در صحن:‌ با آغاز به کار دولت اول محمود احمدی نژاد، به عنوان معلم اخلاق کابینه در دولت حاضر شد؛ دولتی که تمام رکوردهای فساد مالی را شکست. داشتن این سمت علاوه بر نمایندگی مجلس شاید دلیلی بود تا منتقدان از «تبعات گرین کارت داشتن» او انتقاد کنند اما خودش بعدها گفت که «گرین کارت من باطل شده است

مرتضی آقاتهرانی اولین فرزند اکبر آقاتهرانی که بنا بر تاریخ مندرج در شناسنامه متولد ۱۳۳۶ است ولی پدرش تاریخ تولد او را ۱۳۳۴ می‌داند. تا سال ششم ابتدایی را در مدرسه تعلیمات دینی گذراند. درحکومت پهلوی، این دبستان‌ها در کل ایران زیر نظر یک روحانی به نام شیخ عباس اسلامی اداره می‌شد. خودش می‌گوید: «صبح‌ها به جای سرودهای ملی، وطنی و دعا به جان بی‌مقدار شاه، ذکر شریف: «رَضیتُ بِاللهِ رَبّاً وَ بِالإسلامِ دِیناً…» را سرِ صف می‌خواندند.» پس از آن به دبیرستان نشاط رفت ولی سال یازدهم، دبیرستان را رها کرده،به مدرسه حقانی قم رفت.

این مدرسه معروف تحت نظارت شورایی متشکل از روحانیونی چون قدوسی، بهشتی، مصباح یزدی و جنتی اداره می‌شد. در سال چهارم طلبگی، از مدرسه حقانی بیرون آمد و با حدود بیست‌ و پنج نفر از دوستانش در ساختمانی زندگی می‌کرد که تحت نظارت آیت الله محمد تقی استاد مصباح یزدی بود.

آقاتهرانی در سال ۵۷ ازدواج کرد و تا سال ۶۵ صاحب ۳ فرزند شد. بعدها «به عنوان روحانی» در برخی از عملیات‌های جنگ ایران و عراق شرکت کرد. او وقتی از برادرش که در جنگ ایران و عراق کشته شد یاد می‌کند به پدرش هم اشاره دارد. پدری که در تصادف راننگی کشته شده اما مرتضی آقا تهرانی مرگ او را «فوت شهادت گونه» می‌خواند و از قول آیت الله بهجت نقل می‌کند: «ناراحت نباش! او با شهداست.» بعد از جنگ و همزمان با تحصیل در موسسه امام خمینی، جلسات درس اخلاق خود را در مسجد میثم واقع در شهرک سالاریه قم شروع کرد. جلساتی که با حضور جمعی از طلاب مدرسه معصومیه قم رونق زیادی داشت. مدرسه ای که طلاب آن نقش گروههای فشار قم را بازی می کردند و بیشترین نقش را در برهم زدن نشست اصلاح طلبان در این شهر برعهده داشتند.

آقاتهرانی سال ۱۳۷۱ بعد از دریافت کار‌شناسی ارشد روان‌شناسی از مؤسسه امام خمینی در غالب یک گروه دوازده نفره، زیر نظر آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی «برای کسب علومِ روز» به همراه زن و فرزند به کانادا می‌رود. این آغاز حضور ۹ ساله او در «غرب» است. ابتدا از دانشگاه «مک‌گیل» مونترال مدرک فوق‌لیسانس عرفان می‌گیرد و بعد از مهاجرت به آمریکا از دانشگاه «سونی بینگ همتون» مدرک فوق‌لیسانس فلسفه غرب و سپس مدرک دکترای فلسفه عرفان. او در این مدت همزمان امامت جماعت و اداره‌ی «مؤسسه اسلامی نیویورک» را هم به عهده داشت.

مرتضی آقا تهرانی بعد از بازگشت بخش عمده فعالیت اش را در موسسات امام خمینی و جامعه الزهرا متمرکز میکند و گاهی هم در حوزه علمیه در قامت “مدرس خارج فقه و اصول” ظاهر میشود.

اما آغاز معروفیت آقا تهرانی که بعد‌ها در کسوت دبیرکل جبهه پایداری ظاهر شد، برمی‌گردد به سال ۸۴ که به مدت ۷سال معلم اخلاق دولتهای نهم و دهم بود. او در این مدت «به شرح و تفسیر دعای افتتاح،خطبه‌ای از نهج‌البلاغه و نیمی ازدعای مکارم‌الاخلاق برای هیئت دولت پرداخت

آقا تهرانی سپس از سال ۸۶ تاکنون برای سه دوره نماینده مردم تهران درمجلس بوده است. در وبسایت شخصی او درباره انگیزه ورود به عرصه قانونگذاری آمده است: «علی‌رغم میل باطنی خود و خانواده‌اش، بر مبنای تشخیص تکلیف و مشورت با اساتید، به ویژه استاد معظم حضرت آیت‌الله بهجت (قدّس سرّه) به مجلس آمده است».

