و قانون است بنابراین دستگاه‌ها و دولت موظف هستند این قانون را اجرا کنند، ‌تصریح کرد: هم‌اکنون بحث درباره کمیت و کیفیت برگزاری است. شورای نگهبان در دوره پیش به صورت پایلوت و محدود در ۱۴ حوزه برگزاری الکترونیکی انتخابات را تایید کرده است. اما نظر دولت این است که این امر توسعه پیدا کند که در این راستا اگر وزارت کشور اعلام نظر کند و شرایط اجرای مناسب وجود داشته باشد در شورای نگهبان بررسی و نظر نهایی اعلام می‌شود.

دو طرح استفاده از صندوق های شیشه ای و برگزاری الکترونیکی انتخابات که توسط دولت برای بالابردن شفافیت در انتخابات و کاهش امکان دست کاری در آراء مردم، به شورای نگهبان ارائه شده بود، فعلا روی هواست و به نظر می رسد شورای نگهبان علاقمند است انتخابات را همانگونه برگزار کند که پیشتر برگزار می کرده است. هنوز واکنش ستاد انتخابات وزارت کشور به رای و نظر هیات مرکزی نظارت بر انتخابات معلوم نیست.

دولت و شورای نگهبان بعنوان نهاد اجرا و نظارت، خود را برای دهمین دوره انتخابات مجلس و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان که اسفندماه برگزار می شود آماده می کنند.