در صحن: در حالیکه برخورد با موسسات مالی غیر مجاز که به کلاهبرداری های میلیاردی متهم اند با کندی و احتیاط دنبال می شود، دولت حسن روحانی از تشدید برخورد با سایت های خبری فاقد مجوز خبر داده و اعلام کرده که برخورد با این وب سایت های تا پیش از انتخابات با جدیدت دنبال می شود.

اگرچه دولت مدعی است که تصمیم به برخورد جدی با وب سایت های خبری فاقد مجوز، ربطی به انتخابات ندارد ولی اعلام وضعیت قرمز برای اینگونه وب سایت ها آنهم چند ماه مانده به انتخابات این شائبه را ایجاد کرده که تصمیم دولت انتخاباتی است. حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص گفته: ما از اینکه تعدادی از سایت‌ها فعالیت می‌کنند که فاقد شناسنامه هستند، متاسفیم. ما قبلاً به آنها مهلت داده بودیم که بیایند خودشان را به صورت قانونی ثبت کنند و علیرغم پیگیری‌هایمان باز هم نیامده اند و تکلیف خودشان را معلوم نکرده اند، طبیعی است که باید در این خصوص برخورد قانونی و سلبی بشود و با کسانی که قانون را رعایت نمی‌کنند و قانون شکن هستند، برخورد قاطع صورت گیرد. این موضوع ربطی هم به انتخابات نداشته و قبلاً هم این برنامه وجود داشته است.

سخنگوی وزارت ارشاد در عین حال در ادامه توضح داده که این تصمیم خیلی هم بی ارتباط با انتخابات نیست او گفته: عده ای از افراد، گروه های فشار و غیررسمی و جریانات بدون تعهد دوست دارند غیرمسئولانه بنویسند و خبر منتشر کنند که خُب این یک تخلف است. حالا انتخابات هم که نزدیک می‌شود، ممکن است این انتظار به وجود بیاید که می‌بایست برخورد با اینها جدیتر شود چرا که اگر فضا کنترل نشود، ممکن است آسیب‌های فراوانی در سطح جامعه به وجود بیاید.

بیش از یک سال پیش مجلس با افزودن ماده واحده ای به قانون مطبوعات، خواستار تسری این قانون به وب سایت ها و رسانه های آنلاین نیز شد. در پی تصویب این قانون، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تمامی مدیران رسانه های آنلاین خواست تا نسبت به اخذ مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات اقدام کنند. تقاضایی که توسط برخی وب سایت ها عملی و بسیاری نیز به این دستورالعمل وزارت فرهنگ اعتنایی نکردند.

نوش آبادی در توضیح با بیان اینکه جرائم مطبوعاتی هم مثل سایر جرایم قاببل پیگرد است، یادآور شده: قانون مطبوعات به قانون خبرگزاریها و سایتها هم تسری دارد و تشدید برخورد با سایت ها برای پییشگیری از حوادثی است که ممکن است در آستانه انتخابات تشدید شود. تنها راه این است که سایت‌ها به صورت شنناسنامه دار  فعالیت کنند.

پیش از این دولت با غیر قانونی خواندن فعالیت برخی احزاب و گروهها خواستار اخذ مجوز تمام تشکل ها شده بود تا در آستانه انتخابات، تمامی فعالیت های سیاسی قانونمند باشد. «یکتا» تشکل تازه تاسیس یافته مدیران سابق دولت احمدی نژاد از جمله تشکل هایی است که بدون مجوز فعالیت می کند و دولت تلاش آنها را غیر قانونی اعلام کرده است. روز دوشنبه یک عضو یکتا به غیرقانونی خواندن این تشکل واکنش نشان داده و گفته: « مگر حرکت در مسیر گفتمان امام و رهبری حرکت و ‌آن را مطالبه‌کردن مجوز می‌خواهد؟»

کامران دانشجو، که این روزها نامش در ردیف متهمین پروندهای فساد به جای مانده از دولت قبل قرار گرفته و به اتهام زمین خواری احضار شده، گفته: ما جبهه گفتمانی یکتا را راه‌اندازی کردیم تا گفتمان امام و رهبری تقویت شود. او درباره برنامه عملیاتی یکتایی‌ها برای رسیدن به این هدف هم از «نهضت سخنرانی» خبر داده و گفته است: «ما بنا داریم با کارهای تحقیقاتی در این کمیته‌ها گفتمان امام و رهبری را احصا کنیم و بعد سعی کنیم با نهضت سخنرانی آن را اشاعه دهیم و با درج آن در روزنامه‌ها مانع از تحریف واقعیت‌ها و تاریخ شویم». او که پیش از این رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور بوده به این نکته اشاره کرده که یکتا حزب نیست که نیاز به مجوز داشته باشد بلکه یک جبهه گفتمانی است. «جبهه گفتمانی» واژه جدیدی در فضای سیاسی است که به نظر می رسد برای دور زدن قانون توسط مدیران سابق دولت احمدی نژاد تولید شده است.

معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ در آستانه انتخابات مجلس دهم که اسفند ماه سال جاری برگزار می شود با راه اندازی سامانه پیامکی به شماره ۵۰۰۰۲۰۲۰۲ از مردم خواسته است تا آدرس اینترنتی وب سایت های خبری بدون مجوز را گزارش کنند تا آنها نسبت به فیلترینگ اینگونه وب سایت ها اقدام کند. این مقام مسول دولت روحانی توضیح نداده که مردم چگونه می توانند تشخیص دهند که وب سایت دارای مجوز هست یا خیر و دوم اینکه توضیح نداده است که با وجود فیلترشکن، نظام فیلترینگ در این سالها چقدر موفق بوده است؟ این معاونت تنها توضیح داده که وب سایت های فاقد مجوز پس از اخذ مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات، رفع فیلتر خواهند شد.

علی مطهری عضو هیات نظارت بر مطبوعات نیز اقدام وزارت کشور را قانونی و مبتنی بر مصوبه مجلس مبنی بر شمول قانون مطبوعات بر رسانه های آنلاین دانسته و گفته: مشکل این وب سایت ها پس از ثبت نام در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفع می شود.