مهرماه سال ۹۰، عماد افروغ، نماینده اصولگرای مجلس هفتم که قبلا در مصاحبه با یک نشریه هفتگی اشاره‌ای به «گرین کارت یک نماینده» کرده بود، در گفت‌وگو با سایت شفاف گفت: «اسم این نماینده را از آقای مطهری و دیگر نمایندگان منتقد دولت بپرسید. شما مطمئن باشید که یکی از نماینده های مجلس گرین کارت دارد و خودش نیز عنوان کرده که گرین کارت دارد.»

این ماجرا تا یک سال بعد هم ادامه یافت تا اینکه نهایتا آقاتهرانی با تایید این خبر گفت: گرین کارت دارم که دارم. « باید از افرادی که درباره گرین کارت داشتن من سخن گفتند، پرسید که ایا اصلا کارت باطل شده من را دیده‌اند یا خیر؟»

اوایل اردیبهشت ۹۱ در ماجرای معروف قهر ۱۱ روزه احمدی‌نژاد، آقا تهرانی بار دیگر خبرساز شد. او از قول رئیس جمهور وقت اعلام می‌کند: «رهبر انقلاب مهلتی تعیین کردند تا احمدی‌نژاد یا وزیر اطلاعات را بپذیرد، یا استعفا کند و یا نپذیرد … احمدی‌نژاد هنوز تصمیم خود را نگرفته است.» این اظهارات زمانی مطرح شد که هنوز شائبه تقابل میان رهیر ورئیس جمهور همسو با او قوت نگرفته بود. امری که بعدها به انتقاد شدید اصولگرایان از احمدی نژاد منجر شد.

او چند روز بعد در یک سخنرانی احمدی‌نژاد را تلویحا بهترین و خدمت‌گزارترین آدم خواند و گفت «کسانی که تا دیروز ولایت را بر نمی‌تابیدند امروز داغ ولایت می‌زنند. این ماجرا خودش فتنه است و باید ازش درست عبور کرد و نگذارید دروغ بارتان کنند.»

دیدگاه آقاتهرانی درباره ولایت فقیه و شخص آیت الله خامنه ای بسیار شبیه استادش مصباح یزدی است: «در حکایات داریم که یک ماهی کوچک به مادرش گفت این آب که می‌گویند کجاست؟ مادرش گفت بگذار از آب که بیرون افتادی خودت متوجه خواهی شد. این داستان، حکایت ماست که یا قدر ولایت را نمی‌دانیم یا به آن بی‌توجه‌ایم …قدر آقا را بدانید.»

او درباره ماجرای اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ در زمره کسانی است که معتقدند میرحسین موسوی و کروبی باید توبه کنند و در یک سخنرانی گفت: «آن کسانی که در آن موقع در مقابل ولایت فقیه ایستادند، توبه کنند. آنهایی که سکوت کردند بین خود و خدایشان توبه کنند، شفاف باشند، مقام ولایت هم همین را می خواهند. مخصوصاً کسانی که مردم روی آن ها حساب می کنند و توقع خاصی از آن ها دارند.»

آقاتهرانی همچنین چند روز قبل از رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ درمقام دبیرکل جبهه پایداری ضمن حمایت از سعید جلیلی، گفت: «آیت‌الله مصباح‌یزدی بعد از تحقیق از میان هشت کاندیدای ریاست جمهوری، ‌سعید جلیلی را ‌اصلح تشخیص داد‌ند

او درپاسخ به کسانی که توان اجرایی و مدیریتی جلیلی را زیر سوال بردند هم در زنجان گفت: «دکتر جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی است و کسانی که زیر دست دکتر جلیلی هستند شخصیت های همانند رئیس جمهور، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه، فرماندهان سپاه، ارتش و نیروی انتظامی هستند و دکتر جلیلی چهار سال این‏ها را اداره می‏کرده است و آیا این مدیریت کم است؟»

مرتضی آقاتهرانی هم اکنون عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و نایب رییس فراکسیون انقلاب اسلامی است. از جمله طرح هایی که با امضای او در مجلس مطرح شده میتوان به طرح تقویت و توسعه سازمان بسیج رسانه، طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، طرح انتقال پایتخت، قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان طرح امر به معروف و نهی از منکر و طرح پیگیری انتقال مقر دائمی سازمان ملل متحد از آمریکا اشاره کرد .